Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

160622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin bir noktada Rusya ile müzakereye oturması gerekeceğini belirterek, "Rusya, Avrasya'nın bir parçası ve güçlü bir parçası olmaya devam edecek" dedi.
•    Çin Devlet Başkanı Xi, Rusya'yı egemenlik ve güvenlik konusunda destekleyeceğiz.
•    ABD Başkanı Joe Biden, ülkede galon başı ortalaması 5 doların üzerine çıkarak rekor kıran benzin fiyatlarına çözüm için petrol şirketlerine bir mektup yazarak, üretimi artırma çağrısında bulundu.
•    ECB Yönetim Konseyi'nin dün yaptığı olağanüstü toplantıda dile getirilen yeni anti-parçalanma, anti-ayrışma aracının tahvil alımları konusunda şartları daha gevşek dizayn etmesi bekleniyor.
•    ECB Başkanı Lagarde, ECB'nin enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmeye odaklanması ve politikaya mali kaygıların hakim olmaması gerektiğini söyledi.
•    AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya-Ukrayna savaşından dolayı gıda tedarikinde meydana gelen sıkıntılar nedeniyle kısa vadede tahıl stoklarını artırması için Mısır'a 100 milyon euro bütçe sağlayacaklarını belirterek, "Önümüzdeki yıllarda bölgede tarım, sulama ve suya 3 milyar euro bütçe ayıracağız.” dedi.
•    Ekonomik takvime göre Euro Bölgesi Sanayi Üretimi aylık bazda beklentilerden iyi gelirken, yıllık bazda beklentilerin altında kaldı. Emtia fiyatlarındaki artış ve Japon yenindeki değer kaybının ithalatta yol açtığı güçlü artışın etkisiyle ticaret açığı 2 trilyon 385 milyar yen oldu.
•    Brezilya Merkez Bankası, Fed'in ardından politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 13,25 seviyesine çıkardı.
•    Hong Kong, Fed'in 75 baz puanlık faiz artışının ardından gösterge faiz oranını artırma kararı aldı. Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) gösterge faiz oranını 75 baz puan artışla yüzde 2'ye çıkardı.
•    Fed, Haziran toplantısında 75 baz puan ile beklentilerin üzerinde bir faiz artışına gitti. 75 baz puanlık faiz artışı 1994'ten bu yana alınan en sert faiz artışı kararı olarak kaydedildi. Fed yetkilileri, yıl sonuna kadar 175 baz puanlık faiz artışı sinyali de verdi.
•    Federal fonlama faizleri ve iskonto faizinde 75’er baz puanlık artırım yapıldığı, bununla birlikte; 2022, 2023 ve 2024 yılı ortalama faiz beklentilerinin de sert bir şekilde yukarı yönlü revize edildiği görülmekte.
•    Yine, Fed monitörünün enflasyon göstergesi konumundaki PCE datalarından çekirdek verilerde de; 2022 ve 2023 yılları için yukarı yönlü revize yapıldığı, İşsizlik Oranı’nda da 2022 ve 2023 yılları için yapılan yukarı yönlü revizelere karşın; büyüme projeksiyonlarının aşağı yönlü düzeltildiği görüldü. 
•    Powell: Faiz artırımlarına devam etmenin uygun olacağı görüşünde olduklarını, enflasyonu aşağı getirmeye güçlü bir şekilde bağlı olduklarını, enflasyonun tekrardan yukarı yönlü sürpriz yapması ile daha büyük faiz artırımının gerekli olduğuna karar verdiklerini, faiz oranlarının hızlı şekilde artırılmaya devam edilmesinin; önümüzdeki aylarda uzun vadeli enflasyon bekleyişlerinin aşağı gelmesine yardım edeceğini öngördüklerini ve önümüzdeki toplantılarda faiz artırım hızının verilere bağlı olacağını söyledi. Devamında, Powell’ın: 75 baz puanlık artırımın sürekli hale gelmesini beklemediklerini, gelecek toplantıda 50 veya 75 baz puan artırım olabileceğini söyledi.

Yurtiçi
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış politikada İsveç ve Finlandiya'ya neden tavır alıyoruz? Sokaklarında teröristler cirit atarken biz onlara kapılarımızı mı açacağız, yanlarında mı yer alacağız. NATO meselesinde de İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede net ve somut adımlar atana kadar tutumumuzu değiştirmeyiz.
•    Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsveç’in Türkiye’ye gönderdiği belgelerin Türkiye’nin beklentilerini karşılamadığını belirtti.
•    Merkezi yönetim bütçesi Mayıs'ta 144 milyar TL fazla verdi. Rekor fazla da geçici kurumlar vergisi tahsilatı önemli rol oynadı. Verilere göre Mayıs ayında bu kalemden 148,3 milyar TL geldi.
•    Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bütçe istatistikleri kur korumalı mevduat ürününün bütçeye maliyetinin Mayıs itibariyle 21 milyar TL'yi aştığını gösterdi.
Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!