Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD160522.png

Günlük Forex Bülteni

Fed Yetkilileri, Cuma Günü de; Daha Az Şahin Kanattaydı!

Geçtiğimiz Cuma gününe, önceki akşam Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın pozitif açıklamalarının etkisi ile risk alma iştahı yüksek başladık. Gün içerisinde, Avrupa seansında ECB yetkililerinin açıklamalarını takip ettik. ECB Başkan Yardımcısı Guindos: Tahvil alımlarının Temmuz ayında kesinlikle sona ereceğini ve faiz artırımının ise projeksiyonlarına bağlı olduğunu belirtti. Guindos, faiz artışının başlangıç zamanı ve miktarına dair görüşünü açıklamayacağını da sözlerine ekledi. ECB Yönetim Kurulu üyesi Centeno da: Aktif tahvil alımlarının üçüncü çeyreğin ilk haftasında sona ermesi gerektiği ve faiz oranının bundan bir süre sonra artırılmasını söyledi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvuruları konusu ile önceki gün jeopolitik riskler artış göstermişti. Cuma günü ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu iki ülkenin NATO’ya üyeliklerini istemediklerini söyledi. Rusya-Ukrayna meselesi için, Kremlin Sözcüsü Peskov’dan gelen açıklamada ise: Putin ve Zelensky arasındaki bir toplantıyı reddedememekle birlikte, bunun hazırlıklı bir şekilde olması gerektiğinin belirtilmesi dikkat çekti. 

Ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerde; Euro Bölgesi Sanayi Üretimi, aylık bazda yüzde 1.8 oranında daralma gösterirken; yıllık bazdaki daralma ise yüzde 0.8 oldu. ABD’de Michigan Üniversitesi Anketleri’nde Tüketici Güveni, 59.1 ile 2011 Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesini test etti. Ancak, bu kötü verilere karşın; akşam saatlerinde Fed yetkililerinden gelen açıklamalar yine piyasaları rahatlattı. Cleveland Fed Başkanı Mester, "Büyük sürprizler olmadıkça, önümüzdeki iki toplantımızın her birinde politika faizini 50 baz puan daha artırmanın uygun olacağını umuyorum." dedi. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ise, yaptığı açıklamada: Federal Rezerv'in çok yüksek enflasyonu düşürmek için yapması gerekenleri yapacağını, ancak ne kadarının yapılması gerekeceğinin; kısmen enerji ve diğer arz kısıtlamalarının ne kadar çabuk dağıldığına bağlı olduğunu söyledi.

Gün içerisinde, Tesla ve SpaceX Ceo’su Elon Musk’ın: Twitter anlaşmasının askıya alındığına dair açıklaması ise, Twitter hisselerine satış getirirken; Tesla hisselerine pozitif yansıdı.

Yurt içinde ise, Cuma günkü ekonomik takvimde; Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verilerini takip ettik. Sanayi Üretimi, yıllık bazda yüzde 9.6 oranında artış gösterse de; aylık bazda yüzde 1.8 oranında daralma yaşadı.  Perakende Satışlar ise; aylık yüzde 0.3, yıllık  yüzde 2.5 oranlarında artış gösterdi.

Çin Verileri, Oldukça Kötü Gerçekleşmeler Gösterdi!

Hafta sonunda, Türkiye’nin İsvsç ve N.orveç’in NATO üyeliklerine rest çekmesi nedeniyle; NATO Dışişleri Bakanlarının gayri resmi toplantısını takip ettik ve Türkiye’nin kaygılarının giderilmesine yönelik NATO ve ilgili ülkelerin yetkililerinden açıklamalar gördük. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise, şimdiye kadar; Japonya ve  Çin’den gelen önemli ekonomik verileri takip ettik. Çin’de, Sabit Varlık Yatırımları, Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar gibi kritik verilerde daralmalar ortaya çıkarken, İşsizlik Oranı da artış gösterdi.

Günün kalanında da; Türkiye’nin Cari İşlemler Dengesi ve Bütçe Dengesi ,Euro Bölgesi Ticaret Dengesi ile ABD Empire State İmalat Endeksi verilerini izlemede olacağız. Ayrıca, Fed ve ECB gibi majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalar, AB yetkililerinin yeni Rusya yaptırımlar konusunda yapacakları toplantılar ve jeopolitik risklere dair gelişmeler de önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

 

          Yusuf Kavak -  Araştırma Müdürü

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!