Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily.png_16.03.2022.png

Günlük Forex Bülteni

Rusya-Ukrayna Müzakerelerinden Yine Sonuç Çıkmadı! 

Küresel çapta, dünkü işlem gününde de gözler; önceki gün teknik bir ara verilen Rusya ve Ukrayna heyetleri arasındaki yeni tur müzakerelerdeydi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin Danışmanı Arestovych’nin görüçmelere dair yapmış olduğu: “Savaşta bir dönüm noktasındayız, gelinen noktada bu; Rusya ile yapılan müzakerelerde bir anlaşmayı getirebileceği gibi; Rusya’nın yeni bir saldırı başlatmasının önünü de açabilir” şeklindeki açıklamalar, müzakerelerin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi ve piyasalar üzerinde de bir tedirginliğe neden oldu. Ukrayna cephesinden gelen bu karamsar yoruma karşın, Kremlin’den pozitif açıklamalar geldi. Açıklamada: Ukrayna ile görüşmelerin devam ediyor olması “olumlu” olarak değerlendirilirken, ancak görüşmelerde işin zor ve sonuç tahmini için erken olduğu belirtildi. Sonuç çıkmayan müzakerelerle ilgili Ukrayna Müzakerecesi Podolyak, Rusya ile müzakerelere Çarşamba günü (bugün) devam edeceklerini söyledi.

Yine, İran Nükleer Müzakereleriyle ilgili olarak da Kremlin’den gelen açıklamada: İran Nükleer Anlaşması’nın yeniden canlandırılması kapsamında, ABD önderliğindeki Batı ittifakının Rusya’nın çıkarlarını dikkate almaları gerektiğine vurgu yapılması dikkat çekti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise konuyla ilgili olarak: ABD'den, yaptırımların İran nükleer anlaşması çerçevesinde işbirliğine zarar vermeyeceği konusunda yazılı güvence aldıklarını ve hem petrol üreticilerinin hem de tüketicilerin İran petrolünün piyasalara dönmesinin etkilerini hissedeceklerini söyledi. Lavrov’dan gelen; İran petrolünün piyasalara dönmesine ilişkin bu açıklamalarla birlikte Brent Petrol’ün varil fiyatı 98 Dolar’ın, Batı Texas tip ham petrolün varil fiyatı da 94 Dolar’ın altını gördü.

Ekonomik takvimde; Almanya ve Euro Bölgesi’nin ZEW Ekonomik Hissiyatı verilerinde beklentilerin yaklaşık 50 puan altında çok olumsuz gerçekleşmeler ortaya çıkarken, Almanya’nın ekonomik düşünce kuruluşu olan kurumdan(ZEW) gelen açıklamada: Alman ekonomisinde bir resesyon yaşanmasının giderek daha olası hale gelmekte olduğuna değinilmesi ise, ileriye dönük olarak önemliydi. Ekonomik takvimde ayrıca: Euro Bölgesi Sanayi Üretimi rakamları da beklentileri karşılayamazken, İngiltere’de açıklanan İşsizlik Oranı, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Ortalama Gelir Endeksi gibi iş istatistikleri beklentilerden iyi geldi. ABD’de TÜFE rakamlarına etkileri açısından hayli kritik olan ÜFE oranları ise; aylık bazda tahminlerin altında kalmasına karşın, manşet veri(senelik ÜFE) yüzde 10 seviyesinde kaldı.

Yeni Günde Dikkatler; Fed/FOMC Kararları ve Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarında da Olacak!

Bugünkü işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler, küresel çapta fiyatlamalar açısından yine önemli olacak. ABD’den gelecek Perakende Satışlar gibi kritik verilerin de yer alacağı ekonomik takvimin en önemli olgusu ise; TSİ 21:00’de açıklanacak olan Fed/FOMC kararları olacak. Özellikle de, Fed’in 2022 ve 2023 yıllarındaki faiz politikasına ışık tutacak olan “dot plot(noktasal grafik)” ve projeksiyonlar, bilanço küçültme gibi sıkılaştırmanın diğer unsurlarına dair açıklamalarla birlikte kritik olacak. Yine, 21:30’da basın toplantısı düzenleyecek olan Fed Başkanı Powell’ın konuşmasındaki nüanslarla da piyasalar üzerindeki volatilite hayli yükselebilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!