Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-160223.png

Günlük Forex Bülteni

ABD'de sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre değişmedi. Sanayi üretimi yıllık bazda %0,8 büyüdü. İmalat üretimi aylık %1 ve yıllık %0,3 artış kaydetti.
ABD perakende satışları, tüketicilerin araç, mobilya, giyim ve dışarıda yemek harcamalarını büyük ölçüde artırmasıyla Ocak ayında %3 arttı ve ekonomik büyümenin yılın başında hızlandığına dair işaret verdi. ABD Ticaret Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, geçen ayın mevsimsellikten arındırılmış harcama artışının Mart 2021'den bu yana en büyük artış olduğunu ve geçen yılın sonundaki iki aylık düşüşün ardından geldiğini belirtti. Yıllık bazda ise perakende satışları %6,4 arttı.
ABD'de mortgage başvurularının 10 Şubat'ta sona eren haftada bir önceki haftaya göre %7,7 düştü. Refinansman Endeksi bir önceki haftaya göre %13 geriledi. Satın Alma Endeksinde haftalık %6 ve yıllık %43 düşüş gözlemledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonomik büyüme ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin Aralık ayına kıyasla artık "daha dengeli" olduğunu söyledi. Lagarde, ECB'nin Mart ayında faiz oranlarını 50 baz puan daha artırmasının ardından "para politikamızın bundan sonraki yolunu değerlendireceğini" kaydetti. "Fiyat baskıları güçlü olmaya devam ettiği ve temel enflasyon hala yüksek olduğu için" ekonomik aktivitenin "yakın vadede zayıf kalacağını" yineledi.
Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi Aralık 2022'de bir önceki aya göre %1,1 azaldı. Avrupa Birliği'nin tamamında, aylık %0,4'lük bir azalış yaşandı. Yıldan yıla sanayi üretimi Euro bölgesinde %1,7 ve AB'de %0,4 azaldı. 
Euro bölgesindeki ticaret açığı Aralık ayında 2021'in aynı ayına göre değişmeden 8,8 milyar Euro olarak gerçekleşti. Avrupa Birliği'nde ticaret açığı 12,1 milyar euro oldu. Euro bölgesi ithalatı yıllık %8,7 artışla 247,5 milyar Euro'ya, ihracat ise %9 artışla 238,7 milyar Euro'ya ulaştı.
İspanya'da yıllık enflasyonun Ocak ayında %5,8'lik ön okumanın biraz üzerinde %5,9 olarak gerçekleşti. Rakam, Aralık 2022'deki %5,7'ye kıyasla daha yüksek açıklandı. Çekirdek TÜFE ise yıllık bazda %7,5 artarken, aylık bazda %0,2 geriledi.

Birleşik Krallık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,1 arttı. Aylık bazda ise enflasyon %0.6 düşüş kaydetti. Yıllık enflasyonda aşağı yönlü en büyük katkı yolcu taşımacılığı ve motor yakıtları ile restoran ve otellerden geldi. Aylık düzeyde üretici fiyatları %0,5 artış gösterirken, yıllık olarak %14.6’dan %13.5’e geriledi.

ABD'de Stratejik Petrol Rezervindekiler hariç ticari ham petrol stokları 10 Şubat'ta sona eren haftada 16,3 milyon varil artarak 471,4 milyon varile yükseldi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!