Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily161222.png

Günlük Forex Bülteni

Dün açıklanan ABD perakende satış raporu, enflasyonun ekonomi üzerindeki etkisinin beklenenden daha fazla olduğunu gösterdi ve tüketici harcamalarının yavaşladığı konusunda endişeleri artırarak ekonominin zayıfladığının bir işareti olarak görüldü. ABD borsalarında Çarşamba günü başlayan satışların devamında, Dow %2,25 düşerek Eylül ayından bu yana en kötü günlük performansını sergiledi. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla %2,49 ve %3,23 düştü. S&P 500 ve Nasdaq uzun vadeli düşüş trendleri etkisinde hareket etmeye devam ediyor. 
İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz oranını 50 baz puan artırdı ve enflasyonu dizginlemek için daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulacağının sinyalini verdi. Para Politikası Kurulu (MPC), banka faizini %3,5′e çıkaran yarım puanlık artışını 6′ya karşı 3 oyla aldı. Artış, Kasım ayındaki 75 baz puanlık artıştan bir yavaşlamaya işaret ediyor. MPC Perşembe günü yaptığı açıklamada, ”İstihdam piyasası sıkı olmaya devam ediyor ve yerel fiyatlarda ve ücretlerde daha fazla kalıcılığa işaret edebilecek ve dolayısıyla daha güçlü bir para politikası tepkisini haklı çıkarabilecek enflasyonist baskılara dair kanıtlar var” dedi. MPC, görünümle ilgili önemli belirsizliklere dikkat çekti, ancak enflasyonist baskılar daha kalıcı görünmeye başlarsa güçlü bir şekilde yanıt vereceğini söyledi. MPC, hükümetin Enerji Fiyat Garantisi planının tüketici fiyat endeksindeki artışı sınırladığını ancak hanehalkı enerji faturalarının enflasyona katkısının artmaya devam ettiğini belitti. Bankanın kararının ardından Perşembe günü yaptığı açıklamada Hunt, hükümetin “enflasyonu hedefe döndürmek için harekete geçerken İngiltere Merkez Bankası ile uyumlu” çalışmaya devam edeceğini söyledi.
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt'a yazdığı mektupta, Para Politikası Kurulu üyelerinin "on iki aylık TÜFE enflasyonunun zirveye ulaştığına" inandıklarını belirtti. Yine de Bailey, "küresel ve yerel faktörler tüketici fiyat enflasyonunu artırmaya devam ederken, önümüzdeki birkaç ay içinde rakamların çok yüksek kalmasının beklendiği" konusunda uyardı.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarını art arda 75 baz puanlık iki artıştan sonra dün yapılan toplantıda faiz oranını 50 baz puan artırmaya karar verdiğini açıkladı. 50 baz puanlık artış, merkez bankasının bu yılki dördüncü artışı oldu. 21 Aralık'tan itibaren ana yeniden finansman operasyonlarındaki faiz oranı %2,50 olurken, marjinal borç verme ve mevduat üzerindeki faiz oranları sırasıyla %2,75 ve %2 olacak. Merkez bankası, enflasyonun %2'lik orta vadeli hedefe zamanında geri dönmesini sağlamak için yeterince kısıtlayıcı seviyelere ulaşmak için faiz oranlarının yine de istikrarlı bir hızda önemli ölçüde artması gerektiğini vurguladı. ECB, enflasyonun "çok yüksek" kalmaya devam ettiğini ve "hedefin çok uzun süre üzerinde kalacağının" tahmin edildiğini açıkladı. Enflasyon beklentileri yukarı yönlü revize edilerek 2022'de ortalama %8,4, 2023'te %6,3 ve 2024'te %3,4 olarak revize edildi. Ekonomik büyüme beklentileri 2022'de %3,4, 2023'te %0,5 ve 2024'te %1,9 olarak gerçekleşti.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Euro bölgesi enflasyon oranının Aralık ayında muhtemelen yavaşlayacağını, ancak gıda ve enerji fiyatlarındaki artışların devam etmesiyle Ocak ve Şubat aylarında yeniden yükseleceğini söyledi. Lagarde, ECB'nin bugünkü para politikası kararının "eksen" olmadığını ve enflasyona karşı mücadelesini yavaşlatmayacağını ve kararlılığını sürdüreceğini vurguladı. Lagarde, işsizlik oranının önümüzdeki çeyreklerde artmasının beklendiğini paylaştı. Lagarde, uzun vadede enflasyonu düşürmek için yeterince kısıtlayıcı bir politikaya ulaşmak için oranların önemli ölçüde artması gerektiğini yineledi.
İsviçre Ulusal Bankası (SNB) gösterge faiz oranını bu yıl üçüncü kez artırarak %1′e çıkardı. Artış, ülkenin Eylül ayında faiz oranlarını negatif bölgeden çıkarmasından sonra 2022′de art arda üçüncü faiz artışı oldu. Merkez bankasından yapılan basın açıklamasında, “Orta vadede fiyat istikrarını sağlamak için SNB politika faizinde ek artışların gerekli olacağı göz ardı edilemez. Uygun parasal koşulları sağlamak için SNB, gerektiğinde döviz piyasasında da aktif olmaya isteklidir.” denildi. İsviçre Ulusal Bankası son faiz artırımını duyururken, büyümedeki küresel yavaşlamaya ve enflasyonun birçok ülkede merkez bankalarının hedeflerinin “belirgin bir şekilde üzerinde” olduğuna dikkat çekti ve bunun yakın zamanda değişmesini beklemediğini belirtti.
ABD'de sanayi üretiminin Kasım ayında bir önceki aya göre %0,2 azaldı. Yıllık üretim endeksi %2,5 arttı. İmalat, Kasım ayında aylık bazda %0,6 düşerken, madencilik %0,7 düştü. Kamu hizmetleri %3,6 arttı. Kapasite kullanım oranı Kasım ayında 0,2 puan azalarak %79,7 oldu.
ABD'de perakende ve gıda hizmetleri satışlarının Kasım ayında geçen aya göre %0,6 düşerek 689,4 milyar dolara geriledi. Kasım ayında sona eren üç aylık dönemde toplam satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,7 arttı. Aylık bazda perakende ticaret satışları %0,8 düşerken, rakam yıllık %5,4 arttı. Benzin istasyonları bir önceki yıla göre %16,2 artış kaydederken, yiyecek ve içecek hizmetleri geçen yıla göre %14,1 arttı.
ABD Çalışma Bakanlığı'nın yayınladığı raporda, ABD'de ilk işsizlik başvurularının sayısının 10 Aralık'ta sona eren haftada 20.000 düşüşle 211.000'e düştüğü açıklandı. Dört haftalık ortalama, bir önceki hafta revize edilen rakama göre 3.000 azalarak 227.250 oldu.
Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, iki partinin de desteğiyle 858 milyar dolarlık rekor savunma tasarısını oyladı.
Japonya'da İmalat PMI Endeksi 0,2 puan azalarak 48,8'e gerileyerek daralma bölgesinde kaldı, Hizmet PMI Endeksi ise Aralık ayında 1,4 puan artarak 51,7'ye yükseldi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!