Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-161122.png

Günlük Forex Bülteni

ABD'de üretici fiyat endeksi yıllık bazda, Eylül ayındaki %8,4′lük artışa kıyasla %8 arttı. Üretici fiyat endeksi aylık olarak ise Ekim’de %0,4′lük tahminin altında %0,2 arttı. Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Salı günü bildirdiğine göre, toptan eşya fiyatları Ekim ayında beklenenden daha az arttı ve enflasyonun düşüşte olduğu umutlarını artırdı. Gıda, enerji ve ticaret hizmetleri hariç endeks de aylık %0,2 ve yıllık %5,4 arttı. Sadece gıda ve enerjiyi hariç tutan endeks, aylık bazda yatay seyrederken, yıllık bazda %6,7 arttı. Yavaşlama, enerji maliyetlerindeki %2,7′lik artışa ve gıdadaki %0,5′lik artışa rağmen geldi.
 Euro bölgesindeki ekonomik aktivite ve istihdam, Eylül ayına kadar geçen üç aylık dönemde ılımlı bir şekilde büyümeye devam etti. Eurostat'a göre , ekonomistlerin beklediği gibi, Euro bölgesindeki gayri safi yurtiçi hasıla üçüncü çeyrekte %0,2 arttı. Yıllık bazda GSYİH, Haziran ayına kadar olan üç ayda gözlemlenen %4,3'lük büyüme oranından sonra %2,1 oranında genişledi.
 Birleşik Krallık işsizlik oranı %3,6'ya yükseldi. Ulusal İstatistik Ofisi'ne (ONS) göre, ikramiyeler dahil toplam ücretler Temmuz-Eylül döneminde yılda %6 artarken, normal ücret artış oranı geçtiğimiz ay açıklanan %5,4'ten %5,7’ye yükseldi. Ağustos ayına kadar olan üç aylık dönemde %3,5 olan işsizlik oranı, Eylül ayına kadar olan üç ayda %3,6 olarak gerçekleşti.
 Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi (ZEW) Salı günü yayınladığı raporda, Almanya'daki ekonomik duyarlılık göstergesinin Ekim ayındaki eksi 59,2 puandan Kasım ayında keskin bir şekilde yükselerek eksi 36,7 puana ulaştığını belirtti. Euro bölgesindeki ekonomik durum endeksi de iyileşerek bir önceki aya göre -59,7 puandan -38,7 puana ulaşırken, mevcut durum değerlendirmesi aylık 5,5 puan artarak -65,1 puan oldu.
 Fransa'da enflasyon Ekim'de %6,2 ile 1985'ten beri en yüksek seviyeye ulaştı. Enerji fiyatları yıllık %19,1 arttı. Enflasyondaki artış da %12,0 artan gıda fiyatlarının yanı sıra %4,2'ye tırmanan mal fiyatları ve %3,2 artan hizmet fiyatlarının etkisiyle gerçekleşti.
 İsveç'in yıllık tüketici enflasyon oranı Ekim ayında 31 yılın en yüksek seviyesi olan %10,9'a yükseldi. Gıda ve alkolsüz içecekler fiyatları Eylül'deki %16,1'lik artıştan Ekim'de %17,2'ye yükseldi. Aylık bazda tüketici fiyatları endeksi Ekim'de %0,2 ile son üç ayın en yavaş artışını kaydetti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!