Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XAUUSD-150922.png

Günlük Forex Bülteni

ABD 2 yıllık Hazine faizleri Kasım 2007′den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı, ABD 2 yıllık Hazine faiz oranı %3.8 seviyesinde.
 Bugün ABD’de açıklanacak olan perakende satışlar, ithalat/ihracat fiyatları ve işsizlik başvurularının yanı sıra Philadelphia Fed imalat anketi ve Empire State imalat anketi açıklamaları takip edilecek.
 Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) aylık petrol piyasası raporunda, Ağustos ayında küresel petrol arzının günde 790.000 varil artarak 101 milyon varile yükseldiğini açıkladı. IEA, 2022 için küresel petrol talebi büyüme tahminlerini günde 110.000 varil aşağı revize etti. Küresel petrol talebinin 2022'de günlük ortalama 99,7 milyon varil olacağı tahmin ediliyor ve gelecek yıl 2 milyon varil artarak 101,8 milyon varile ulaşacağı tahmin ediliyor.
 ABD'de üretici enflasyonu Ağustos'ta yıllık %8,7 arttı. Son açıklanan rakam, Temmuz'daki %9.8'lik artıştan ve Haziran'daki %11.3'lük artıştan sonra önemli bir düşüş kaydetti. Ağustos ayında nihai talep enerji endeksi %6 düştü.
 İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yayınlanan verilere göre, yıllık enflasyon oranı Ağustos'ta %10,2'lik piyasa tahmininin altında %9,9'a geriledi. Yakıt fiyatlarındaki düşüş enflasyon oranını aşağı çekerken, artan gıda fiyatları enflasyon rakamını dengeleyici unsur oldu. Ağustos 2022'de yıllık enflasyon oranına en yüksek yukarı yönlü katkılar, konut ve ev hizmetlerinden, ulaşımdan ve gıda ve alkolsüz içeceklerden geldi. Gıda ve alkolsüz içecek fiyatları Temmuz'daki %12,7’lik artış sonrasında Ağustos'ta yıllık %13,1 arttı.
 Avrupa Merkez Bankası baş ekonomisti Philip Lane Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yüksek enerji fiyatlarının ithalatı daha pahalı hale getirerek euro bölgesinde "enflasyonun baskın itici gücü" olmaya devam ettiğini söyledi.
 Euro Bölgesi sanayi üretimi Temmuz ayında da gerilemeye devam etti. Eurostat'ın Çarşamba günü yayınladığı son rapora göre, euro bölgesindeki sanayi üretimi Temmuz ayında Haziran ayına göre %2,3 düştü. Avrupa Birliği'nde üretim aylık %1,6 düştü. Yıllık bazda, sanayi üretimi Temmuz ayında Euro bölgesinde %2,4, AB'de ise %0,8 düştü. En yüksek yıllık artışlar %17,6 ile Bulgaristan, %12,0 ile Danimarka ve %10,3 ile Polonya'da kaydedildi. Sanayi üretimindeki en büyük yıllık düşüşler %23,7 ile İrlanda, &6,4 ile Estonya, Slovakya ve %5,1 ile Belçika'da görüldü.
 Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, enerji piyasalarının elden geçirilmesi ve fosil yakıt kazançlarından vergi alınması sözü verdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin elektrik piyasasında “derin ve kapsamlı bir reform” başlatacağını söyledi.
 Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, hükümetin yendeki keskin düşüşlerle mücadelede döviz müdahalesinin seçenekler arasında olduğunu söyledi. Japonya Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno da yen hareketlerinin devam etmesi durumunda hükümetin gerekli önlemleri alacağını belirtti. Matsuno, “Son zamanlarda döviz piyasasında bazı spekülatif eylemlerden kaynaklanan hızlı ve tek taraflı hareketler gördük, aşırı oynaklıktan son derece endişeliyiz” dedi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!