Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX150921.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’nin TÜFE Rakamları Piyasaları Kısmen Rahatlattı!

Dün, küresel tarafta merakla beklenen kritik ABD verilerinde; Ağustos ayının TÜFE oranı aylık bazda yüzde 0.3 ile beklenti altında kalırken, yıllık bazda da yüzde 5.4 seviyesinden yüzde 5.3’e geriledi. Oynaklığı yüksek Gıda ve Enerji fiyatlarının dikkate alınmadığı Çekirdek TÜFE rakamlarında da; aylık bazda yüzde 0.1 ile beklentinin altında kalınırken, yıllık bazda yüzde 4.3’den sert bir şekilde yüzde 4.0’e inildi. Verilerin zayıf gelmesi; FED’in sıkılaştırma planının aceleye gelmeyeceği öngörüsünü güçlendirerek piyasalardaki risk alma iştahına olumlu yansıdı.

Küresel Büyüme Endişeleri Devam Ediyor!

Diğer yandan, bir süredir verilerin kötüleşmeye başlaması ile tartışmaya açılan küresel büyümeye dair endişeler; dün de BofA’dan gelen açıklamalar ile gündemdeki yerini korudu. Bank Of America(BofA) tarafından açıklanan fon yöneticileri araştrmasında; Küresel büyüme beklentilerinin Mayıs ayından bu yana en düşük seviyede olduğu belirtilirken, buna rağmen FED’in sene sonuna kadar tapering(varlık alımlarının azaltılması)’e gideceğine inanan yöneticilerin oranı ise yüzde 84 olarak duyuruldu.

Kasırgalar Petrol Fiyatlarını Artırıyor!

ABD tarafında; Ida Kasırgası’nın arz üzerinde oluşturduğu daralma tam anlamıyla giderilememişken, bu sefer de; Nicholas isimli Kasırga’nın petrol üretiminin yoğun olduğu Texas Bölgesi’ne yönelmesinden petrol fiyatları destek buldu. Öyle ki; dün, Uluslararası Enerji Ajansı tarafından açıklanan raporda da; kasırgalardan dolayı 30 Milyon varillik arz kaybı beklendiğine vurgu yapılması dikkat çekti. Kurum, 2021 petrol talep tahminini sabit tutarken, 2022 talep tahmininde artışa gitti.

İngiltere Sınır Kontrollerini Erteledi!

İngiltere, AB’den yapılan ithalatlara yönelik olarak 1 Ocak 2022’den itibaren uygulamayı düşündüğü kapsamlı sınır kontrollerinin başlamasını 6 ay süre ile(1 Temmuz 2022’ye) uzattı.

Bu arada, İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ise parlamentoda yaptığı açıklamada: Covid-19 nedeniyle kış aylarında ulusal sağlık hizmeti üzerinde baskı oluşması durumunda, hükumetin yeni tedbirleri kapsayan “B Planı”nı devreye alabileceğini belirtti.  

İç Tarafta; Konut Satışları Zayıfladı, Tarımsal ÜFE Artmaya Devam Etti!

İç tarafta TÜİK tarafından açıklanan ekonomik verilerden; Konut Satışları, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 oranında azalarak 141 Bin 400 seviyesinde gerçekleşti. Yine, TÜİK tarafından açıklanan Tarımsal Üretici Fiyat Endeksi verisinde ise; Ağustos’ta aylık bazda yüzde 1.77’lik artış görüldüğü belirtilirken, böylece senelik gerçekleşme yüzde 24.69 düzeyinde oldu.

Bu arada, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklamada: 2021 yılı dış finansman programı çerçevesinde, Ekim 2028 vadeli tahvilin artırımı ve 2033 vadeli yeni bir tahvilden oluşan Dolar cinsi çift dilim tahvil ihracının gerçekleştirildiği, 2 Milyar 250 Milyon Dolar tutarındaki Eurobond’a 4 katından fazla talep geldiği belirtildi.

TCMB, Yabancı Para Yükümlülüklerinde 200 Bp. Artırıma Gitti!

Bugünkü işlem gününe; iç tarafta Resmi Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılık Oranları değişikliği ile başladık. TCMB, Yabancı Para Yükümlülüklerine ait Zorunlu Karşılık Oranlarını 200 Bp. artırdı. Asya seansında önemli ekonomik veriler olarak ise, Çin’den gelen; Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar ve Sabit Varlık Yatırımları’nı takip ettik. Ağustos ayına dait bu önemli veriler beklentilerin altında kalırken; bölge ekonomisi ve küresel ekonomiye dair büyüme endişelerini canlı tuttu. Günün devamında da; İngiltere’den Enflasyon rakamları ile Euro Bölgesi ve ABD’den Sanayi Üretimi verileri takip edilecek. Ayrıca; Pandemi başta olmak üzere önemli konulara dair gelebilecek haber akışları ile de piyasalarda volatil işlemler görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!