Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-150822.png

Günlük Forex Bülteni

Fed’in enflasyonu aşağı çekmesinin hayati bir konu olduğunu söyleyen San Francisco Fed Başkanı Mary Daly " İnsanlar iş istiyor; ama düşük ve stabil bir enflasyon da istiyor. Bizim onlara ikisini de vermemiz gerekiyor." dedi.
 Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, 1970’li yıllardakine benzer bir politika hatasından kaçınmak ve enflasyonu dizginlemek için faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini söyledi.
 HSBC, Avrupa Merkez Bankası'nın resesyon nedeniyle faiz artırımlarına bu yıl son vereceğini belirtti.
 İngiltere ekonomisi ikinci çeyrekte, hem imalat hem de hizmetlerdeki düşüşün etkisiyle pandemiden bu yana ilk kez küçüldü. Ulusal İstatistik Ofisi yaptığı açıklamada, ilk çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 0,8 büyüyen İngiltere ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 0,1 daraldığını duyurdu.
 Çin gayrimenkul şirketleri derinleşen borç krizi ve patlayan gayrimenkul balonu sonrası hisse değerlerinde 55 milyar dolar ve dolar bazlı tahvillerde 35 milyar dolar olmak üzere toplamda 90 milyar dolarlık kayıp yaşadı.
 Çin Merkez Bankası bu yıl ikinci kez faiz indirimine gitti. Banka, piyasa beklentilerinin aksine bir yıl vadeli Orta Vadeli Kredi Kolaylığı faiz oranını 10 baz puan düşürdü.
 Çin'de tüketici ve sanayi verileri Temmuz'da piyasa beklentilerinin altında açıklandı.
 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve S&P, Ukrayna'nın kredi notunu temerrüt seviyesine indirdiler.
 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketini yayımladı. Ankette yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi ilk kez yüzde 70'in üzerine çıktı. Yıl sonu dolar/TL beklentisi de 19 seviyesini aştı.
 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B2"den "B3"e düşürdüğünü, not görünümünü ise negatiften durağana çevirdiğini açıkladı.
 Moody’s, Türkiye'nin ödemeler dengesi üzerinde artan baskıları ve Döviz rezervlerinin daha da düşme riskini, kredi notunun düşürülmesine neden olarak gösterdi. Kuruluş ayrıca, Türkiye'nin cari açığının muhtemelen önceki beklentileri büyük bir farkla aşabileceğini kaydetti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!