Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily150623.png

Günlük Forex Bülteni

  • Amerikan Merkez Bankası Fed 15 ay süren sıkılaşmanın ardından ekonomiden gelen sinyaller doğrultusunda politika faizini yüzde 5-5,25 bandında tuttu. Yetkililer 2023 için faiz beklentilerini ise yukarı yönlü revize etti. Ekonomik projeksiyonlarda ise büyüme ve enflasyon tarafında yukarı yönlü revizyonlar dikkat çekti. Fed'in yakından izlediği enflasyon göstergesi çekirdek PCE tarafında 2023 beklentisi yüzde 3,6'dan yüzde 3,9'a çıktı. 2024 beklentisi yüzde 2,6'da sabit kalırken, çekirdek PCE'de 2025 beklentisi yüzde 2,1'den yüzde 2,2'ye yükseltildi.
  • Powell basın toplantısında politika faizini 5 puan artırdıklarını ve varlıkları hızlı bir şekilde azaltmaya devam ettiğini belirterek, "Çok mesafe katettik ve sıkılaşmamızın tam etkileri henüz hissedilmedi." dedi. Powell"Neredeyse tüm Fed yetkilileri, enflasyonu zamanla yüzde 2'ye düşürmek için bu yıl bazı ek faiz artışlarının uygun olacağını düşünüyor." diye konuştu.Oluşan ters rüzğarlar ışıgında politika faizini değiştirmeme karara aldıklarını açıkladılar.
  • Bank Of America Fed'den bu yıl için art arda iki kez daha çeyrek puanlık faiz artışı beklediğini ve terminal faiz oranı tahminini yüzde 5,50-5,75 aralığına çıkardığını bildirdi.
  • Asya piyasaları, yatırımcıların Fed'in faiz artırımlarındaki şahin tavrını sindirmesiyle yükseldi. Japonya'da Nikkei 225 yüzde 0,34 yükseldi ve Topix, Japonya Merkez Bankası'nın iki günlük para politikası toplantısına başlamasıyla birlikte yüzde 0,3 yükseldi. Fed’in faiz artırımını ertelemesi ve yıl sonundan önce iki çeyrek puanlık başka bir hamlenin yolda olduğunu öngörmesinin ardından yükseldi.
  • Çin Merkez Bankası 7 gün vadeli ters repo ve Daimi Kredi İmkanı (SLF) faiz oranlarının ardından Orta Vadeli Kredi Kolaylığı (MLF) faiz oranında da indirime gitti. Ekonominin kovid sonrası toparlanması ivme kaybetmeye devam ederken, merakla beklenen bir hareketle kilit orta vadeli borç verme faiz oranını yüzde 2,65'e düşürdü. Merkez bankası en son Ağustos ayında 400 milyar yuan'lık bir yıllık MLF kredilerinin oranını düşürmüştü perşembe günkü hamleyle 10 ay sonra ikinci hamleyi yapmış oldu.
  • Çin'de konut fiyatlarında artış, Pekin hükümetinin emlak sektöründe istikrarı sağlama çabalarına rağmen Mayıs ayında yavaşladı. Konut satışları ise yılın ilk 5 ayında arttı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, 2023 yılının ilk 5 ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre artarken, inşaatlar ve gayrimenkul yatırımları yüksek bir hızla düştü, sanayi üretimi ve perakende satışlarında ise büyüme piyasa beklentilerinin altında kaldı.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!