Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX150621.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Ekonomik Takvimde; ABD Verileri Kritik Olacak!

Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe; Cuma günkü hareketlerin devamı ile başladık. Ekonomik takvimde açıklanan; Euro Bölgesi’nin Nisan ayı Sanayi Üretimi verileri beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, AB’nin toparlanma fonunu destekleme amaçlı 10 yıllık ilk tahvil ihracı için bankalar ile anlaştığına dair haber akışı da olumluydu. ECB adına konuşan üyelerden Robert Holzman: ECB’nin yüksek enflasyon konusunda tetikte olması ve zaruret halinde harekete geçmesi gerektiğini söylerken, PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı)’in; yeni bir virüs dalgası oluşmadığı sürece 2022 Mart ayında bitirileceğini vurguladı. François Villeroy de Galhau ise: ECB’nin teşviklerinin, en az FED’in teşvikleri kadar uzatılacağını belirtti. Öte taraftan, ABD’de Wall Street Journal gazetesi ise; FED yetkililerinin bu hafta, yüksek enflasyon rakamlarının ardından faiz oranlarını daha önce beklenenden daha erken artırmayı beklediklerinin sinyalini verebileceklerine dair çıkan haber ise, küresel çapta önemliydi ve bir miktar satış baskısını da beraberinde getirdi. Dün, dikkatler ayrıca; NATO Zirvesi’nden gelecek mesajlardaydı. Zirve sonrasında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in: “İttifak olarak Çin’in yükselişine birlikte cevap vermeliyiz” şeklindeki söylemi ve yine zirve sonrası açıklanan bildiride de: “Çin’in, batı ittifakına karşı bir güvenlik riski” olarak nitelendirilmesi de, küresel çapta jeopolitik ve ticari riskleri artırabilecek unsurlar olarak önemliydi. Nisan ayının Cari İşlemler Dengesi verilerinin takip edildiği iç tarafta da, tüm dikkatler; NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı temaslardaydı. Özellikle de Erdoğan-Biden arasındaki görüşme merakla beklenirken, görüşme sonrasında gelen açıklamalarda; İlişkilerin iyiye gitmesi için çalışmaların devam edeceği ve iki ülke arasında çözülemeyecek bir mesele olmadığı vurgulandı.

Yeni işlem gününün küresel ekonomik takviminde; Birleşik Krallık’ın İş İstatistikleri, Almanya’nın  TÜFE Oranları öğleden önce takip edilecek. Öğleden sonra ise, özellikle ABD’de açıklanacak olan; Sanayi/İmalat Üretimi, Kapasite Kullanım Oranı, Perakande Satışlar ve Üretici Fiyat Endeksi verileri hayli kritik olacak. Ayrıca, bugün başlayıp yarın akşam sonuçları açıklanacak olan FED/FOMC toplantılarına dair beklentilerle birlikte tahvil  piyasalarında oluşacak fiyatlamalar da; küresel çapta piyasalarda oynaklıklara neden olabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!