Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX150322.png

Günlük Forex Bülteni

Dün, Rusya- Ukrayna Müzakerelerine Teknik Ara Verildi, Görüşmeler Bugün Devam Edecek!  

Küresel çapta, dünkü işlem gününde dikkatler; Rusya ve Ukrayna heyetlerinin yapacağı yeni tur müzakerelerdeydi. Taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının devam ediyor olmasına karşın, görüşmeler öncesinde; olası bir ateşkes kararı için piyasalarda umutların korunduğu görüldü. Ayrıca; Rusya’nın, Çin’den silah istediğine yönelik haberlerin, Kremlin tarafından yalanlanması da kısmen iyimserliğe neden oldu. Akşamüzeri Ukrayna heyetinden gelen açıklamada: Görüşmelere yarına(bugüne) kadar ara verildiği bildirildi. Bunun yanı sıra, Avrupa Birliği tarafı; Rusya’ya yönelik 4. Yaptırım paketi üzerinde anlaşırken, Rus şirketlerinden petrol alımının istisna olabileceğine dair haber akışlarları petrol fiyatlarını baskıladı. Rusya tarafının ise; Buğday, Mısır ve Arpa ihracatını durdurabileceğine yönelik Interfax’ın geçtiği haber ise; tarımsal emtialarda oynaklığa neden oldu.

Rus Doğal Gazı’na yönelik kademeli kesinti kararı sonrasında, AB’nin ilerleyen süreçte gaz tedariğini ne şekilde yapacağı konusu kafaları kurcalarken; müjdeli haber Azerbaycan’dan geldi ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının yapılacağının belirtilmesi; Doğal Gaz fiyatlarına satış getirdi. Öte yandan, Cuma günü Batılı ülkeler ile İran arasındaki Nükleer Anlaşmaya dönüş görüşmelerinde yaşanan duraksama da; petrol fiyatlarının geleceği açısından tedirginliğe neden olmuştu. Dün, İran tarafından gelen açıklamada: Nükleer müzakerelerin çıkmaza girmediği, sadece kısa bir ara verildiği söylendi. Bu açıklama da petrol fiyatlarını aşağıya çekti.

Rusya’nın, Çarşamba günü vadesi dolacak Eurobond kuponlarının ödenip ödenmeyeceği konusunda ise; Rusya Maliye Bakanı Siluanov’dan açıklama geldi. Siluanov: Eurobondlar için kupon ödemesini Çarşamba günü yapmaya hazırlandıklarını, ancak döviz ödemelerin şu an için zor olduğunu söyledi. Eurobond kupon ödemelerini Ruble olarak yapacaklarını ve Ruble olarak ödemelerin temerrüt anlamına gelmediğini, Rusya’nın yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirtti. Siluanov ayrıca: Çin Yuanı’nın döviz rezervlerinin bir parçası olduğunu ve kullanmaya devam edeceklerini de söyleyerek, Çin ile ticari ilişkilerinin devam ettikleri yönünde sinyaller verdi.

Çin’in, Rusya’ya desteği konusunda; ABD ‘nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan ile Çin Baş Diplomatı Yang Jiechi arasında Roma’da gerçekleştirilen görüşme sonrasında, Beyaz Saray Sözcüsü Psaki’den gelen açıklamada: Çin tarafının, Ukrayna'ya karşı savaşında Rusya'ya ekonomik veya askeri olarak yardım etmeye karar vermesi durumunda "önemli sonuçlarla karşılaşacağı" konusunda uyarılması da dikkat çekti.

Çarşamba akşamı Fed’in sıkılaştırma hamlelerinin başlayacak olmasına yönelik beklentiler ise;  ABD tahvil faizilerini son 2,5 yılın en yüksek seviyelerine(2 yıllıklar Ağustos 2019’dan, 5 yıllıklar Mayıs 2019’dan ve 10 yıllıklar da Temmuz 2019’dan bu yana en yüksek seviyelerini test etti) götürürken, vadeler arasındaki faiz farklarının hayli yavaşlaması ile verm eğrisinin düzleşme hızının artması da; yatırımcıların, enflasyonda uzun vadede düşüş beklentilerinin törpülendiğine işaret etti.

Bugünkü işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler, küresel çapta fiyatlamalar açısından yine önemli olacak. Ekonomik takvimde ise, şuana kadar Çin’den gelen kritik verileri takip ettik. Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar, İşsizlik Oranı ve Sabit Varlık Yatırımları datalarının hepsi beklentilerden iyi geldi. Günün devamında; İngiltere’den İş İstatistiklerini, Almanya’dan ZEW Endekslerini, Euro Bölgesi’nden Sanayi Üretimi verilerini, ABD’den Üretici Fiyat Endeksi rakamlarını takipte olacağız. Yurt içi tarafta da; Bütçe Dengesi rakamları açıklanacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!