Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-150223.png

Günlük Forex Bülteni

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yıllık enflasyon Ocak ayında %6,4 olarak gerçekleşti ve Aralık 2022'de kaydedilen %6,5'e göre düşüş kaydetti. Aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %0,5 arttı. Enerji endeksi Ocak ayında sona eren 12 ayda %8,7 yükseldi, aylık bazda ise %2 arttı. Gıda fiyatları, 2022'deki aynı zaman dilimine göre %10,1 arttı ve aylık okuma %0,5 arttı. Gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek TÜFE, Ocak ayında yıllık bazda %5,6 artarak, %5,7 olan Aralık 2022 okumasından düşüşe işaret ediyor. Bir önceki aya kıyasla, rakam Ocak ayında %0,4 arttı. Açıklamanın ardından piyasalar dalgalıydı ve Dow Jones vadeli işlemleri yatay seyretti. Altın ilk tepkide 1850 dolara geriledikten soran 1870 dolara kadar yükselmesinin ardından ABD borsalarının açılmasının ardından 1843 dolara kadar geriledi. 
Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, ABD merkez bankasının faiz oranlarını beklenenden daha uzun süre artırmaya hazır olması gerektiğini söyledi.
New York Fed Başkanı John Williams, ABD'deki mevcut enflasyon seviyesinin çok yüksek olduğu konusunda uyardı ve enflasyon oranını %2 hedef aralığına geri çekmenin birkaç yıl alacağını kaydetti.
Philadephia Fed başkanı Patrick Harker, merkez bankasının faiz artırım döngüsünü sona erdirmeye yakın olduğuna dikkat çekti. Enflasyon hakkında yorum yapan Harker, ABD'deki çekirdek enflasyonun bu yıl %3,5'a düşmesini ve sonunda 2025'te %2 hedef aralığına geri dönmesini beklediğini söyledi.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre'den "ekonomik ve mali bir felaketi" önlemek için borç tavanını yükseltmesini istediğini söyledi.

Euro bölgesinde mevsimsellikten arındırılmış gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) 2022'nin dördüncü çeyreğinde bir önceki üç aylık döneme göre %0,1 arttı. Dördüncü çeyrekte GSYİH, bir önceki yılın aynı dönemine göre Euro Bölgesi'nde %1,9 ve 27 ülkeli AB'de %1,8 arttı. 2022 yılının tamamı için büyüme, Euro bölgesi için %3,5 ve blok için %3,6 olarak gerçekleşti.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve İrlanda Merkez Bankası Başkanı Gabriel Makhlouf, faiz oranlarının muhtemelen %3,5'in üzerine çıkacağını gördüğünü belirterek, merkez bankasının büyük olasılıkla bu yıl faizleri düşürmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Birleşik Krallık'ta işsizlik oranı Aralık ayına kadar olan üç ayda %3,7 seviyesinde gerçekleşti. Okuma önceki çeyreğe göre değişmedi. İstihdam oranı bir önceki üç aylık döneme göre 0,2 puan artarak %75,6 olarak tahmin edildi. Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt yaptığı açıklamada, son işsizlik raporunun Birleşik Krallık iş piyasasındaki dayanıklığı gösterdiğini söyledi.

OPEC Salı günü yayınladığı aylık raporuna göre, 2023 küresel ekonomik büyüme tahminini 0,1 puan artırarak %2,6'ya revize etti. Önceki raporunda yer alan günde 2,2 milyon varil olan 2023 küresel petrol talebi tahminini ise günde 2,3 milyon varil (bpd) olarak yeniledi.
Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günü açıkladığı özel verilere göre, ABD'deki ham petrol stokları 10 Şubat'ta sona eren haftada 10,5 milyon varil arttı.


Japonya başbakanı Fumio Kishida, dünya çapında tanınan bir ekonomist ve finans alanında yüksek uzmanlığa sahip olduğu için Japonya Merkez Bankası (BoJ) başkan adayı Kazuo Ueda'nın merkez bankasına liderlik etmeye en uygun kişi olduğunu söyledi.
Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Philip Lowe, merkez bankasının insanlara yüksek enflasyonun tehlikelerini ve bunun tüketicileri nasıl etkileyebileceğini hatırlatmaya kararlı olduğunu söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!