Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX150222.png

Günlük Forex Bülteni

Lavrow’un Açıklamalarına Rağmen; Rusya-Ukrayna Gerilimi Devam Ediyor!

Geçtiğimiz Cuma akşamı Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin artan tansiyon, yeni haftanın ilk işlem gününde de devam etti. G7 Maliye Bakanları toplantısı sonrasında gelen ortak açıklamada: Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırması durumunda, hızlı ve ağır yaptırımlara maruz bırakılarak çok büyük ekonomik sonuçlar ile karşılaşacağı konusunda uyarıldığı belirtildi. Rusya tarafı ise; Baltık ülkelerinin çağrısı ile yapılacak Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı(AGİT) toplantısına katılım sağlanmayacağını belirtirken, bazı Rus Milletvekillerinin; Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı toprağın(Luhansk ve Donetsk), bağımsız devletler olarak tanınması için Dışişleri Bakanlığı’na karar sunduğunun belirtilmesi kritikti. Yine, ülkenin Interfax haber ajansının; Rusya karasularına yasadışı giren gemi ve denizaltılara –Putin’in onay vermesi halinde- ateş açılacağına dair haber akışı da endişeleri artırdı.

Avrupa Borsaları önderliğinde endeksler düşüş gösterirken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un: ABD ile bir anlaşma sağlanamamasına karşın, yapıcı bazı ifadeler nedeniyle ilerleme olasılığı gördüklerine dair açklaması ve Lavrov’un, Putin’e; batılı ülkelerle görüşmeleri devam ettirmesi yönünde verdiği önerinin, Putin tarafından kabul edildiğine dair haber akışları piyasalarda risk alma iştahına bir miktar olumlu yansıdı. Akşamüzeri açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin: Ukrayna’nın, NATO’ya katılmak istediğini yinelemesi yeniden tedirginliğe neden oldu. Ayrca, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın; kendi vatandaşları için Belarus ve Moldova’yı terk etme çağrısında bulunması ve Kiev’deki büyükelçiliğin kapatılması konusunda haber akışları da Ukrayna’ya yönelik bir Rus saldırısı ihtimalinin güçlü olduğunu gösterir nitelikteydi. Keza, Beyaz Saray Sözcülerinden Karine Jean-Pierre de, dün akşam yaptığı açıklamada; Ukrayna’ya yönelik Rus saldırısının her an başlayabileceğini söyledi ve risk alma iştahı tekrardan daraldı.

Diğer yandan, geçtiğimiz Perşembe günü ABD’de açıklanan TÜFE rakamları sonrasında Fed’in muhtemel hızlı sıkılaştırmasına dair artan endişeler de gündemin bir diğer önemli başlığıydı. Kansas City Fed Başkanı Esther George, yaptığı açıklamalarda: Fed’in, enflasyonu durdurmak için varlık satışlarına daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini söyledi. Mart ayında yarım puanlık faiz artışına yönelik piyasa beklentilerinin Fed tartışmalarına zemin hazırladığını ve planlanan toplantılar dışında faiz oranlarını yükseltmesine gerek olmadığını belirtti. St. Louis Fed Başkanı James Bullard da, Fed’in gerekirse varlık satışlarına hazırlıklı olması gerektiğini vuguladığı konışmasında: Fed’in faiz artışı zamanlamasının Powell’a bağlı olduğunu söyledi. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise: yüksek enflasyon ve temel olarak güçlü ekonomi ile istihdam piyasası karşısında, Fed'in faiz politikasını normalleştirmeye başlamasının vaktinin geldiğini söyledi

Avrupa Merkez Bankası(ECB) adına konuşan Başkan Lagarde: “Muhtemelen enflasyon yakın gelecekte yüksek kalacak. Enerji fiyatları enflasyondaki artışın ana nedeni olmaya devam ediyor. Enerji maliyetleri de birçok sektörde fiyatları yukarı çekiyor. Net varlık alımlarımız bitmeden faiz artırımı yapılmayacak. Politikamızda yapılacak herhangi bir ayarlama aşamalı olacak” dedi.

J.eopolitik Risklerin Yanı Sıra; Euro Bölgesi'nin GSYİH, ABD’nin ÜFE Rakamları da Önemli Olacak!

Japonya’nın 4.Çeyrek GSYİH Değişimi verileri ile başladığımız bugünkü ekonomik takvimde, günün devamında; Euro Bölgesi’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişimi ve ZEW Endeksleri(özellikle Almanya) ve ABD’nin Üretici Fiyat Endeksi rakamlarını da takipte olacağız.

Ayrıca, Fed başta olmak üzere majör merkez bankalarının sıkılaştırmasına yönelik beklentiler ve yeniden ön plana çıkan jeopolitik risklerin(Rusya-Ukrayna gerilimi kaynaklı savaş riski) durumu da; küresel çapta kritik olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!