Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

ACC8.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de ÜFE Oranı, Senelik Bazda Yüzde 9.6’ya Tırmandı!

*Çin’de Evergrande ve Kaisa gibi sorunlu emlak geliştirme şirketlerine Shimao isimli bir şirket daha katıldı. Shimao’nun likidite ve yönetişim sorunları içerisinde olduğunun belirtilmesi ile şirketin ve sektördeki diğer şirketlerin hisselerinde dün sert düşüş yaşandı.

*Çin’e 2022 yılı başından itibaren yapılacak gıda ithalatının; yeni tescil, denetleme ve etiketleme şartlarına tabi olmasını şart koşan genelgenin önceki gün yayımlanması sonrasında; ülkeye gıda ihracatı yapan ABD ve AB’den bu düzenlemesinin ertelenmesi talebi geldi. Ancak, Çin tarafının uygulamanın 1 Ocak 2022’den itibaren yürürlükte olacağını belirtilmesi; küresel ticari ilişkiler açısından tedirginliği artırmakta.

*İngiltere’de dün açıklanan ekonomik verilerde; Ekim ayının istihfam değişimi beklenti altında kalırken, İşsizlik Oranı ve Ortalama Gelir Endeksi, tahminleri karşıladı.

*Euro Bölgesi Sanayi Üretimi, Ekim ayında; yüzde 1.2 oranında artış beklentisine karşın, yüzde 1.1 oranında arttı. 

*Uluslararası Enerji Ajansı, Omicron varyantı kaynaklı artan Covid-19 vaka sayılarının petrol talebini de yavaşlatacağını belirterek; 2021 ve 2022 yıllarına dair petrol talebi büyüme tahminini günlük 100 Bin varil düşürdü.  Kurum ayrıca; yine Omicron varyantı kaynaklı gelecek yıl daha fazla arz fazlası oluşabileceği uyarısında da bulundu.

*Almanya’nın önde gelen ekonomik düşünce kuuluşlarından IFO, ülkenin 2022 büyüme tahminini yüzde 5.1’den yüzde 3.7’ye düşürdü.

*ABD’de açıklanan verilerde; Kasım ayında ÜFE, aylık bazda yüzde 0.8’lik artış gösterirken; senelik veri yüzde 9.6 ile 2010 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Çekirdek TÜFE’de de aylık yüzde 0.7 oranında artış görülürken, senelik gerçekleşme yüzde 7.7 ile rekor kırdı.

*ABD’de Senato’da yapılan oylamada Federal Hükumetin borç tavanının 2,5 Trilyon ABD Doları tutarında artırılmasına(borç tavanı 31,4 Trilyon ABD Doları’na yükseldi) yönelik yasa tasarısı onaylandı.

*Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) Genel Sekreteri Ghebreyesus, Omicron varyantı için: “Hiçbir varyantta görmediğimiz bir oranda yayılıyor” dedi. Hollarnda, Omicron nedeniyle vaka artışlarını sınırlamak için kısmi kapanmayı 1 ay daha uzatırken, buna karşın; İngiltere ise, daha önce Omicron nedeniyle kırmızı listeye aldığı 11 Afrika ülkesini 15 Aralık(Bugün) itibariyle listeden çıkartma kararı aldı.

*Diğer yandan, Pfizer tarafından geliştirilen Covid-19 hapının hastaların hastaneye kaldırılmasına karşı yüksek düzeyde etkili, buna karşın ılımlı semptom gösteren hastalarda ise daha az etkili olduğu belirtildi. Yine, ABD’de üç önemli üniversitenin ortaklaşa yaptığı çalışmadan; Moderna, Johnson&Johnson ve Pfizer-Biontech aşılarına ek doz yapılmaması durumunda Omicron’a karşı antikor oluşumunun oldukça sınırlı kalacağı sonucu çıktı.

Küresel Çapta Dikkatler; FED/FOMC Kararlarında Olacak!

*Yeni günün ekonomik takvimine; petrol yatırımcıları için API haftalık stok verileri ile başladık. Sonrasında ise; Yeni Zelanda, Avustralya, Çin ve Japonya’dan gelen verileri takip ettik. Özellikle kritik olan Çin verilerine baktığımızda; Sanayi Üretimi beklentilerden iyi gerçekleşme gösterirken, Sabit Varlık Yatırımı ve Perakende Satışlar verileri tahminlerin altında kaldı. Günün devamında; İngiltere’den enflasyon, ABD’den Perakende Satışlar verileri piyasalar açısından hayli önemli olacak. Petrol yatırımcıları için EIA stok ve üretim dataları ile yurtiçinde Kasım ayı Bütçe Dengesi’nin takip edileceği günde; FED’in akşam 22:00’de açıklayacağı FOMC kararları ve FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısından gelecek mesajlarla oynaklık artışı görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!