Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-151122.png

Günlük Forex Bülteni

ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi gerektiğini, ancak aşırı sıkılaştırmadan kaçınması gerektiğini çünkü bunun ekonomik yavaşlamayı derinleştirebileceğini söyledi. Panetta, şu anda para politikasının görevinin enflasyon beklentilerinin kontrolden çıkması riskine karşı önlem almak olduğunu belirtti.
Euro bölgesi ve Avrupa Birliği genelinde sanayi üretiminin Eylül ayında bir önceki aya göre %0,9 arttı. Aylık rakamlar Ağustos ayına göre biraz yavaşladı, ancak yine de piyasa tahminlerinin üzerinde geldi. Yıllık bazda, Euro Bölgesi sanayi üretimi %4,9 artarken, AB %5.7'lik bir üretim artışı gördü. İrlanda ve Danimarka sırasıyla %31 ve %19 oranında genişleyerek yıllık artışlara öncülük ederken, diğer yandan Estonya ve Letonya'nın üretimi %7,5 ve %3,7 ile en fazla düşüş gösterdi.
Morgan Stanley, Euro Bölgesi ve Birleşik Krallık'ın büyük olasılıkla resesyona gireceğini, ancak güçlü performans gösteren bir iş piyasasının ABD'yi aynı kaderden kurtarabileceğini öngördü.
Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda Pazartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının ücret artışıyla birlikte sürdürülebilir ve istikrarlı bir enflasyon elde etmek ve ekonomiyi desteklemek için parasal genişlemeye bağlı kalacağını söyledi. Kuroda, özellikle ABD ve Avrupa'daki yüksek enflasyon ve dünya çapında agresif sıkılaşma nedeniyle küresel ekonomide var olan belirsizlikleri vurgulayarak ekonomik bozulmaya karşı çok temkinli olduğunu belirtti. Kuroda, Japonya'daki fiyat artışlarının, ekonomik döngü tarafından oluşturulan bir talep artışından kaynaklı olmadığını maliyet enflasyonu tarafından yönlendirildiğini söyledi. Bu kapsamda, sürdürülebilir bir enflasyon oluşturmak için sağlam ücret artışı onaylanana kadar para politikasının sıkılaştırılmayacağını belirtti.
İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, yaklaşan resesyonu hafifletmek için bu hafta açıklanması beklenen bütçe planında İngiltere'deki vergileri artırmaya çalışacağını söyledi. Hunt, kamu maliyesindeki boşluğu doldurmak için herkesin daha fazla vergi ödemek zorunda kalacağını söyledi ve "Şu anda yapabileceğimiz en önemli şey, istikrarı yeniden sağlamak, kamu maliyemizi düzenlemek ve borçların düşmesini sağlamak" dedi. İngiltere’de resmi bütçe planı, 17 Kasım'da sunulacak.
Japonya'nın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2022'nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %1,2 azaldı. Çeyrek bazında GSYİH %0,3 azaldı. Japonya'nın sanayi üretim endeksi de Eylül ayında yıllık %9,6 düşüşle 98,5'e indi. Rakam tahminlerin altında kalarak, ülke üretiminin Ağustos ayına göre %1,2 oranında kötüleştiğini gösterdi.
Çin'in sanayi üretiminin Ekim ayında yıllık bazda %5 artarak tahminlerinin altında açıklandı. Sanayi üretimi, Ekim ayında görülen yıllık artışa kıyasla 1,3 puanlık bir düşüşe işaret ediyor. Çin'de Ekim ayı tüketim mallarının perakende satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre %0,5 düşüş kaydetti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!