Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-140922.png

Günlük Forex Bülteni

Ağustos ayı ABD tüketici fiyat endeksi beklenenden daha yüksek açıklandı. Manşet enflasyon, aylık %0,1 arttı. Çekirdek enflasyon aylık %0,6 arttı. ABD'de yakından izlenen Ağustos enflasyon verilerinin beklenenden yüksek gelmesinin ardından dolar hızla değer kazandı. ABD yıllık enflasyon oranı Temmuz ayındaki %8,5'ten %8,3'e düştü, ancak veri piyasa beklentisi olan %8,1'in üzerinde açıklanması sonrasında piyasalarda sert dalgalanma yaşandı. Salı günü yayınlanan enflasyon raporunun, ABD tüketici fiyatlarının Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,1 düşüş beklentilerine kıyasla %0,1 arttığını göstermesinin ardından ABD borsalarında da sert satışlar yaşandı. Enerji ve gıda gibi kalemleri dışarıda bırakan çekirdek tüketici fiyat artışı %5,9'dan %6,3'e yükseldi. Gıda endeksi geçen yıla göre %11.4 artarak, Mayıs 1979'da sona eren dönemden bu yana en büyük 12 aylık artışı kaydetti. Enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceği yönündeki beklentileri de canlandırdı. Nasdaq Bileşik %5′ten fazla düştü, S&P 500 %4′ten fazla düştü ve Dow 1200 puandan fazla düştü. ABD piyasalarında yaşanan düşüş, hisse senetlerindeki son rallinin neredeyse tamamını silerek S&P 500′ü 6 Eylül’deki 3.908′lik kapanışına geri çekti.
 Bugün, İngiltere enflasyon rakamları bekleniyor ve Euro bölgesi sanayi üretimi yayınlanacak.
 İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nin Salı günü açıkladığı rapora göre, Mayıs-Temmuz 2022 döneminde işsizlik oran çeyrek bazında yüzde 0,2 azalarak 1974'ten bu yana en düşük oran olan %3,6'ya geriledi. Mayıs-Temmuz 2022'de çalışanların primler dâhil ortalama ücret artış oranı %5,5 olurken primler hariç ücret artışı %5,2 oldu. Enflasyona göre düzeltilmiş toplam ücretler ise yüzde 2,6 düştü ila yüzde 2,8 aralığında azaldı.
 Almanya'da enflasyon Ağustos 2022'de yüzde 7,9'a ulaştı. Yayınlanan rapora göre, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışlar yüksek enflasyonun ana nedenleri olmaya devam ediyor.
 Almanya ekonomi bakanlığının Salı günü yayınladığı rapora göre, Almanya'nın ekonomik görünümü önemli ölçüde kötüleşti ve ekonomi yılın ikinci yarısında durgunlaşabilir veya daralabilir.
 İspanya’da enflasyonunun Ağustos ayında beklenenden daha yüksek olarak %10,5'e ulaştığını ve aylık tüketici fiyat artışını %0,3 olarak gerçekleştiği açıklandı.
 Japonya'nın sanayi üretim endeksi Temmuz ayında aylık %0,8 artış kaydetti. Rakam beklentilerin altında açıklandı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!