Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX140721.png

Günlük Forex Bülteni

Bugün, İç Tarafta Dikkatler; TCMB’nin PPK Kararları ve Sözlü Yönlendirmelerinde Olacak!

Dün, küresel ekonomik takvimde dikkatler; Almanya ve ABD’den gelecek TÜFE rakamlarındaydı. Almanya TÜFE Rakamları beklentilere paralel açıklanırken, ABD’nin TÜFE rakamları ise öngörülerin hayli üzerindeydi.  Özelikle de manşet veri(senelik TÜFE) 2008 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmanırken, Çekirdek senelik data da 1991 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak; enflasyondaki yükselişlerin geçici olacağına dair varsayımlara ilişkin soru işaretlerini beraberinde getirdi ve risk iştahını zayıflattı. FED adına konuşan St.Louis FED Başkanı James Bullard da: Varlık alımlarını azaltmak için doğru zaman olduğunu ve bu yönde bir karar alınması durumunda; FED’in bunu uygulamak için de hazır olduğunu söyledi. Fiyatlamalar tarafında; James Bullard’ın açıklamalarının üzerine ABD’nin TÜFE rakamlarının hayli yüksek gelmesi etkili oldu ve ABD Doları ile ABD tahvil faizleri hızla güçlendi. Yine, buna paralel olarak da; ABD Doları karşısındaki birçok para birimi ve borsalar tarafında satış baskısı oluştu. Akşam saatlerinde konuşan San Francisco FED Başkanı Mary Daly de: Enflasyondaki yükselişlerin beklenti dahilinde olduğunu, ancak bunun geçici olmasını beklediğini söylerken, varlık alımlarını azaltmaya ise; yıl sonunda veya gelecek yılın başında başlamak için uygun bir noktada olacaklarını belirtti. Dün, ECB adına konuşan Başkan Christine Lagarde: Geçmişte yapılan para politikasını vaktinden önce sıkılaştırma yönündeki hataların tekrarlanmayacağını söyledi. ECB Yönetim Kurulu üyelerinden Mario Centeno da: Geçmişte tolere edilmeyen enflasyon bozulmaları konusunda ECB’nin sabırlı olması ve teşvikleri kaldırmak hususunda da çok dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Brüksel’de, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin Maliye Bakanları’nın(Eurogroup) yaptığı toplantıda ise; aralarında İtalya, Fransa ve İspanya gibi borçluluk oranı yüksek ülkelerin de yer aldığı 12 ülkenin yatırım planları onaylandı ve böylece ekonomik toparlanmalar için elzem olan hibe ve kredi ödemelerinin önü açılmış oldu. Petrol yatırımcıları açısından kritik olan Uluslararası Enerji Ajansı(IEA)’ndan gelen açıklamalarda: Bazı ülkelerde Covid vakalarının yeniden tırmanışa geçmesinin talep üzerinde aşağı yönlü risk içerdiği ve OPEC+’ın bir anlaşmaya varamamasının da oynaklığı artırdığı belirtildi. Yine, IEA’dan gelen; 3.Çeyrek’te son 10 yılın en yüksek stok harcamasının yapılabileceğine dair söylem ise, petrol fiyatlarını artırdı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ)’nın kararları ile başladığımız yeni işlem gününün devamında, Avrupa tarafında; Birleşik Krallık’ın enflasyon rakamları ve Euro Bölgesi’nin Sanayi Üretimi dataları takip edilecek. Kanada Merkez Bankası(BOC)’nın kararlarının da takip edileceği Amerika seansında ise; ABD’de açıklanacak olan ÜFE rakamları hayli önem arz edecek. Yine, Covid-19 Pandemisi(Delta ve Lambda varyantları, aşılama vs.), majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir. Günün yurt içi taraftaki kritik gündem maddesi ise, hiç kuşkusuz; TCMB’nin yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak faiz ve politika kararları ile sözlü yönlendirmeler olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!