Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500+Daily140623.png

Günlük Forex Bülteni

  • ABD'de enflasyon Mayıs ayında yavaşlayarak Fed'in faiz artışlarında duraksaması için kapı araladı. Yıllık enflasyon 2 yılın en düşük seviyesine indi, enflasyon yavaşlayarak Fed'in bu ay faiz artışında frene basacağı beklentisini destekledi. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tüketici fiyatları Mayıs'ta akaryakıt fiyatlarındaki düşüşle aylık yüzde 0,1 arttı. Önceki ay artış yüzde 0,4'tü. Yıllık enflasyon ise yüzde 4,9'dan yüzde 4'e gerileyerek Mart 2021'den beri en düşük seviyeye indi.
  • Fitch Türkiye’de yeni ekonomi yönetiminin göreve başlamasıyla birlikte politika faizinin yeniden, politika yapıcıların lira ve rezervler üzerindeki baskıları hafifletmek ve enflasyonla mücadele etmek için kullandığı bir araç haline gelebileceği değerlendirmesini yaptı.
  • ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu üyesi ülkelerin üretim kesintilerini gerekçe göstererek bu yıl ve gelecek yıla ilişkin Brent tipi petrol fiyatı tahminini yukarı yönlü revize etti. Bu kapsamda, bu yıl için Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının 79,54 dolar olacağı tahmin edildi. Bu rakam bir önceki raporda 78,65 dolardı. Gelecek yıl ise Brent türü ham petrolün varil fiyatının 83,51 dolar, WTI türü ham petrolün varil fiyatının ise 78,51 dolar olması bekleniyor.
  • Yellen, büyük miktarlı Hazine bonosu ihraçları yolu ile nakit dengesini yeniden inşa ederken, piyasada bozulma olup olmadığına yönelik işaretleri de takip ettiklerini söyledi.Janet Yellen, Çin ile bağları koparmak büyük hata olur. ABD ile Çin arasında serbest ticaret ve yatırımın, "sağlıklı bir rekabetin" daha hızlı inovasyon ve teknik ilerlemeyi getirebileceğini savundu.
  • İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, açıklanan verilerin iş gücü piyasasının "çok sıkı" olduğunu gösterdiğini ve bunun enflasyonun BoE'nin umduğundan daha yavaş düşmesine katkı yaptığını söyledi.
  • İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi üyesi Swati Dhingra, Banka'nın büyük ölçüde para politikası aktarımının gecikmeli etkisi nedeniyle "yakın gelecekte enflasyonu etkilemek konusunda çok az şey" yapabileceğini söyledi.
  •  Yeni Zelanda'da gıda fiyatlarında artış hızı bir miktar gerilese de, özellikle mevve ve sebze fiyatlarında artışın devam etmesiyle yüksek seviyelerde kalmaya devam etti.
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın sağladığı silahların yakında tükeneceğini söyleyerek, "Ukrayna’nın savunma sanayisi yakında tamamıyla tarihe karışacak” dedi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!