Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

140622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    Slovakya Merkez Bankası Başkanı ve ECB üyesi Kazimir, Eylül ayında 50 baz puanlık bir faiz artışına açık bir ihtiyaç olduğunu söyledi.
•    NBC, ABD Başkanı Joe Biden'ın önümüzdeki ay Suudi Arabistan ve İsrail'i ziyaret edeceğini belirtti. Beyaz Saray'dan gelen açıklamada ise Biden'ın Suudi Arabistan ve İsrail ziyaretlerine ilişkin planlamanın sürdüğü belirtildi.
•    Fitch Ratings, enflasyon zorluklarının, meydan okumalarının daha fazla dile getirilir olmasının merkez bankalarını buna yanıt vermeye zorladığını, Fed ve BoE'nin güçlü faiz artırımlarına devam edeceğini öngördü.
•    Fitch, yayınladığı Küresel Ekonomik Görünüm Haziran 2022 raporunda, küresel ekonomi için 2022 yılı büyüme tahminini, Çin ve gelişmiş ekonomilerdeki zayıf görünümü yansıtacak şekilde yüzde 3,5'ten yüzde 2,9'a indirirken, Türkiye için 2022 büyüme tahminini yüzde 2,4'ten yüzde 4,5'e çıkardı.
•    ABD'nin büyük bankalarından Morgan Stanley CEO'su James Gorman, ABD ekonomisinin resesyona girme olasılığının yüzde 50 olduğunu söyledi.
•    ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Cieçı, Lüksemburg'da yaptıkları görüşmede, iki ülke arasındaki iletişim kanallarının açık tutulması vurgusu yaptı.
•    Ekonomik takvime göre İngiltere ekonomisi yüzde 0.3 daraldı. İngiltere’de ayrıca Sanayi Üretimi, İmalat Üretimi ve Hizmet Endeksi beklentilerden kötü gerçekleşti.    

Yurtiçi
•    Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri 837 baz puana yükseldi - S&P Global
•    ABD Anayasa Mahkemesi, Halkbank’ın 13 Mayıs’ta verdiği ve 17 Mayıs’ta dava kayıtlarına giren temyiz dilekçesine karşı, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’na, itiraz dilekçesi vermesi için ek süre verdi.
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ücretlilerin gelirlerindeki azalışı telafi edecek adımlar atıyoruz. Artık Türkiye'nin yüksek faizle ülkesini soydurmayacak, istihdamla ayakta tutacak, cari fazlayla güçlendirecek bir yola ihtiyacı vardır. Erdoğan ayrıca fiyat artışları, kur dalgalanmaları bardağın boş tarafı. Enflasyonu Şubat-Mart itibarıyla geride bırakacağız dedi.
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz doğalgazına ilişkin, "2023'ün birinci çeyreğinde ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğalgazı milli iletim sistemimize aktarmış olacağız. Sakarya Gaz Sahası, pik üretime inşallah 2026'da ulaşacaktır." dedi.
•    NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, amaç Türkiye’nin yeni NATO üyelikleri konusundaki itirazlarını bir an önce çözmek olduğunu söyledi.
•    Fitch, Türkiye'de enflasyonun 2022 yılı sonunda yüzde 60,0, 2023 yılı sonunda yüzde 55 ve 2024 yılı sonunda yüzde 50,0 olacağını da tahmin etti.
•    Şirketler, reeskont kredisi kullanmak için ihracat gelirinin %40’ını TCMB’ye %30’unu bankaya satmak zorunda olacak. TL reeskont kredisinin azami vadesi 360 gün, savunma sanayi için 720 gün olacak. TL reeskont faizleri, 90 gün vadeye kadar politika faizinin 300 baz puan, 91-180 gün için 200 baz puan, 181-720 gün için 100 baz puan altında olacak. İhracatçılar döviz satışının ardından 1 ay süreyle döviz almamayı taahhüt edecek. 
•    Türkiye’de Sanayi Üretimi ve Cari İşlemler Hesabı beklentilerden iyi gerçekleşti. Perakende Satışlar Nisan'da yıllık 14,7 arttı.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!