Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD140422.png

Günlük Forex Bülteni

Rusya-Ukrayna Müzakerelerinin Devam Ettiğine Dair Açıklama; Küresel Tarafta Risk Alma İştahını Artırdı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler ve majör merkez bankalarının politikalarına yönelik açıklamalar gündemin üst sıralarında kalmaya devam eti.

Önceki akşam, müstakbel Fed Başkan Yardımcısı Brainard’ın söylemleri ile baskı altına giren küresel piyasalar; Sabah saatlerinde, Çin’deki karantina tedbirlerinin gevşetilebileceğine dair haber akışları ve ülkede açıklanan Ticaret Dengesi rakamlarından bir miktar destek buldu. Ancak, akabinde Rusya, ABD ve Avrupa cephelerinden gelen açıkalmalar yeniden baskıya neden oldu. Rusya Devlet Başkanı Putin: Batı’nın Rusya ile normal işbirliği yapmayı reddetmesinin, Avrupa’ya zarar verdiğini söyledi. Putin ayrıca: Rusya’nın enerji ihracatını yeni pazarlara yönlendirebileceğini belirtti. ABD Hazine Bakanı Yellen: Rusya'yı, Ukrayna'ya karşı savaşı sona erdirene kadar dünyadan izole etmek için müttefikleriyle birlikte çalışacaklarını ve yaptırımlara zarar veren ülkelere ve şirketlere karşı da kayıtsız kalmayacaklarını söyledi. Alman Enstitülerine dayandırılan haber akışlarında ise: Rusya'nın, Gaz arzını Kesmesi durumunda, Alman GSYİH'sının 220 Milyar Euro'sunun risk altına gireceği belirtildi. Son iki günde, Putin ve Lavrov'dan gelen görüşmelerin çöktüğünü ima eden açıklamalara karşın; dün akşam üzeri, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nden gelen: Heyetlerin görüşmelerinin çevrimiçi olarak devam ettiğine yönelik açıklamalar pozitifti ve bu açıklama sonrasında risk alma iştahı yeniden artış gösterdi.

Fed ve ECB’den beklenen hızlı sıkılaştırmalara, İngiltere’den gelen enflasyon rakamları sonrasında; BoE’nin katılma ihtimali de güçlendi. Ülkede, Mart ayının senelik TÜFE rakamı yüzde 7.0 seviyesine yükselerek 30 yılın en yüksek seviyesini gördü. Ayrıca, ülkenin ÜFE rakamlarında da yükselişler görülürken; ABD’den gelen yüksek ÜFE rakamları ile birlikte, ileriye dönük enflasyon bekleyişleri ve merkez bankalarının buna hızlı tepki verme ihtimalleri de güçlendi. Fed, ECB ve BoE tarafında beklenen bu hızlı sıkılaştırmalara karşın, BoJ(Japonya Merkez Bankası) tarafında ise; resesyon riski ile birlikte dezenflasyonla mücadele ediliyor olması, daha fazla gevşemeci politikaları beraberinde getiriyor. Bu kapsamda, açıklamalarını takip ettiğimiz BoJ Başkanı Kuroda: “Ülkede enflasyonun yüzde 0.5 seviyesinde olduğunu ve parasal genişleme ile de ekonomik toparlanmaya yönelik desteği sürdüreceklerini” söyledi. Son haftalarda, ABD Doları karşısında hızla değer kaybeden Japon Yeni, Kuroda’nın gevşemeci tutum içerisinde olmaya devam edeceklerine yönelik açıklamaları ile de iyice değer kaybetti. Dolar/Yen(USDJPY) paritesi de, 126 seviyesini geçerek; Japon Yeni’ni, ABD Doları karşısında 2002 Mayıs ayından bu yana en değersiz seviyelerine taşıdı.  Çin tarafında da, Devlet Konseyi’nden yapılan açıklamada: Merkez Bankası(PBOC)’nın, aralarında zorunlu karşılık oranlarında indirimin de olduğu politika araçlarını kullanacağına yapılan vurgu dikkat çekti. Gerek bu açıklama, gerekse de ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın: “İki kutuplu bir finansal sistemden kaçınmak için Çin ile birlikte çalışmamız gerekecek” şeklindeki açıklaması sonrasında; Çin’de son zamanlarda karantina tedbirleri kaynaklı oluşan ekonomik aktivitedeki baskının, çabuk atlatılabilceğine(aynı zamanda yeni bir ticaret savaşı riskini bertaraf ederek) işaret ederek; risk iştahına olumlu yansıdı.

Yeni Günün Ekonomik Takviminde Dikkatler; TCMB ve ECB’nin Faiz ve Politika Kararlarında Olacak!

Yeni günün ekonomik takviminde önemli gündem maddeleri, iç tarafta; TCMB/PPK faiz ve politika kararları, dış tarafta da; ECB’nin faiz ve politika kararları olacak. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Perakende Satışlar verileri de, Fed ve BoE gibi majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar, tahvil piyasalarındaki hareketler ve Rusya-Ukrayna gerilimine dair haber akışları ile beraber önem arz edecek.  

 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!