Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX140322.png

Günlük Forex Bülteni

Biden, Rusya’ya Yönelik Yeni Yaptırımlar Açıkladı!

Küresel çapta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününün en önemli gündem maddeleri yine; Rusya-Ukrayna gerilimi, majör merkez bankalarının para politikaları ve İran Nükleer Anlaşması görüşmeleriydi. Önceki gün; Rusya-Ukrayna gerilimine dair Antalya’da yapılan müzakerelerin sonuçsuz kalması, Avrupa Merkez Bankası’nın “şahin” söylemleri ve ABD manşet enflasyon(senelik TÜFE) verisinin son 40 yılın en yüksek seviyelerini yenilemesi ile risk alma iştahında yaşanan daralma; ABD ve AB’nin, Rusya’ya yeni ekonomik yaptırımlar uygulayacağına dair haber akışları ile birlikte(ABD Senatosu’mda onaylanan 1,5 Trilyon Dolarlık harcama paketine rağmen) Cuma gününün başlangıcında da kendisini gösterdi. Öğleden sonra ise, Rusya Devlet Başkanı Putin’in: “Ukrayna ile görüşmelerde pozitif bir değişiklik var” şeklindeki söylemi sonrasında, risk alma iştahı hızla tırmandı. Keza, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in: “NATO, Rusya ile savaşa girmeyecek” şeklindeki kendisini yineleyen açıklaması da risk iştahı açısından pozitifti. Ancak, Ukrayna tarafından gelen yalanlamalar ve ABD Başkanı Biden’ın, Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım paketini devreye alacağına dair haber akışları ile hava yeniden terse döndü ve risk iştahında daralmalar ortaya çıktı. Biden, yaptığı açıklamalarda: Rusya’nın ticaretten kayırılan ülke statüsünden çıkartılacağını, alkol ve deniz mahsulleri gibi Rusya’dan yapılan ithalatların durdurulacağını, Rusya’ya çok büyük ekonomik bedel ödetileceğini ve Rusya ile doğrudan savaşa girmeden Ukrayna’nın desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomik takvimde, İngiltere’den gelen; Sanayi Üretimi, İmalat Üretimi ve GSYİH verilerinin tamamı beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Almanya’da açıklanan TÜFE rakamları ise tahminlere paralel geldi. ABD’de, Michigan Üniversitesi tarafından açıklanan anketlerde; Tüketici Hissiyatı beklentilerin alında kalırken, 12 ay sonrası için enflasyon beklentisi ise yüzde 4.9’dan yüzde 5.4’e yükseldi.

Diğer taraftan; ABD Lideri Biden’ın, petrol fiyatlarında yaşanan yükselişlerin enflasyona etkilerini bertaraf etmek ve fiyatları düşürmek için Arap Körfezi’ndeki ülkelerden veto yediği ve Suudi Arabistan’ın, Rusya ile birlikte hareket edeceğine dair haber akışları petrol fiyatlarını tekrar yukarı çekmeye başladı. Ayrıca,  Batılı ülkeler ile İran arasında Viyana’da yürütülen 2015 nükleer anlaşmasına dönüş görüşmelerine; dış faktörlerden kaynaklı ara verileceği, fakat anlaşmanın hazır ve masada olduğuna yönelik AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell’in açıklaması ile de petrol fiyatlarında dalgalanmalar yaşandı.

İç tarafta ise; ekonomik takim hayli yoğundu. Sabah saatlerinde gelen ekonomik verilerde; Sanayi Üretimi aylık bazda yüzde 2.4 oranında daralma gösterirken, bu veri sonrasında; senelik bazdaki artış oranı da, önceki aydaki yüzde 14.4’lük seviyesinden yüzde 7.6 seviyesine geriledi. Perakende Satışlarda da aylık bazda yüzde 1.5 oranında azalış görülürken, bu verinin senelik gerçekleşmesi; önceki aydaki yüzde 15.5’lik seviyesinden hızla yüzde 7.9 seviyesine geriledi. Cari İşlemler Dengesi’nde ise 7 Milyar 112 Milyon Dolarlık açık verilerek son 4 yılın en kötü gerçekleşmesi görüldü. İç tarafta ayrıca, TCMB’nin düzenlediği Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları da takip edildi. En çok merak edilen soru olan yıl sonu Tüketici Enflasyon konusunda, piyasa katılımcılarının tahmini; önceki aydaki yüzde 34.06’dan yüzde 40.47 seviyesine yükselirken, sene sonu döviz kuru(Dolar/TL) tahmini de; önceki aydaki 16.04 TL’den, 16.68 TL’ye yükseldi.

Rusya-Ukrayna Müzakerelerinin, Bugün Yapılması Beklenen Yeni Turu Önemli Olacak!

Bugünkü işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler, küresel çapta fiyatlamalar açısından yine önemli olacak. Özellikle de, Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında yapılması beklenen görüşmelerden çıkacak sonuçlar ve Rusya’nın yaklaşan dış borç ödemeleri konusunda gelebilecek açıklamalar dikkatle izlenecek. Ayrıca, ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan ile Çin’in Baş Diplomatı Yang Jiechi arasında Roma’da yapılması beklenen görüşmeye dair gelebilecek haber akışları da, son günlerde Covid-19 vaka sayıları hayli artan Çin’in, “sıfır Covid” politikası kapsamında Shanghai ve Shenzen’de devreye aldığı karantina tedbirlerinin yankıları ile birlikte önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!