Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-140223.png

Günlük Forex Bülteni

ABD borsaları, TÜFE rakamının açıklanması öncesinde Pazartesi günü yükselişle kapandı. Bugün açıklanacak olan ABD enflasyonunun beklenenden daha iyi olacağı algısı borsalara destek oldu. Üç majör endeksin tümü Pazartesi günkü seansı %1′den fazla artışla kapattı. TÜFE raporu, beklenenden daha yüksek olursa hisse senedi piyasalarını sarsabilir, enflasyonun düşmesi faiz politikasında daha güvercin bir Fed beklentisini destekleyecektir.
Fed üyelerinden Michelle Bowman Pazartesi günü yaptığı konuşmada, hem yerel hem de küresel faktörler nedeniyle ekonomik ve enflasyon görünümünün son derece belirsiz olduğunu belirtti.
New York Fed, üç yıllık enflasyon beklentilerinin bir önceki rapora göre 0,2 puan düşerek %2,7'ye revize edildiğini duyurdu. Bir yıllık enflasyon beklentileri %5'te değişmeden kalırken, beş yıllık beklenti 0,1 puan yukarı revize edilerek %2,5 olarak revize edildi.

AB Komisyonu kış dönemi raporunda Euro Bölgesi için 2023 yılı enflasyon tahminini %6,1'den %5,6'ya çekerken büyüme tahminini %0,3'ten %0,9'a yükseltti. Kuruluş, 2024 yılı enflasyon tahminini %2,6'dan %2,5'e düşürdü. 2024 büyüme tahminini %1,5 olarak bıraktı.
AB'nin ekonomiden sorumlu komiseri Paolo Gentiloni, euro bölgesinin enflasyon ve büyüme rakamlarının beklendiği kadar kötü olmamasına rağmen, Ukrayna'daki savaşın piyasaları etkilemeye devam etmesi nedeniyle durumun kırılgan olmaya devam ettiğini söyledi.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ECB'nin faiz artırımına ilişkin kararlarının Mart ayı sonrasındaki verilere bağlı olacağını söyledi.

Japonya'nın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2022'nin dördüncü çeyreğinde yıllık bazda %0,6 arttı. Ülkenin üç aylık dönemde ürettiği mal ve hizmetlerin yıllıklandırılmış değeri, yılın üçüncü çeyreğinde görülen %0,8'lik düşüşe kıyasla iyileşme gösterdi. Çeyreklik bazda GSYİH %0,2 arttı.
Japonya'nın sanayi üretim endeksi Aralık ayında yıllık %2,4 düşüş kaydetti, aylık olarak ise %0,3 arttı. Rakam, ön raporda görülen %2,8'lik düşüşe göre yukarı yönlü revize edildi.
Nikkei Asia'nın haberine göre, Japon hükümeti eski Japonya Merkez Bankası (BoJ) yönetim kurulu üyesi Kazuo Ueda'yı yeni merkez bankası başkanı olarak seçmeye hazırlanıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin petrol sevkiyatlarını dost ülkelere yeniden yönlendirmeye devam edeceğini ve 2023'te arzın yaklaşık %80'ini bu ülkelere yönlendireceğini açıkladı. 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ve Çin'in NATO üyelerini gözetlemek için uyduları ve balonları kullandığını belirterek, örgütün istihbarat paylaşma şeklini geliştirdiğini ve özellikle uzay iş birliğini artırmak için çalıştığını vurguladı

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!