Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX140222.png

Günlük Forex Bülteni

Cuma Günü Gelen Açıklamalarla; Rusya-Ukrayna Gerilimi Yine Ön Plana Çıktı!

Küresel tarafta, Cuma günkü işlem gününe; Perşembe günü açıklanan ABD TÜFE verileri sonrasında Fed’in Mart ayında 50 Bp.lık faiz artırma ihtimalinde görülen sert artışların etkisiyle risk iştahı düşük başladık. İlerleyen saatlerde Rusya-Ukrayna gerilimine dair Kremlin’den gelen açıklamada: 4 ülkenin Doğu Ukrayna anlaşmazlığı üzerinde yaptığı müzakerelerde sonuç alınamadığının belirtilmesi  ile de kısmen tedirginlik oluştu. Keza, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in: Yeni Rus kuvvetlerinin Ukrayna sınırına gelmeye devam ettiğini ve her an Ukrayna işgalinin başlayabileceğine yönelik söylemleri de kritikti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, Rusya-Ukrayna gerilimi artıracak açıklamalar yaptı. Açıklamada: NATO’nun, Doğu kanadını güçlendirebileceklerini ve gerekirse hızlı bir şekilde daha fazla konuşlandırabileceklerini söyledi.

ABD TÜFE rakamları sonrasında; tahvil faizlerinde önceki gün görülen ekstrem yükselişler ve yine Fed’in 16 Mart FOMC kararlarında 50 Bp. faiz artırım kararı çıkmasına yönelik tahminlerde ortaya çıkan keskin artışların bir miktar gerileme göstermesi, gün içerisinde piyasalara olumlu yansıdı.

Ancak, akşam saatlerinde ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’dan gelen tedirgin edici açıklamalar, Rusya’nın Ukrayna sınır bölgelerine askeri yığınak yaptığı ve bir çok ülkenin vatandaşlarını tahliye etmeye başladığına dair haber akışları ile risk iştahı hızla daraldı. Borsalar sert satış yerken, Dünya’nın en çok petrol üreten ülkelerinden Rusya’daki arz güvenliğine dair endişelerle birlikte Petrol fiyatları hızla tırmandı. Güvenli liman arayışlarında ise; Japon Yeni, Ons Altın ve Tahviller ön plana çıktı. Dünya’nın en konvertibl para birimi olan ABD Doları da, haliyle bir çok para birimi karşısından değer kazandı.

İç Tarafta; Aralık’ta Cari Açık ve Sanayi Üretimi Beklentilerden İyi Geldi, Perakende Satışlar Daraldı!

Haftanın son gününde, TCMB tarafından açıklanan Cari İşlemler Dengesi; Aralık ayında 3 Milyar 841 Milyon Dolar açık verirken, böylece 2021 yılının toplam cari açık miktarı 14 Milyar 882 Milyon Dolar oldu. TÜİK’in açıkladığı Sanayi Üretimi; Aralık ayında yüzde 1.6 oranında artarken, senelik gerçekleşme yüzde 14.4 olarak kayıtlara geçti. Aynı dönemde, Perakende Satışlar’da ise; aylık bazda 6 ay sonra daralma(yüzde -2.7) ortaya çıktı.

TCMB, her ay düzenlediği Piyasa Katılımcıları Beklenti Anketi’ni açıkladı. Ankette; yıl sonu TÜFE tahmini yüzde 29.75’den yüzde 34.06’ya yükselirken, 12 ay sonrasının TÜFE tahmini ise yüzde 25.37’den yüzde 24.83’e geriledi. Kur  tahminleri; sene sonu için 10 kuruş düşüşle 16.04 olurken, 12 ay sonrası için de 24 kuruş düşüşle 16.62 oldu. GSYİH büyüme öngörüleri ise; yıl sonu için yüzde 3.7’de, 12 ay sonrası için yüzde 4.2’de sabit kaldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, yaptığı açıklamalarda: “2023'te seçime enflasyonda tek haneli olarak girmiş olacağız. Kur Korumalı Mevduat ile TCMB'nin net rezervlerinin artmasını bekliyoruz. Piyasa kuru içselleştirdi, iş dünyası da buna ilişkin olarak fiyatlamayı ona göre yapmaya başladı. Piyasayı bir enstrümana kilitlemenin bir anlamı yok, bunları zarar vermeyecek şekilde götüreceğiz. Döviz bozumu şu anda %49, üzerine gidecek dolarize etmiyoruz. Olan dövizi TCMB'ye aktarıyoruz. Yüzde 5 büyüme beklentimiz var, dengeli bir hale getireceğiz” dedi.

Diğer yandan, gün sonunda Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch; Türkiye’nin kredi notunu "BB-"den "B+"ya indirdi. Not görünümü ise “Negatif” olarak korundu.

Küresel Risk İştahı Açısından; Fed’den Rol Çalan Rusya-Ukrayna Gerilimi, Gün Boyu Takip Edilecek!

Bugünkü ekonomik takvimde, Euro Bölgesi’nin Sanayi Üretimi datasını takipte olacağız. Ayrıca, Perşembe günkü ABD TÜFE rakamları sonrasında Fed sıkılaştırmasına yönelik beklentiler ve diğer majör merkez bankalarının politika adımlarına dair öngörüler de, yeniden ön plana çıkan jeopolitik risklerin(Rusya-Ukrayna gerilimi kaynaklı savaş riski) durumuyla birlikte küresel çapta kritik olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!