Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-141222.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel piyasalar bugün açıklanacak olan Fed FOMC kararına odaklandı. Dün açıklanan enflasyon oranı sonrasında faiz artış hızında azalış yapılması bekleniyor. Çarşamba günü iki günlük politika toplantısını tamamlayacak olan Fed'in yarım puanlık faiz artırımı açıklaması bekleniyor. 50 baz puanlık faiz artışı son dört toplantıda uygulanandan daha küçük bir artış olsa da, yapılacak artış faiz oranlarını 2007'den bu yana en yüksek seviyeye getirecek. FOMC kararı saat 22.00’de açıklanacak akabinde saat 22.30’da Fed başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. Kararla birlikte açıklanacak olan projeksiyonlar da 2023 yılına ait beklentileri şekillendirmesi açısından önemli olacak. 
ABD’de 2022'nin son enflasyon raporu, enflasyonun azalmaya başladığına işaret ediyor. ABD çekirdek TÜFE ise son bir yılın en düşük oranlı aylık artışını gerçekleştirdi. Açıklanan verilere göre, TÜFE önceki aya göre %0,1 önceki yıla göre %7,1 arttı. Enflasyon raporunu detaylarına bakıldığında, düşük enerji fiyatlarının artan gıda maliyetlerini dengelemeye yardımcı olduğu görülüyor. İkinci el araba fiyatları beşinci ayda gerilerken, giyim maliyetleri keskin bir şekilde yükseldi. Enerji fiyatları, benzin, elektrik ve kamu hizmetlerindeki düşüşleri yansıtarak %1,6 düştü, gıda fiyatları %0,5 arttı. En büyük hizmet bileşeni olan ve genel TÜFE endeksinin yaklaşık üçte birini oluşturan barınma maliyetleri, otel fiyatlarının düşmesiyle birlikte geçen ay %0,6 artarak dört ayın en küçük artışını kaydetti. Kasım ayında ABD tüketici fiyatları, bir yıldan fazla bir sürenin en küçük aylık artışını kaydetti. Bugün açıklanan ABD enflasyon oranı muhtemelen en kötünün geride kaldığını da göstererek, Fed’in faiz oranı artış hızında beklenen yavaşlamayı destekliyor.
ABD Başkanı Biden, son birkaç ayda ücretlerin fiyatlardan daha fazla arttığını söyledi. Enflasyon raporunun ardından Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, fiyat artışının art arda beşinci ayda gerilediğini kaydetti. Biden, enflasyon oranının hala çok yüksek olduğunu ancak işlerin iyiye gittiğini ve doğru yönde ilerlediğini belirtti.
İngiltere Merkez Bankası (BoE), Eylül ayında Birleşik Krallık emeklilik fonlarını kurtarmak zorunda kalmasının ardından düzenleyicilerden banka dışı finans kurumları hakkında “acil uluslararası eylem” çağrısında bulundu. Merkez bankasının Mali Politika Komitesi Salı günü yaptığı açıklamada, Salı günü yayınladığı son finansal istikrar raporunda, harekete geçmemiş olsaydı, stresin hane halkı ve işletmelerin krediye erişim kabiliyetini önemli ölçüde etkileyeceğini belirtti. BOE Finansal İstikrar Raporunda, "Birleşik Krallık finansal istikrarına yönelik riskleri azaltmak için düzenleyici ve denetleyici boşlukları doldurmak için acil ve sağlam önlemlere açık bir ihtiyaç var" dedi. BoE Başkanı Andrew Bailey Finansal İstikrar Raporu'nun yayınlanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Rusya'nın Ukrayna'yı yasa dışı işgalinden bu yana ekonomik koşullar kötüleşti ve enflasyon önemli ölçüde arttı. Ekonomik çalkantı küresel olarak hane halkları, işletmeler ve hükümetler üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor." dedi.
İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Birleşik Krallık'ta işsizlik oranının bir önceki çeyrekte açıklanan %3,6'dan Ekim ayına kadar olan üç ayda %3,7'ye yükseldiğini açıkladı.
Almanya'da tüketici fiyatları Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre %10 arttı. Avrupa'nın en büyük ekonomisinde aylık bazda tüketici fiyatları %0,5 düştü. Rakam, enflasyonun %10,4 olduğu Ekim ayına göre bir düşüşe işaret ediyor. %38,7 artan enerji fiyatları, %43 yükseldiği Ekim ayına göre bir miktar yavaşlasa da, yüksek enflasyona en büyük katkıyı yapan kalem oldu. Gıda fiyatları yıllık %21.1, mal fiyatları ise %17.1 arttı.
ZEW tarafından yayınlanan ankete göre, Almanya'da ekonomik duyarlılık göstergesi Aralık ayında bir önceki aya göre 13,4 puan artışla eksi 23,3 puan oldu. Almanya'daki mevcut durum endeksi, Kasım ayındaki negatif 64,5 puan okumasından toparlanarak eksi 61,4 puana yükseldi. Euro bölgesi ekonomik duyarlılık göstergesi Aralık ayında aylık bazda 15,1 puan artarak eksi 23,6 puan olurken, Euro bölgesindeki mevcut ekonomik duruma ilişkin gösterge 7,7 puan iyileşerek eksi 57,4 puan oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ekimde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 3,1 artış oldu.
Çinli yetkililerin pandemi önlemlerini kademeli olarak kaldırmaya ve ekonomik faaliyetleri yeniden başlatmaya devam ederek ham petrol talebini artırmasıyla, petrol vadeli işlemleri fiyatları Salı günü yükselmeye devam etti. Artan fiyatlar, ABD'nin federal eyaleti Nebraska'daki bir petrol sızıntısı nedeniyle geçen hafta Keystone Boru Hattı Sisteminin kapatılmasıyla da desteklendi.
Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günü açıkladığı özel verilere göre, ABD'deki ham petrol stokları 9 Aralık'ta sona eren haftada 7,82 milyon varil arttı.
Japonya'nın sanayi üretimi Ekim'de %3 arttı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!