Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

ACC7.png

Günlük Forex Bülteni

Yurtiçinde; Ekim Ayında son 3 Yılın En Yüksek Cari Fazlası Verildi, TCMB’nin Kurlara Müdahalesi Devam Etti!

*Dün, yurt içi tarafta TCMB tarafından açıklanan ekonomik veride; Ekim ayı Ödemeler Dengesi ‘nde 3 Milyar 156 Milyon ABD Doları ile 36 ayın en yüksek Cari İşlemler fazlası verildi. TÜİK tarafından açıklanan veride; Ekim ayının Sanayi Üretimi aylık bazda yüzde 0.6 oranında artış gösterirken; senelik gerçekleşme yüzde 8.5 oldu.Yine, TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı Perakende Satış hacmi ise; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.2 oranında artış gösterdi.

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan dün gelen açıklamada: Döviz kurlarında yaşanan sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir dendi. Böylece, kurum ay başından bu yana 4.kez kurlara doğrudan satış yönünde müdahalede bulunmuş oldu.

*Dün ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve kamu bankalarının genel müdürlerinin de katılımlarıyla İstanbul’da bir zirve gerçekleştirildi. Zirve sonunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Omicron Varyantı Kaynaklı İlk Ölüm Gerçekleşti!

*Dün, Asya/Uzakdoğu seansında Japonya’da açıklanan Tankan Endeksleri büyük oranda beklentilerin altında kaldı.

*Geçtiğimiz günlerde yapılan Zorunlu Karşılık Oranı indirimi sonrasında piyasayı rahatlatan Çin’de ise, bir yandan; büyümeyi artırmaya yönelik teşviklerin devamı beklenirken, diğer yandan ise; Omicron varyantı sonrasında Zhejiang gibi bazı önemli eyaletlerde sanayi kuruluşlarının üretime ara verme kararı aldığına yönelik gelen haber akışları tedirginliğe neden olmakta.

*OPEC’in dün açıkladığı petrol piyasası aylık raporuna göre; Kasım ayında küresl petrol üretimi günlük ortalam 880 Bin varil artarak 98,28 Milyon varil/gün’e yükseldi. OPEC’in aynı dönemdeki üretimi ise günlük 285 Bin varillik artış ile 27 Milyon 717 Bin varil/gün oldu.

*Merkez Bankalarının karar haftasında, bir yandan da Omicron varyantına ilişkin haberler takibimizde olmaya devam ediyor. Bu konuda piyasaları korkutan haber İngiltere’den geldi. Bir hastanede tedavi altına alınan Omicron varyantlı Covid-19 hastası kişinin yaşamını yitirmesi ile küresel piyasalarda panik havası oluştu ve borsalar, emtialar ve birçok para biriminde satış baskısı görüldü. Bu kapsamdai yatırımcıların; tahviller ve Ons Altın gibi bazı güvenli liman varlıklarında pozisyon aldıkları görüldü.

Ekonomik Takvimde; İngiltere ve ABD’den Kritik Veriler Takip Edeceğiz. Ancak Dikkatler Daha Çok; Omicron Varyantı ve Merkez Bankalarında!

*Yeni işlem gününün küresel ekonomik takvimine; Avustralya ve Japonya’da açıklanan veriler ile başladık. Günün devamında, İngiltere’den; İşsizlik Oranı, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, İstihdam Değişimi ve Ortalama Gelir Endeksi gibi önemli datalar ilk etapta takibimizde olacak. ABD’de ise; Üretici Fiyat Endeklseri önem arz edecek. Haber akışları cephesinde, küresel çapta; Omicron varyantı ve aşılamaya dair gelişmeler ile FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının bu hafta yapılacak para politikası toplantılarına dair öngörüler, iç tarafta da; TCMB’nin yaklaşan PPK toplantısına dair öngörüler ve yine TCMB’nin kurlardaki hareketlere dair yapabileceği olası müdahaleler ve hükumet cephesinden gelebilecek açıklamalar  önem arz edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!