Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-141122.png

Günlük Forex Bülteni

Michigan Üniversitesi tarafından Cuma günü yayınlanan ön rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde Tüketici Duyarlılık Endeksi Kasım ayında 54,7 ile aylık bazda %8,7 düşüş kaydetti. Yıllık bazda ise endeks %18,8 geriledi. Mevcut Ekonomik Koşullar Endeksi geçen aya göre %11,9 gerileyerek Kasım ayında 57,8 oldu. Rakam yıllık bazda %21,5 düştü.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'de yukarı yönlü fiyat baskıların Ekim ayında bir miktar gevşediğine işaret eden veriler görmenin iyi olduğunu, ancak enflasyonda bir dönüş noktasına ulaşılıp ulaşılmadığının belirsizliğini koruduğunu söyledi.
Avrupa Komisyonu, Sonbahar 2022 Ekonomik Tahmin raporuna göre Euro bölgesi enflasyonunun 2022'de %8,5 olması beklenirken, 2023 için tahminlerin %6,1'e düşürüldüğü görüyor. 2024'te ise enflasyon rakamının %2,6 olması bekleniyor. AB'nin tamamında, enflasyon oranının 2022'de %9,3, 2023'te %7, 2024'te ise %3 olması bekleniyor. Rapora göre, Euro Bölgesi ve AB'nin gayri safi yurtiçi hasılasının 2022'de %3,3 artacağı, 2023'te önemli ölçüde düşeceğini ve %0,3 olacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, 2024'te, ekonomik büyümenin, AB'de ortalama %1.6 ve euro bölgesinde %1.5 ile kademeli olarak yeniden ivme kazanacağı tahmin edilmekte. Buna ek olarak, AB'de istihdam artışının 2022'de %1,8, 2023'te ve 2024'te %0,4 artması bekleniyor. Bloktaki işsizlik oranlarının önümüzdeki dönemde %6,2 olması bekleniyor. 
Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Cuma günü yaptığı açıklamada, finansal istikrara yönelik olası riskleri sıralarken, yatırımcıların enflasyonun kalıcılığını hafife alıyor olabileceğini söyledi. Gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin beklentilerin istikrara kavuşması için manşet ve enflasyonun altında yatan net bir yavaşlama olması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Almanya'nın yıllık enflasyon oranı Eylül'deki %10'dan Ekim'de %10,4'e yükseldi. Alman istatistik dairesi Destatis, oranın ülkenin yeniden birleşmesinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi. Destatis'in başkanı Georg Thiel, enerji fiyatlarının ülkedeki fiyat artışlarının ana nedeni olmaya devam ettiğini kaydetti. Destatis, aylık enflasyon oranının da Ekim ayında %0,9 olduğunu belirtti.
İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi üyesi Jonathan Haskel, İngiltere ekonomisinde bir yavaşlama işaretinin para politikasının daha az sıkılaştırılmasına işaret olarak görülmemesi ve Banka'nın kalıcı enflasyon baskısı riskine karşı güçlü durması gerektiğini söyledi.
İngiliz ekonomisi 2022 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki üç aylık döneme göre %0,2 küçüldü. Üçüncü çeyrek rakamı, piyasanın %0.5 daralma tahmininden daha iyiydi. Üretim Temmuz-Eylül döneminde %1,5 düşerken, tüketiciye yönelik hizmetlerde üretim sabit kaldı. İnşaat üretimi aynı dönemde %0,6 arttı. Yıllık bazda, İngiltere ekonomisi Nisan-Haziran dönemindeki %4.4'lük büyümeden Eylül ayına kadar üç ayda %2.4 büyüdü.
İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt Cuma günü yaptığı açıklamada, İngiltere'nin güven ve ekonomik istikrarı yeniden sağlama yolunda zor bir yol ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Hunt, İngiltere'nin son GSYİH raporuna ilişkin yorumda, "Yüksek enflasyon ve yavaş büyümenin küresel zorluklarından bağışık değiliz. Uzun vadeli, sürdürülebilir büyüme elde etmek için enflasyonu yakalamamız, defterleri dengelememiz ve borçların düşmesini sağlamamız gerekiyor. Başka yolu yok" dedi.
İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Cuma günü Kuzey İngiltere ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, enflasyonu merkez bankasının hedefine indirme planının 2 yıl kadar süreceğini tahmin etti. Bailey, önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artışının muhtemel olacağını yinelerken, enflasyonun kış boyunca zirveye ulaşacağına dair beklentilerini dile getirdi.
İngiltere'de sanayi üretimi Eylül ayında aylık bazda %0,2 artarak piyasa tahminlerini aştı. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, rakam Ağustos ayında aşağı yönlü revize edilen %1.4 daralmadan geri döndü. ONS, üretimdeki aylık artış, elektrik ve gazın %1,5, madencilik ve taşocakçılığının %0,7 ve su temini ve kanalizasyonun %0,3 arttığı, dört üretim sektörünün üçündeki güçten kaynaklandı, ancak imalat sabit kaldığını belirtti.
JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon Nikkei'ye verdiği demeçte, parasal sıkılaştırma, enflasyon ve Ukrayna'daki savaş dahil olmak üzere ekonomik fırtına için tüm koşulların yerine oturduğunu söyledi. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!