Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H1-141022.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de yayınlanan verilerine göre, tüketici fiyatları Eylül ayında, aylık olarak %0,4 yıllık olarak %8,2 arttı. Gıda ve enerji hariç, çekirdek tüketici fiyat endeksi ise aylık %0,6 aylık %6,6 artış kaydetti. Verinin detaylarında gıda endeksi Eylül ayında da Ağustos ayı ile aynı oranda %0.8 yükseldiği ve bir yıl öncesine göre %11,2 arttığı görülmekte. TÜFE’nin yaklaşık üçte birini oluşturan barınma maliyetleri ise, Eylül ayında %0,7 ve yıllık olarak %6,6 arttı. Ulaştırma hizmetleri de yüksek oranda bir artış kaydederek aylık %1.9 ve yıllık bazda %14,6 arttı. Tıbbi bakım maliyetleri Eylül ayında %1 arttı, yıllık artış hızı ise %6.5 oldu. 

Çin’in Eylül ayı tüketici fiyat endeksi, gıda maliyetlerinin etkisiyle Nisan 2020′den bu yana en hızlı artışla yıllık %2,8 yükseldi. Gıda fiyatları yıllık %8,8 arttı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Georgieva, durgunluk risklerinin birçok ülke ekonomisinde arttığını söyledi. Georgieva, küresel ekonominin COVID-19 salgını, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı, iklim krizi ve hayat pahalılığı krizi de dahil olmak üzere birbiri ardına şoklarla vurulduğunu vurguladı ve tüm bunların sonucunda da belirsizlik olağanüstü yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca merkez bankalarını eylemlerini net bir şekilde iletmeye çağırdı ve para ve maliye politikalarının birlikte gitmesi gerektiğini vurguladı.

Uluslararası Enerji Ajansı Perşembe günü yaptığı açıklamada, OPEC+ grubunun geçen hafta üretimi yavaşlatma kararının fiyatları artırdığını ve küresel ekonomiyi resesyona sürükleyebileceğini söyledi.

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle ABD'de tüm yeni Huawei ve ZTE telekomünikasyon ekipmanlarının satışını yasaklamayı planladığını bildirdi. Novak, Rus petrolüne 60 dolarlık bir tavan fiyat uygulama planlarını da eleştirdi ve fiyatın piyasa tarafından belirlenmesi gerektiğini söyledi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Perşembe günü açıkladığı verilere göre, 8 Ekim’de sona eren hafta için işsizlik başvuruları bir önceki haftaya göre 9.000 artışla 228.000’e ulaştı. Dört haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmemiş ortalamasına göre 5.000 artarak 211.500 oldu.

Freddie Mac Perşembe günkü son raporunda, 30 yıllık sabit ipotek ortalamasının %6,92 olduğunu ve 13 Ekim itibariyle haftalık ortalama 0,8 puan olduğunu belirtti. Bu okuma 2002’den bu yana en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Sterlin İngiliz hükümetinin desteklenmeyen vergi indirimleri paketinin bazı kısımlarını çıkarmak için görüşmelerde bulunduğuna dair haberlerin ardından Perşembe günü ABD doları karşısında yükseldi ve 1.13 seviyesini test etti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi yaptığı açıklamada, Almanya tüketici fiyat endeksinin Eylül ayında yıllık bazda %10 ve aylık bazda %1.9 arttığını açıklandı. AB uyumlu TÜFE ise yıllık %10,9 ve aylık %2,2 oldu. Enerji fiyatları Eylül 2022'de bir önceki yılın aynı ayına göre %43,9 arttarken, kalorifer yakıtı fiyatları yıllık bazda iki katından fazla arttı (+%108,4) ve doğal gaz fiyatları %95,1 arttı. Gıda fiyatları Eylül 2022'de bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 yükselirken dayanıklı tüketim malları fiyatları %5,9 artış kaydetti.

Singapur’un GSYİH’si üçüncü çeyrekte %4.4 büyüdü, veri sonrasında ülkede para politikasını daha da sıkılaştırması bekleniyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!