Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX140122.png

Günlük Forex Bülteni

Manşet ÜFE ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları Beklentileri Karşılayamadı, Dolar Zayıflamaya Devam Etti!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; önceki gün ABD TÜFE rakamları sonrasında oluşan fiyatlamaların devam ettiği görüldü. TÜFE rakamları ile Dolar’da görülen zayıflama sonrasında, dikkatlerin çevrildiği ABD’nin Aralık ayı ÜFE rakamlarında; Manşet veri(senelik ÜFE) beklentilerin altında kaldı, ancak Kasım ayı verisine göre bir miktar yükseliş gösterdi. Senelik Çekirdek ÜFE rakamı ise; hem beklentinin hem de geçtiğimiz ayki verinin üzerinde geldi. ÜFE verileri ile aynı saatte açıklanan, ABD’nin önem arz eden verilerden Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları; öngörülen rakamın 30 Bin üzerinde gelerek kötü bir gerçekleşme gösterdi.

Financial Times gazetesine konuşan, Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker: "Hali hazırda bu yıl 3 faiz artırımı olmasını destekliyorum ve faiz artırımlarının Mart'ta başlamasına çok açık olurum" dedi. ABD Senatosu’nda, FED Başkan Yarcımcılığı’na adaylığı kapsamında konuşan Lael Brainard: FED’in enflasyonla mücadele politikilarına güvendiğini, bunun için yeterli araçlara sahip olduğunu ve politik baskılardan bağımsı hareket etmeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Chicago FED Başkanı Charles Evans: Para politikasının tarafsıza yakın bir şekilde ayarlanması gerekiyor, ülkedeki mevcut para politikası yüksek enflasyon için "iyi bir konumda değil" dedi. Evans ayrıca, FED politika yapıcılarının bu yıl için 3 veya 4 faiz artırımı yapılması gerektiğine güçlü bir şekilde inandığını da belirtti. FED/FOMC Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller ise: Bu yıl 3 adet faiz artırımı yapılmasının iyi bir baz senaryo olduğunu, ancak; daha az veya en fazla 5 adet olmak üzere daha fazla faiz artırımı da yapılabileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos: Euro Bölgesi enflasyonunda yaşanan yükselişin düşünüldüğü kadar geçici olmadığını söyledi. Ancak Guindos, Euro Bölgesi'nde enflasyonun 2023 ve 2024 yıllarında ECB'nin yüzde 2 hedefinin altında kalmaya devam etmesinin büyük olasılık olmaya devam ettiğini de savundu.

Dünya Altın Konseyi, şeytanın detaylarda gizlendiğini; FED’in daha önceki sıkılaşma döngülerinde de faizleri tahmin edilen kadar artırmadığını belirtti. Konsey, Altın fiyatlarının faiz artırımları başlamadan; tahvil faizlerindeki yükselişle baskı altında kaldığını, faizlerin arttığı ilk dönemlerde ise; görece daha iyi performans gösterdiğine dikkat çekti.

Dün, yurt içi tarafta açıklanan ekonomik verilerden, Kasım ayının Sanayi Üretimi; aylık yüzde 3.3 oranında artarken, bu rakam sonrasında verinin senelik gerçekleşmesi yüzde 11.4 oldu. Aynı dönemde Perakende satış hacmi ise; aylık yüzde 1.3, yıllık yüzde 16.3 oranında artış gösterdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) brüt döviz rezervleri; 7 Ocak ile sona eren haftada; önceki haftaya göre 1 Milyar 575 Milyon Dolar düşüş gösterdi. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı ise; 2 Milyar 800 Milyon Dolar azalışla 234 Milyar 291 Milyon Dolar oldu.

ABD’de, Perakende Satış Verileri Önemli Olacak!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminine, önemli veriler olarak; Çin Dış Ticaret rakamlar ile başladık ve ülkede ihracat bir kez daha rekor kırdı. Günün devamında, İngiltere’den; Sanayi/İmalat Üretimi, GSYİH Değişimi ve Dış Ticaret Dengesi rakamları, Euro Bölgesi’nden; Ticaret Dengesi datası ve ABD’den de; Perakende Satışlar değişimi ve Michigan Üniversitesi Anketleri açıklanacak.

Ayrıca, majör merkez bankalarının yetkilikerinden gelecek açıklamalar ve Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler de; tahvil faizlerindeki hareketlerle birlikte küresel çapta fiyatlamalar açısından yine önem arz edecek. TL ‘yi Güçlendirme Paketi, Enflasyon ve TCMB politikalarının tartışılmaya devan ettiği, yurt içi tarafta ise; TCMB’nin düzenlediği Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları takip edilecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!