Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BRENT-130922.png

Günlük Forex Bülteni

ABD tüketici fiyat endeksi bugün saat 15.30 açıklanacak. Enerji ve gıda hariç çekirdek enflasyonun yükselmesi beklenirken manşet enflasyonun düşmesi beklendiğinden rapor biraz karışık olabilir. Rapor oldukça önemli çünkü FED’in gelecek hafta ve daha da önemlisi uzun vadede faiz oranlarını ne kadar artıracağına dair kararını etkilemesi bekleniyor. Raporun içindeki detaylar, uzun vadeli görünüm hakkında beklentiler şekillendirmesi açısından daha önemli olabilir.
 Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, enflasyonun soğuma belirtileri göstermesine rağmen yapılacak daha çok şey olduğunu söyledi.
 Japonya Merkez Bankası Salı günü yaptığı açıklamada, Ağustos ayında Japonya üretici fiyatlarının bir yıl önceki yıla göre yüzde 9,0 arttığını açıkladı. Aylık bazda ÜFE yüzde 0,2 artarak piyasa beklentilerinin altında kaldı.
 Birleşik Krallık'ın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) Temmuz ayına kadar olan üç ayda değişmedi. Açıklanan verilere göre GSYİH, Haziran 2022'deki %0,6'lık düşüşe kıyasla Temmuz 2022'de %0,2 büyüdü. Hizmet sektörü, Temmuz 2022'de %0,4'lük bir üretim artışıyla son açıklanan GSYİH artış oranına büyük ölçüde katkıda bulundu. Rakamlar, yükselen yaşam maliyetleri harcanabilir gelirler üzerinde baskı oluşturduğunu gösterdi. Beklenenden düşük açıklanan GSYİH artış oranının nedeni, sanayi ve inşaat sektörlerindeki daralma olarak belirtildi.
 Euro, bugün ABD’de açıklanacak olan TÜFE verileri öncesinde üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.
 Ifo Ekonomik Araştırma Enstitüsü Pazartesi günü yayınladığı raporda, Alman ekonomisinin artan enerji maliyetleri nedeniyle gelecek yıl daralmasının beklendiğini açıkladı.
 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Edward Scicluna, Avrupa Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylarda kilit faiz oranlarını muhtemelen birkaç kez daha artıracağını söyledi.
 Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fransa'nın bir yıldan fazla bir süredir uyguladığı, enerji fiyat tavanı uygulamasına devam edeceğini söyledi. Hükümet önlemleri olmadan elektriğin fiyatının ayda 120 Euro, gaz fiyatının ise ayda 180 Euro artacağını da sözlerine ekledi.
 TUİK verilerine göre cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 3.700 milyon ABD doları artarak 4.010 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Açıklanan veri sonrasında on iki aylık cari işlemler açığı 36.585 milyon ABD dolarına ulaştı. Dün açıklanan istihdam rakamlarına göre ise mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı Temmuz ayında %10,1 seviyesinde gerçekleşti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!