Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX130721.png

Günlük Forex Bülteni

ABD TÜFE Rakamları, Yüksek Oynaklığa Neden Olabilir!

Yeni haftanın ilk işlem gününe; Uzakdoğu ve Okyanusya tarafındaki Covid-19 vakalarında yeniden görülen hızlı tırmanışların endişeleri ile risk iştahı bir miktar düşük başladık. Avrupa tarafında da; Hollanda’da vaka sayılarının 10 Bin’i geçmesi sonrasında kısıtlma kararlarını tartışmak üzere, Temsilciler Meclisi’nin Çarşamba günü olağanüstü toplanacağı belirtildi. Diğer taraftan, hafta sonunda G20 Maliye Bakanları toplantısında üzerinde anlaşma sağlanan vergi reformu kapsamında dünkü işlem gününde; AB Komisyonu’nun, ABD’li teknoloji devlerine yönelik dijital vergi planlarını öteleme kararı alması dikkat çekerken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da: AB ile ilişkilerin olumlu seyrinin devam edeceğine vurgu yaptı. Majör merkez bankaları cephesinde, ECB Başkanı Christine Lagarde: 22 Temmuz’da yapacakları Politika toplantısı’nda önemli kararlar alınacağını belirtirken, Başkan Yardımcısı Luis De Guindos da: Yeni ileriye dönük yönlendirmenin gelecek hafta tartışılacağını, buna karşın; teşviklerin geri alınmasının erken olmaması, kademeli azaltıma gidilmesi gerektiğini söyledi. FED adına konuşan üyelerden Richmond FED Başkanı Thomas Barkin: İstihdam piyasasının şuanki durumu dikkate alındığında, FED’in aylık 120 Milyar Dolarlık tahvil alım programının sona erdirilmesi için çağrı yapılmasına hazır olmadığını söyledi.  New York FED Başkanı John Williams ise: Ortalama enflasyon hedeflemesinin keskin faiz artırımları anlamına gelmediğini, Pandemi’den kaynaklı bazı fiyat değişimlerinin geçici olduğunu ve şu aşamada; FED’in, istihdam başta olmak üzere verileri takip etmeye devam etmesi gerektiğini söyledi. Tüm bu “güvercin” açıklamalar sonrasında; S&P500 ve DAX30 gibi majör borsalar tarafında ralliler görülürken, ABD ve AB arasındaki dijital vergilendirme savaşının şuan için rafa kaldırılması da bu pozitifliği destekledi.

Bugün, yurt içi ekonomik takvimde; Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar datalarını takipte olaağız. Küresel çapta ise; Almanya’nın ve ABD’nin TÜFE Rakamları kritik olaak. Özellikle de ABD TÜFE rakamları piyasalarda yüksek oynaklığa neden olabilir. Yine, Covid-19 Pandemisi(Delta ve Lambda varyantları, aşılama vs.), majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!