Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

130622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı ve açık sözlü şahini Robert Holzmann Cuma günü yaptığı açıklamada, Eylül ayında şu anda Temmuz için planlanan 25 baz puanlık artıştan daha büyük bir faiz artışı istediğini söyledi.
•    ECB Yönetim Konseyi Üyesi ve Bundesbank Başkanı olan Nagel ECB’nin yüksek seyreden enflasyona güçlü bir tepki vermesi gerektiğini söyledi.
•    Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Almanya’da bu yıl için takvim etkisinden arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) büyüme tahminini yüzde 4,2’den 1,9'a ve gelecek yıl için yüzde 3,2’den 2,4’e indirdi. 2024’de ise yüzde 1,8 büyüme öngörüldü.
•    Çin Savunma Bakanı Wei, ABD’li mevkidaşı Austin ile görüşmelerin sorunsuz geçtiğini ve görüşmelerde Tayvan konusundaki sağlam duruşunu yinelediğini söyledi. ABD tarafından yapılan açıklamada Çin’i Tayvan’da daha fazla istikrarsızlaştırıcı eylemlerden kaçınmaya çağırdıklarını ve ABD Savunma Bakanı Austin’in ABD’nin Tayvan konusundaki politikasında bir değişiklik olmadığını yinelediği belirtildi. 
•    Çin, Kovid-19 kısıtlamalarını hafifleterek toparlanma sinyalleri vermesinin ardından Pekin ve Şanghay'da görülen yeni vakalar nedeniyle iki şehrin bazı kısımlarını kapatarak geniş çaplı test çalışmaları başlattı.
•    ABD Başkanı Joe Biden, mayıs ayı enflasyon verisine ilişkin yaptığı değerlendirmede, enflasyonun gerektiği kadar keskin ve hızlı düşüş göstermediğini ifade etti.
•    Fransa'daki genel seçimlerin ilk turu tamamlanırken, sandık çıkışı anketlerine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un etrafında toplanan Ensemble (Birlikte) ittifakı ulusal mecliste çoğunluğu elde edemeyebilir.
•    Japonya Merkez Bankası (BoJ), 500 Milyar Yen tutarında Hazine bonosu satın alacağını belirtti.
•    ABD’de TÜFE yıllık yüzde 8,6 ile 1981 yılından bu yana en yüksek yıllık veri oldu.
•    Çin'de bu yılın ilk 5 ayında hanehalkı tasarrufları 1,2 trilyon dolarlık artış kaydederek, Çin Merkez Bankası'nın 2005 yılından bu yana tuttuğu ilgili veri setinin rekoruna ulaştı.
    Yurtiçi
•    Türkiye'nin 5 yıllık risk primi 800 baz puanın üzerini görerek 14 yıllık zirvesini yeniledi.
•    Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük doğalgazın karaya nakli için 170 kilometrelik hatta doğalgaz boruları döşenecek. Boruların denize indirilmesi için 13 Haziran günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla tören düzenlenmesi bekleniyor. Öte yandan doğalgazın ana dağıtım hattına bağlanması için karada da boru döşeme çalışmaları başladı.
•    Hazine Bakanı Nebati "20 Aralık'tan bu yana uygulamakta olduğumuz KKM'ye ilaveten GES'in ihraç edileceğini açıkladık. GES'ler bireysel yatırımcılara yönelik. 15 Haziran'dan itibaren talep toplanacak. Yıllık bileşik getiri yüzde 23,04 olacak. GES'lere konu olan KİT'lere aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ilave getiri sağlayacak." dedi.
•    NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin güvenlik endişelerinin meşru olduğunu ifade ederek, “Hiçbir NATO müttefiki Türkiye’den daha fazla terör saldırısına uğramamıştır” dedi.
•    Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre, tahsisli swap mekanizmasından hisse senedi ve Türk tahvillerine yatırım yapacak uluslararası yatırımcılar faydalanabilecek. Tahsisli swap mekanizmasında önceliklendirme; doğrudan FX tradingi yapmayan, tahvil ya da hisse odaklı çalışan yabancı kurumlar üzerinden yapılacak. Bu kurumlardan gelecek TL talepleri karşılanırken, takasın yapıldığı merkez üzerinden takip mekanizması kurulması amaçlanıyor.
•    Türkiye'de Nisan döneminde işsizlik oranı 0,2 puan düşüşle yüzde 11,3 oldu.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!