Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD130422.png

Günlük Forex Bülteni

Müstakbel Fed Başkan Yardımcısı Brainard’ın “Şahin” Açıklamaları, Küresel Tarafta Risk İştahını Yine Daralttı!

Küresel tarafta, haftanın ikinci işlem gününün ekonomik takviminde dikkatler; ABD’den gelecek TÜFE rakamlarındaydı. Gelen verilere baktığımızda; TÜFE, Mart ayında beklentilere paralel olarak yüzde 1.2’lik artış gösterirken; senelik TÜFE yüzde 8.5 ile 1981 Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Oynaklığı yüksek olan gıda ve enerji fiyatlarının hesaba katılmadığı Çekirdek TÜFE ise, aylık bazda yüzde 0.3 ile beklentilerin altında artış gösterirken, senelik veride de öngörülen rakamın altında(öngörülen yüzde 6.6, gerçekleşen yüzde 6.5) gerçekleşme görüldü.

Veriler öncesinde, Rusya Devlet Başkanı Putin’in: Rusya’nın, ukrayna’daki operasyonlarının hedefine ulaşacağından şüphe duymadığına yönelik açıklaması ve hızlı Fed sıkılaştırması tedirginliğ ile baskı altında kalan piyasalar, özellikle çekirdek verideki sonuçlar ile rahatladı(normal verinin gıda ve enerji fiyatları ağırlıklı yükseldiğinin ortaya çıkması, yükselişlerin jeopolitik riskler kaynaklı geçici etkiler barındırdığına işaret ederek; gıda ve enerji fiyatları haricindeki enflasyon kalemlerinin büyük oranda tepe yapmış olabileceği/tepeye yakın olduğu beklentileriyle, çok daha hızlı Fed sıkılaştırması ihtimallerini zayıflatınca). Risk alma iştahında görülen artışlarA sonrasında; borsalarda yükselişler ortaya çıkarken, Dolar varlıklarınınzayıflaması ile diğer para birimleri ve emtialar tarafında da pozitif fiyatlamalar görüldü.

Ancak akşam saatlerinde, Fed’in yeni başkan yardımcısı olması beklenen Lael Brainard’ın yapmış olduğu açıklamalarda: Enflasyonu dizginlemeye yardımcı olmak için, bir dizi faiz artırımının yanı sıra; Haziran ayından itibaren bilanço küçültmenin de başlayabileceğine yönelik açıklama sonrasında risk alma iştahı yeniden daralma gösterdi. Borsalarda sert satış baskısı oluşurken, ABD Doları’nın; alternatif para birimlerine karşı hızla güçlendiği görüldü. Ons Altın, güvenli liman fiyatlaması görürken, Petrol fiyatları da; Putin’in, savaşın devam edeceğine işaret eden açıklamalarının etkisi ile yükselişine devam etti.

Dün yurt içi tarafta ise, sabah saatlerinde takip edilen ekonomik verilerde; Sanayi Üretim Endeksi, aylık bazda yüzde 4.4, senelik bazda yüzde 13.3 oranında artış gösterdi. Perakende Satış Hacmi de, aylık bazda yüzde 0.5, senelik bazda yüzde 6.2 oranında artış gösterdi. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’un, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı İsmail Gülle ve ihracat temsilcileri ile görüşmesi sonrasında medyada çıkan haberlerde; TCMB’nin, daha önce yüzde 25 olarak belirlediği ihracat gelirlerinin TCMB’ye satma zorunluluğunu yüzde 40’a çıkartma eğiliminde olduğuna dair iddialar dikkat çekti. Akşamüzeri, bankacılık kanununda da değişiklik içeren tasarı TBMM’ye sunulduğu belirtilirken, özellikle; yıl sonuna kadar dövizini TL'ye çevirecek şirketlerin mevduatlarına verilecek faiz/kâr payına vergi istisnası sağlanacağına yönelik haberler ile TL güçlendi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan da kabine toplantısı sonrasında bir dizi açıklamada bulundu. Erdoğan: “Piyasayı sakinleştirecek düzenlemelere hız veriyoruz. İstihdamda yeni bir proje hayata geçiyor. İşe giren her bireye 1 veya 2 yıllık istihdam garantisi sağlayacağız” dedi.

Yeni günde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeleri, önemli ekonomik verileri ve majör merkez bankalarının politika adımlarına dair açıklama ve öngörüler neticesinde tahvil piyasalarında oluşabilecek fiyatlamaları takipte olacağız.   

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!