Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-130223.png

Günlük Forex Bülteni

Michigan Üniversitesi tarafından Cuma günü yayınlanan ön rapora göre, ABD'de Tüketici Güven Endeksi Şubat ayında aylık bazda %2,3 artarak 66,4 puan oldu. Endeks yıldan yıla %5,7 arttı. Mevcut Ekonomik Koşullar Endeksi aylık %6,1, 2022 Şubat ayına göre ise %6,5 arttı. Tüketici Beklentileri bir önceki aya göre %0,6 düşerken yıllık bazda %4,9 arttı.
Federal Rezerv politika yapıcısı Patrick Harker Cuma günü ABD'de Ocak ayı işsizlik verilerinin merkez bankasının gelecekteki politikasını etkilemediğini iddia etti. Fed'in bir sonraki hamleleri hakkında yorum yapan Philadephia Fed başkanı, 25 baz puanlık faiz artışlarının bankanın riskleri yönetmesine olanak tanıyacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Ignazio Visco Cumartesi günü yaptığı açıklamada, euro bölgesindeki mevcut kamu ve özel borç seviyesi göz önüne alındığında, bankanın reel faiz oranlarının çok fazla yükselmemesini sağlaması gerektiğini söyledi.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel Cuma günü yaptığı açıklamada, enflasyonun çok yüksek olması durumunda bölge ekonomisinin gelişemeyeceğini söyledi ve hedefe ulaşmak için parasal sıkılaştırmanın gerekli olduğunu savundu.

Birleşik Krallık'ın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Aralık ayında %0,5 düştü. Aralık ayına kadar olan üç ayda GSYİH sabit kaldı. Aylık GSYH Aralık 2022'de bir önceki yılın aynı ayına göre %0,1 azaldı. 
İngiltere'de sanayi üretimi Aralık'ta %0,3 arttı. Bir yıl öncesine göre, sanayi üretimi Aralık ayında %4,0 azaldı. İmalat üretimi, Kasım ayında %0,6 düşüşün ardından Aralık ayında aylık bazda yatay seyretti. Yıllık bazda imalat üretimi, Kasım ayındaki %5,6'lık revize edilmiş düşüşün ardından 2022'nin sonunda %5,7 azaldı.
Birleşik Krallık'ın değerli metaller hariç toplam mal ve hizmet ticareti açığının 2022 mali yılının dördüncü çeyreğinde 2,4 milyar sterlin artarak 26,8 milyar sterline yükseldi.
İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt Birleşik Krallık'ın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) hakkında "ekonomimiz birçok kişinin korktuğundan daha dirençli" yorumunu yaptı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya'nın "piyasa ilişkilerini eski haline getirmek" amacıyla Mart ayında petrol üretimini günlük 500.000 varil azaltmayı hedeflediğini söyledi. G7+ ülkelerinden bir yetkili, Rusya'daki herhangi bir petrol üretim kesintisinin gelişmekte olan ülkelere orantısız bir şekilde zarar vereceğini söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!