Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily131222.png

Günlük Forex Bülteni

ABD borsaları yeni haftaya, geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşün ardından yükselişle başladı. Dow Jones %1.58 yükselirken, S&P ve Nasdaq sırasıyla %1.43 ve %1.26 yükseldi. Çarşamba günü açıklanacak olan Fed FOMC kararı öncesinde bugün açıklanacak olan enflasyon verisi bekleniyor. Dow Jones tarafından ankete katılan ekonomistler aylık bazda %0,3 veya yıllık %7,3 artış bekliyor. Enflasyonun Ekim ayındaki aylık %0,4 yıllık %7,7′lik artışa göre yavaşlaması durumunda dolar endeksinde değer kaybı yaşanabilir, borsalar için pozitif bir algı oluşabilir. 
Petrol fiyatları, talep artışı ve ABD boru hattının kapanmaya devam etmesi nedeniyle %1′den fazla arttı. Kuzey Amerika’daki Keystone boru hattı, ABD’nin Kansas eyaletindeki ham petrol sızıntısının ardından geçen Perşembe günü kapatılmıştı. TC Energy, boru hattının yeniden başlatılması için bir zaman belirtmedi. 
New York Merkez Bankası yaptığı açıklamada, ABD tüketicilerinin bir, üç ve beş yıllık medyan enflasyon beklentilerinin Kasım ayında sırasıyla %5,2, %3 ve %2,3 olduğunu açıkladı. New York Fed'in bir önceki aylık anketine göre kısa vadeli enflasyon beklentileri 0,7 puan, orta ve uzun vadeli enflasyon beklentileri ise 0,1 puan azaldı.
Avrupa Merkez Bankası, Euro bölgesi olası bir resesyona girerken ve yükselen borçlanma maliyetleriyle karşı karşıya kalırken, bankaların kredi riskini nasıl yönettikleri ve fonlamayı nasıl çeşitlendirdikleri konusundaki incelemeyi artıracaklarını açıkladı. ECB yaptığı açıklamada, "Daha yüksek faiz oranları ve muhtemelen durgun bir büyüme görünümü, borçluların borç ödeme kapasitesini ileriye dönük olarak zorlayabilir" dedi. ECB, yakın tarihli denetim incelemesinin bankaların risk kontrollerindeki, özellikle kredileri izleme, sıkıntılı borçluları sınıflandırma ve provizyon sağlamadaki eksikliklerini de doğruladığını söyledi. ECB, "Son yıllarda gözlemlenen fiyat dinamikleri göz önüne alındığında, bankaları bazı emlak piyasalarında, özellikle konut amaçlı gayrimenkul segmentinde keskin bir düzeltmeye karşı savunmasız hale getiriyor" dedi.
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin kış için yeterli gazı olduğunu ancak Rusya'nın arzı daha fazla kesmesi halinde gelecek yıl bir kıtlıkla karşı karşıya kalabileceğini belirtti. 
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, hem AB parasını hem de ek finansman kaynaklarını kullanarak enerji yatırımları için nakit toplamak amacıyla AB dayanışma fonu oluşturulmasını önerdi. Von der Leyen, bloğun gaz arzının bu kış için güvenli olduğunu söyledi.
İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, Eylül ayındaki %0,6'lık daralmanın ardından gayri safi yurt içi hasılanın Ekim ayında %0,5 büyüdüğünü açıkladı. Çeyrek bazda GSYİH, Ekim ayına kadar olan üç ayda bir önceki üç aylık döneme göre %0,3 küçüldü. Hizmetler, imalat ve inşaatın tümü Ekim ayında yükseldi. Perakende, toptan ticaret ve motorlu kara taşıtlarının onarımı hizmetlerdeki artışa öncülük etti. Maliye Bakanı Jeremy Hunt, "Bugünün rakamları bir miktar büyüme gösterse de, önümüzde zorlu bir yol olduğu konusunda dürüst olmak istiyorum. Planımız ekonomik istikrarı geri getirdi ve gelecek yıl enflasyonun düşürülmesine yardımcı olacak, ancak aynı zamanda yeni altyapı, bilim ve inovasyona sürekli rekor yatırım yaparak uzun vadeli büyümenin temellerini atacak. " dedi.
İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nin Pazartesi günü yayınladığı rapora göre, Birleşik Krallık'ın değerli metaller hariç ticaret açığı Ekim ayına kadar olan üç ayda 0,1 milyar sterlin artarak 23,9 milyar sterline yükseldi. Dış ticaret açığı 5,1 milyar sterlin azalarak 9,8 milyar sterline gerilerken, mal ticareti açığı 1,6 milyar sterlin artarak 61,6 milyar sterlin oldu.
İngiltere'de hükümet, artan grevler sürecinde bazı hizmetlerin sürdürülmesi için askerlerin ve memurların devreye sokulması gibi önlemlerin tartışılacağı Acil Durum Komitesi'ni topladı. Hükümet, havalimanlarında greve çıkacak sınır güvenlik memurları ile ambulans görevlilerinin grevi sırasında askerlerin görev yapabileceğini açıkladı. Ancak Aralık ayı içinde birçok sektörde yapılacak grevlerin hayatı önemli ölçüde aksatabileceği belirtiliyor. Bu ay greve çıkacağını açıklayanlar arasında posta ve demiryolu işçileri, hemşireler, ambulans ve paramedik görevlileri, havalimanlarındaki pasaport kontrolü ve sınır güvenlik personeli de bulunuyor.
ABD doğal gaz vadeli işlemleri, yaklaşan kışın yoğunluğu ve stokların azalmasıyla ilgili artan endişelerle Pazartesi günü %10'dan fazla arttı. Ulusal Hava Durumu Servisi'nin İklim Tahmin Merkezi'nin son raporu, ABD'nin çoğunda havanın normalden daha soğuk olduğunu ve ülkenin kuzey, batı ve orta kesimlerinde ortalamanın altında sıcaklıklar olduğunu gösteriyor. Geçen hafta, hava koşullarıyla birlikte, Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) raporunda, gaz stoklarının 2 Aralık'ta sona eren haftada 21 milyar fit küp ile beş yıllık ortalamanın 58 milyar fit küp altına düştüğünü ortaya koydu.
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) bölgesindeki işsizlik oranı Ekim ayında %4,9 ile rekor düşük seviyede kalmaya devam etti. Örgüt yaptığı açıklamada, en düşük oranların Çek Cumhuriyeti (%2,1), Japonya (%2,6) ve Güney Kore'de (%2,8) kaydedildiğini söyledi. En yüksek rakamlar İspanya (%12,5), Yunanistan (%11,6) ve Kolombiya'da (%10,9) görüldü.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!