Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

ACC5.png

Günlük Forex Bülteni

TCMB’den, Kurlara Bir Kez Daha Müdahale Geldi!

*Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)’nun açıkladığı verilere göre; Dış Ticaret Haddi, Ekim ayında 79,2 ile endeks tarihinin en düşük seviyesini gördü.

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın düzenlediği Aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları Cuma günü açıklandı. Ankette; yıl sonu enflasyon beklenrisinin yüzde 19.31’den yüzde  23.85’e yükseldiği görülürken,  12 ay sonrası enflasyon beklentisi ise yüzde 21,39 oldu. Yıl sonu döviz(Dolar/TL) kuru beklentisi 9.98 TL’den 13.77 TL’ye yükseltilirken, 12 ay sonrası kur beklentisi de 10.93 TL’den 15.56 TL’ye çıktı. 2021 büyüme tahmini yüzde yüzde 9.2’den yüzde 9.9’a revize edildi.

*Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim dönemi işgücü istatistiklerini yayımladı. Buna göre işsizlik oranı Ekim’de yüzde 11.2 seviyesinde gerçekleşti.

*TCMB’den gelen açıklamada: Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir denildi. Böylece, TCMB ay içerisinde 3.kez doğrudan müdahale yapmış oldu. 

*Cuma günü piyasa kapanışı sonrasında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P(Standard And Poor’s) ‘dan gelen açıklamada: Zayıf Türk Lirası ve yükselen enflasyona dikkat çekilirken, Türkiye’nin kredi not görünümü “negatif”e indirildi.

ABD’de, TÜFE Yıllık Bazda 39 Yılın En Yükseğine Çıktı!

*ABD'de Temsilciler Meclisi'nin ardından, Senato da federal borçlanma limitinin basit çoğunlukla(salt çoğunluk; 100 üyeden 51’nin oyu ile) artırılabilmesinin yolunu açan yasa tasarısına onay verilmesi ile kısa vadede ABD hükumeti üzerindeki temerrüt riski olasılığı zayıfladı.

*Uluslararası Yatırım Şirketi Nomura: küresel ekonominin 2022 yılının sonlarına dek karşı karşıya kalacağı daha büyük riskin stagflasyon değil durgunluk olacağına yönelik öngörüde bulundu.

*ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin: İran ile devam eden görüşmelerin sonuçsuz kalması durumunda diğer seçeneklere hazır olduklarını açıkladı.

*ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo: ülke içi yarı iletken imalatını desteklemeye yönelik yasanın, fonların Çin’de üretime gitmesini önleyen kuralları içermesi gerektiğini, ancak bu gibi yasa detaylarının Kongre’ye sunulmasının sonraya bırakıldığını söyledi.

*İngiltere’de açıklanan verilerde; aylık ve 3.Çeyrek büyüme oranları ile Sanayi/İmalat Üretimi değişim hızları beklentilerden kötü geldi. Bu arada ğlkede Omicron varyantı kaynaklı olarak alarm seviyesi 3’den 4’e çıkartıldı.

*ABD’de açıklanan enflasyon verilerinde; TÜFE, aylık bazda yüzde 0.8 oranında artış gösterirken; böylece senelik TÜFE oranı da önceki ayki yüzde 6.2 seviyesinden yüzde 6.8 oranına(son 39 yılın en yükseği) yükseldi. Çekirdek datalarda da; aylık bazda yüzde 0.5’lik artış sonrası, senelik rakam yüzde 4.6’dan yüzde 4.9’a yükseldi.

Yurtiçinde; Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar Verileri Takip Edlecek!

*Yeni işlem gününün küresel ekonomik takvimine; Japonya’da açıklanan Tankan Endeksleri ile başladık. Günün devamında petrol yatırımcıları açısından önem arz eden OPEC aylık raporunu takipte olacağız. Günün yurtiçinde önem arz edecek verileri ise; TÜİK tarafından açıklanacak olan Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi verileri olacak. Haber akışları cephesinde ise, küresel çapta; Omicron varyantı ve aşılamaya dair gelişmeler ve FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının bu hafta yapılacak para politikası toplantılarına dair öngörüler, iç tarafta; TCMB’nin yaklaşan PPK toplantısına dair öngörüler  önem arz edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!