Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H1-131022.png

Günlük Forex Bülteni

Fed Eylül ayı toplantı özetinde, Komite’nin azami istihdamı ve fiyat istikrarını teşvik etmeye yönelik olarak daha kısıtlayıcı bir politika duruşuna geçmesi ve ardından bu duruşu sürdürmesi gerektiğine karar verildiği açıklandı. Tutanaklara göre yetkililer, faiz artırımlarının hızının en azından yavaşlayacağı bir noktayı gördüklerini belirttiler, ancak bunun ne zaman olacağına dair bir zaman çerçevesi belirlemediler. Piyasalar, bugün açıklanacak olan ABD Eylül ayı tüketici fiyat endeksine odaklanmış durumda. Beklenenden daha yüksek bir enflasyon okuması, Fed’in faiz artırımlarına ilişkin piyasa beklentilerini daha da yükseltebilir.

ABD piyasalarının kapanışında S&P 500 %0.33 değer kaybederek 3.577'ye gerilerken Kasım 2020′den bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi ve art arda altıncı günlük kaybını yaşadı. Dow Jones %0.10 düşüşle 29.210′da kapandı. Nasdaq Bileşik Endeksi %0,09 düşüşle 10.417 seviyesinden kapandı.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık GSYİH’sının Ağustos ayında aylık bazda %0,3 daraldığını açıkladı. ONS, faaliyetteki düşüşün kısmen üretimdeki zayıflıktan ve Kuzey Denizi petrol ve gaz tesislerindeki bakım çalışmalarından kaynaklandığını, bununla beraber hem üretim hem de hizmet faaliyetinin düştüğünü belirtti. Temmuz GSYİH büyümesi, bir önceki %0.2 tahmininden %0.1′e revize edildi. GSYIH raporuna göre; İngiltere’de üretim, Temmuz 2022'deki %1,1'lik düşüşün ardından Ağustos 2022'de %1,8 düştü, hizmetler de Temmuz 2022'deki %0,3'lük büyümenin ardından Ağustos 2022'de %0,1 gerilemiş durumda. İnşaat sektörü ise Temmuz 2022'deki %0,1'lik büyümenin ardından Ağustos 2022'de %0,4 büyüme kaydetti. 

ABD'de üretici fiyatları Eylül ayında Ağustos ayına göre %0,4 arttı. Üretici Fiyat Endeksi Eylül'de sona eren 12 aylık dönemde ise %8.5 arttı.

Almanya Ekonomi Bakanı Habeck yaptığı açıklamada, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin enerji krizi, artan fiyatlar ve arz darboğazları nedeniyle gelecek yıl resesyona girmesini beklediğini söyledi. Habeck, Almanya’nın 2023 yılına ilişkin daha önce tahmin edilen %2,5'lik büyümeye kıyasla %0,4 daralarak resesyona gireceğini belirtti.

ABD’de yayınlanan MBA raporuna göre, 30 yıllık sabit faiz 7 Ekim 2022'de sona eren haftada %6,81'e yükseldi ve 2006'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Mortgage başvuruları bir hafta öncesine göre %2 düştü.

İngiltere'nin 20 yıllık tahvil getirisi, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) geçici tahvil alımlarının sona ereceğini teyit etmesinin ardından yükseldi. İngiltere 20 yıllık tahvil faizi %5.05 ile 2008'den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Euro bölgesinin sanayi üretiminin Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,5 arttı. Avrupa Birliği'nde sanayi üretimi aylık bazda %1,1 arttı. Euro bölgesindeki en büyük artış, üretimi aylık %2,8 artan sermaye mallarında görüldü, bunu %0,9 ile dayanıklı tüketim malları ve %0,7 ile dayanıksız tüketim malları izledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!