Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-130123.png

Günlük Forex Bülteni

ABD enflasyon oranı 2022’yi ılımlı bir gerilemeyle kapattı ve tüketici fiyatları pandeminin başından bu yana en büyük aylık düşüşünü kaydetti. Verilerin ardından ons altın fiyatı 1872 dolar kadar gerilemesinin ardından 1900 dolara kadar yükseliş kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı da 10bp yükseliş ardından %3.59’dan %3.46 seviyesine geriledi ve piyasada Fed’e dair beklentilerin yumuşadığı gösterdi. Enflasyon oranı aylık %0,1 düştü, manşet TÜFE bir yıl öncesine göre %6,5 arttı. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, çekirdek TÜFE %0,3 artışla beklentileri karşıladı, yıllık bazda ise %5,7 artarak beklentilere paralel açıklandı. Verinin detayları incelendiğinde, benzin fiyatında yaşanan %9,4’lük düşüşün enflasyonu aşağı çektiği görülmekte, benzer bir şekilde akaryakıt fiyatını da Aralık ayında %16,6 gerilemesiyle enerji kalemindeki düşüş geçtiğimiz ay açıklanan %-1,6’dan %-4,5’e gerilemiş durumda. Elektrik enerjisi fiyatlarında ise geçen aya göre %1,5 artış yaşandı. Aylık bazda hizmet alanında fiyat artışların sürmesi ise enerjide yaşanan düşüşü dengeledi. Önümüzdeki ay enerji fiyatlarının seyri oldukça önemli olacak. Dolar endeksinin verinin ardından 102 seviyesinin aşağısına geçmesi de EURUSD ve GBPUSD paritedeler yükseliş yaşanmasına neden oldu. 

Richmond Fed Başkanı Tom Barkin, açıklanan harcama, yatırım ve istihdam verilerinin ABD ekonomisinde resesyon riskini ortadan kaldırdığını savundu.

Louis Fed Başkanı James Bullard, küresel beklentilerin son birkaç hafta içinde daha da parlaklaştığını söyledi. Bullard ayrıca, ABD'de dördüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla büyüme oranının beklenenden daha yüksek göründüğünü de sözlerine ekledi. Tüketici fiyat endeksi raporundan sonra Fed yetkilisi, enflasyonun ılımlı olmasına rağmen aşırı derecede yüksek ve hedefin oldukça üzerinde olduğunun altını çizdi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, agresif faiz artırımı kampanyasının sonuna yaklaşılırken faiz oranını 25 baz puan artırması taraftarı olduğunu söyledi. Harker, ABD'deki çekirdek enflasyon oranının önümüzdeki iki yıl içinde kademeli olarak düşerek 2023'te %3,5'e düşeceğini ve 2025'te %2'lik hedefine ulaşacağını tahmin ediyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyon oranının 2024'te ortalama %3,4'e ve 2025'te %2,3'e düşmeden önce bu yıl %6,3'e düşmesinin beklendiğini söyledi. Manşet enflasyonun 2025'in ikinci yarısında Avrupa Merkez Bankası'nın orta vadeli enflasyon hedefi olan %2'ye düşeceği tahmin ediliyor. ECB, %2'lik enflasyon hedefine ulaşmak için, faiz oranlarının hedef aralığa dönmeye yetecek kadar kısıtlayıcı seviyelere ulaşmak için yine de istikrarlı bir hızda önemli ölçüde artması gerektiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras, ECB'nin enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine doğru gerilediği kesinleşene kadar faizlerin artmaya devam edeceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) İdari Direktörü Kristalina Georgieva, IMF'nin bir sonraki raporunda 2023 için %2,7'lik önceki küresel büyüme tahmininin düşürülmesini beklemediğini belirtti. Georgieva ayrıca enflasyonun inatçı kaldığını ve merkez bankalarının fiyat istikrarına ulaşmak için çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Çin'in ticaret fazlasının Kasım ayındaki 69.8 milyar dolardan Aralık ayında 78 milyar dolara yükseldi. İhracat, Aralık ayında 2021'in aynı ayına göre %9,9 düşerek tahminlerin altında kaldı. İthalat yıllık bazda %7,5 düşerek %9,8 olan beklentinin altında kaldı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!