Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX130122.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de Tüketici Fiyatları Yükselmeye Devam Etti, Ancak Geçici Faktörler Fiyatlaması İle Dolar Değer Kaybetti!

Küresel çapta dünkü işlem gününe; FED Başkanı Jerome Powell’ın, ABD Senatosu’nda önceki akşam yaptığı sunumun yankıları ile başladık. Powell’ın: “Artık istihdam yerine enflasyona odaklanmamız lazım” söylemi sonrasında, dikkatler ABD’de açıklanacak olan TÜFE rakamlarına çevrildi. Açıklanan verilere baktığımızda; Aralık ayında Tüketici Fiyatları(TÜFE) yüzde 0.5 oranında artış gösterirken, böylece senelik gerçekleşme de beklenildiği gibi yüzde 6.8’den yüzde 7.0 seviyesine yükseldi. Oynaklığı yüksek olan gıda ve enerji fiyatlarının ihmal edildiği Çekirdek Tüketici Fiyatlarında; Aralık ayında yüzde 0.6 oranında artış olurken, bu verinin senelik gerçekleşmesi de yüzde 4.9’dan yüzde 5.5’e yükseldi. Senelik TÜFE’de 1982 Haziran’dan, Senelik Çekirdek TÜFE’de 1991 Şubat ayından bu yana en yüksek gerçekleşmelerin görüldüğü veriler; aynı zamanda FED’i daha fazla şahinleştirebilecek düzeyde olmasına karşın, en yüksek etkiye neden olan barınma ve ikinci el otomotiv gibi kalemlerin; Pandeminin etkisiyle geçici olarak sert yükselen kalemler olması nedeniyle fiyatlamaların Dolar aleyhine olduğunu gördük. Keza, bazı kalemlerde önceki aya göre gözüken yavaşlamalar ile saatlik ve haftalık ortalama reel kazançlarda senelik bazda beklenenin üzerinde yaşanan daralmalar da; enflasyonda bir tepe görülmüş olabileceği beklentisi ile risk alma iştahını artıran gelişmelerdendi.

Veriler sonrasında iki bölgesel FED Başkanı konuştu. St.Louis FED Başkanı James Bullard: Aralık ayında ortaya çıkan yüksek enflasyonun, Mart ayında bir faiz artırımını "mantıklı" bir seçenek haline getirdiğini ve yıl içerisinde dört faiz artırımının olabileceğine inandığını ifade etti. 

Cleveland Fed Başkanı Mester ise: Enflasyon baskılarının genele yayıldığını, düşük enflasyon görünümü için FED’in hareket etmesi gerektiğini  söyledi. FED’in piyasaları bozmadan bilançoyu “olabildiğince hızlı daraltması” gerektiğini de vurgulayan Mester: “Bilançonun daha makul boyutlara indirilmesi gerekiyor.” dedi. Mester, FED’in faiz artışı hakkında yaptığı değerlendirmede de: Ülkedeki ekonomik mevcut koşulların devam etmesi durumunda Mart’ta faiz artışının muhtemel göründüğünü söyledi.

Akşam saatlerinde yine ABD’den gelen Federal Bütçe Dengesi verisinde; Aralık ayında verilen 21,3 Milyar Dolarlık açık, son iki yılın en düşük bütçe açığı oldu. Bütçe Dengesi ile aynı saatte açıklanan ve 12 FED bölgesinin ekonomik aktivitesini ölçen “Bej Kitap” raporunda ise: 2021 yılının son haftalarında ABD ekonomisinin, tedarik sıkıntıları ve iş gücü teminindeki aksaklıklar nedeniyle ılımlı bir büyüme yaşandığı, tüketici fiyatlarının güçlü bir büyüme göstermesine karşın; bazı bölgelerde önceki aylara göre fiyat artışlarının daha düşük olduğu belirtildi.

Dün, Euro Bölgesi’nde açıklanan Kasım ayının Sanayi Üretimi datasında; aylık yüzde 2.3 ile beklentinin üzerinde artış olmasına karşın, bir önceki ayın verisinde yapılan aşağı yönlü sert revizenin de etkisiyle; senelik gerçekleşme yüzde 1.5’lik daralmaya işaret etti.

ECB adına konuşan Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau: “ECB, yüzde 2 enflasyon hedefini başarmak için ne gerekiyorsa yapacak” dedi.

Petrol fiyatlarında, dün son 9 haftanın en yüksek fiyatları görülürken, Umman Petrol Bakanı Muhammed Al Rumi: OPEC ve müttefiklerinin ham petrol fiyatlarının 100 dolar/varil seviyesine toparlanmasını istemediklerini, petrol üretimini küresel piyasaların "aşırı ısınmasını" engellemek için yeterli olacak kadar çabuk artırmakta olduklarını söyledi. API stoklarında yaşanan 1 Milyon varilin üzerindeki haftalık daralma sonrasında, EIA tarafından açıklanan haftalık stok datasında da 4,5 Milyon varilin üzerinde daralma görüldü.

Yine, petrol yatırımılarını ilgilendiren ve yılan hikayesine dönen İran’ın 2015 Nükleer Anlaşması’na dönmesi için Viyana’da yapılan müzakereler konusunda açıklamalarda bulunan, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves le Drian: İran ile Viyana'da sürdürülen görüşmelerde 2015 nükleer anlaşmasının canlandırılması konusunda herhangi bir anlaşmaya varmaktan hala çok uzak olduklarını söyledi.

Dün, yurt içi tarafta; TL’yi Özendirme Paketi, enflasyon ve TCMB politikaları yine gündemin üst sıralarındaydı. Enflasyon ve TCMB faizi konusunda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülkemizdeki enflasyon artışı nispeten diğer ülkelerin altında kalmıştır, döviz kurlarında olduğu gibi enflasyonda da ülkemizin gerçekleriyle uyuşmayan bir şişkinliğin olduğu açıktır. Politika faiziyle enflasyon arasındaki farkın 10 katını geçtiği ülkelerin hiç birinde kimse bu durumu sorgulamıyor. Dünyada kimsenin takılıp kalmadığı enflasyonla politika faizi arasındaki ilişki, demek ki sadece ülkemize mahsus bir durum" dedi.

Yeni Gün İçin, ABD’den Gelecek ÜFE ve İşsizlik Maaşı Başvuruları Verileri Önemli Olacak!

Yeni işlem gününün ekonomik takvimininde, yurtiçinde; Sanayi Üretimi, küresel tarafta; ABD’nin ÜFE ve İşsizlik Haknlarından Yararlanma Başvuruları verileri önemli olacak. Özellikle ÜFE verileri, TÜFE üzeribde ileriye dönük maliyet baskıları açısından hayli kritik olacak.

Ayrıca, majör merkez bankalarının yetkilikerinden gelecek açıklamalar ve Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler de; tahvil faizlerindeki hareketlerle birlikte küresel çapta fiyatlamalar açısından yine önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!