Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX120821.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de, Enflasyon Hızı Yavaşlıyor mu?

Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ABD verilerindeki güçlü rakamlar sonrasında yeniden başlayan FED sıkılaştırması tartışmaları kapsamında, dünkü işlem gününde piyasaların gözü kulağı tam anlamıyla; ABD’de açıklanacak olan Temmuz ayının TÜFE rakamlarındaydı. Gelen verilerde; aylık TÜFE beklenildiği gibi yüzde 0.5 oranında artış gösterirken, senelik gerçekleşme yüzde 5.4 seviyesinde sabit kaldı(Beklenti yüzde 5.3 idi). Gıda ve Enerji Fiyatlarının ihmâl edildiği Çekirdek TÜFE ise; aylık bazda yüzde 0.3’lük artış ile yüzde 0.4’lük öngörü seviyesinin kısmen altında kalırken, buna paralel olarak senelik Çekirdek TÜFE yüzde 4.5’den yüzde 4.3 düzeyine geriledi. Gerek aylık bazdaki artışların hızının görece zayıflaması, gerekse de senelik Çekirdek TÜFE’deki gerileme sonrasında; küresel piyasalarda risk alma iştahında artışlar görüldü.

Avrupa tarafında da; Almanya’nın TÜFE rakamları takip edilirken, geçtiğimiz ay içerisinde açıklanan öncü rakamlara paralel gerçekleşmeler gördük.

ABD Hükumetinin Ekonomiyi Destekleme Çabaları da Devam Ediyor!

Biden hükumetinin ekonomiyi desteklemeye yönelik hamleleri de dolaylı olarak piyasalar için önem arz etmekte. Salı akşamı Senato’dan geçen 1 Trilyon Dolar büyüklüğe sahip yeni alt yapı paketinin Temsilciler Meclisi’nde de onay alması beklenirken, hükumetin alt yapı paketine ilave olarak üzerinde çalıştığı bir diğer paket ise; yoksullukla mücadele, yaşlılara bakım imkanı ve çevre koruma önemlemleri gibi reformları da içeren bütçe taslağı. Bu paket için Senato’da yapılan oylamada; Demokratlar 49’a kaşı 50 oyla üstünlük sağladı.

Öte yandan, dün Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı yaptığı açıklamalarda: “Yüksek benzin maliyetleri global ekonomik toparlanmaya zarar verme riski taşıyor. Sadece OPEC+ ‘ın üretim artışı yapması yeterli değil” şeklinde konuşarak, bir nev’i Biden hükumetinin yüksek petrol fiyatlarına savaş açtığını ilan etti. Akabinde ABD Başkanı Biden da: “Yükselen akaryakıt fiyatları konusunda girişimlerde bulunduklarını, OPEC’e; Pandemi döneminde atılan kısıntı adımlarının geri alınması gerektiğini söylediklerini” belirtti.

Bazı FED/FOMC Üyeleri Temkinli Olmaktan Yana!

Salı günü Chicago FED Başkanı Charles Evans ve Loretta Mester’in, varlık alımlarını azaltmak için bir süre daha beklemek gerekebileceğini ima eden söylemlerine, dün de Richmond FED Başkanı Thomas Barkin: aynı söylemlerle katılarak bıçak sırtı olan piyasalara moral verdi.

Diğer yandan, Dallas FED Başkanı Robert Kaplan: Tapering(varlık alımlarının azaltılması) duyurusubun Eylül ayında yapılması gerektiğine dair söylemini yinelerken, ay sonuna doğru yapılacak olan Jackson Hole toplantılarına ev sahipliği yapacak olan Kansas City FED Başkanı Esther George da: Politika yapıcıların enflasyon beklentilerini yakından izlemeleri gerektiğini, ancak bununla birlikte; ekonomik toparlanmanın devam ettiği bir ortamda daha normal bir para politikasına geçiş için gereken adımların atılmasının zamanının geldiğini söyledi. Enflasyon rakamları sonrasında konuşan ABD Başkanı Joe Biden ise: TÜFE verilerini iyi haber olarak nitelendirdi ve enflasyonu yakından takip ettiklerini, FED’e de gereken adımları atma konusunda güvendiklerini belirtti.

Yeni Günün İç Taraftaki Kritik Gündemi; TCMB/PPK Kararları Olacak!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminde de; ABD’nin ÜFE rakamları, ileriye dönük olarak Tüketici Fiyatları üzerindeki olası maliyet baskıları açısından hayli kritik olacak. Yine, ABD’de her Perşembe açıklanmakta olan İşsizlik Maaşı Başvuruları ile Birleşik Krallık’ın GSYİH Değişimi ve İmalat/Sanayi Üretimi rakamları da; haber akışları ve tahvil piyasalarındaki hareketler ile birlikte  önem arz etmekte.

İç tarafta ise, günün en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz; TCMB’nin düzenleyeceği Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak faiz ve politika kararları ile karar metnindeki sözlü yönlendirmeler olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!