Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD120522.png

Günlük Forex Bülteni

Beklentilerin Üzerinde Gelen ABD TÜFE Rakamları; Piyasaları Sarstı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününün ekonomik takviminde dikkatler; Çin, Almanya ve ABD TÜFE rakamları ile Fed ve ECB yetkililerinin açıklamalarındaydı. Yeniden yayılan Coronavirüs salgını ile mücadele eden Çin’de açıklanan enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde gelirken,  Almanya’da açıklanan Nisan ayının nihai TÜFE rakamları öncü datalara paralel geldi. Öğleden sonra, dikkatlerin çevrildiği ABD TÜFE rakamlarında ise; manşet ve çekirdek tarafta geçen aya göre senelik veriler zayıflama gösterse de, beklentilerin üzerinde gerçekleşmeler oldu. Hafta başından bu yana, Fed yetkililerinin 50 Bp.’lık faiz artırımlarını uygun gören açıklamaları ile gerileyen ABD tahvil faizleri, bu veriler sonrasında hızla yeniden tırmandı ve Dolar Endeksi de benzer şekilde hızlı bir şekilde yükseldi.

Dün, majör merkez bankaları cephesinde ise; ilk olarak Avrupa Merkez Bankası(ECB) yetkililerinin açıklamaları takip edildi. Bir çok ECB üyesi Temmuz ayında faizin artabileceğine işaret ederken, dikkatlerin çevrildiği Başkan Lagarde da: Varlık alımlarının üçüncü çeyreğin ilk yarısında tamamlanması gerektiğini ve tamamlanmadan bir süre sonra faiz artırımlarına başlanabileceğini söyledi. Lagarde’ın, “bir süre” ifadesinin birkaç hafta anlamına gelebileceğini söylemesi de, Eylül veya  Temmuz ayında ilk faiz artırımının olabileceği şeklinde yorumlandı. Fed cephesinde St.Louis Fed Başkanı James Bullard: Fed'in ısrarcı şekilde yüksek enflasyonu kontrol altına almak, aşağı getirmek için faiz artırımlarına devam etmesi gerektiğini, ancak şu an için 75 baz puanlık bir artırım beklemediğini söyledi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic: Enflasyon yüksek kalmaya devam ettikçe Fed'in faiz oranlarını artırmayı sürdüreceğini belirtirken, 75 Bp.’lık bir faiz artırımına gitmesinin ise şu anda temel senaryosu içinde yer almadığını vurguladı.

Rusya-Ukrayna geriliminde çatışmaların devam etmesi ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlarda Batılı ülkelerin vites artırması; ekonomiler ve finansal piyasalar üzerinde belirsizliğe neden olmaya devam ediyor. Dün, Rusya cephesinden Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada: Rusya’nın, Avrupa’da savaş istemediği, ancak Batı’nın sürekli Rusya’nın yenilmesi için uğraştığı bildirildi. Kremlin Sözcüsü Peskov ise: Rusya’nın sıkı yönetim ilan etme planı olmadığını belirtti. Peskov ayrıca: Ukrayna’nın Herson bölgesinde yaşayanların kendi kaderlerine karar vermesi gerektiğini ve Rusya’nın Ukrayna’daki özel askeri operasyonun planlandığı şekilde ilerlediğini söyledi.

Yurt içi tarafta, Türkiye Merkez Bankası tarafından açıklanan verilerden yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı; 216 Milyar 21,3 Milyon Dolar’dan 213 Milyar 808,6 Milyon Dolar’a düşerek, 2 Milyar 212,7 Milyon Dolar azalış gösterdi.

Bugünkü Ekonomik Takvimdeki Önemli Veriler İse; İngiltere’den GSYİH, ABD’den ÜFE Rakamları Olacak!

 Yeni işlem gününün ekonomik takviminde; İngiltere Büyüme ve ABD ÜFE ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularını izlemede olacağız.

Majör merkez bankalarının yetkililerinin yapacakları açıklamalar ile tahvil faizlerinde oluşabilecek hareketler de önem arz edecek. Keza, Rusya-Ukrayna meselesine dair gelişmeler de piyasalar üzerinde oynaklıklara neden olabilir. Yine, Çin’de önemli gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Sunac’ın, Dolar cinsi kupon ödemesini yapamaması sonrasında; Çin gayrimenkul sektörü konusunda gelebilecek haber akışları da takibimizde olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

 

          Yusuf Kavak -  Araştırma Müdürü

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!