Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD120422.png

Günlük Forex Bülteni

Son Günlerde, Küresel Tarafta Mevsim Yeniden Kışa Dönerken; İç Tarafta ise Adeta Baharı Yaşıypruz!

Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe; önceki gün Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunun yankıları, Fed ve ECB gibi majör merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarına “hızlı” geçiş beklentileri, Rusya-Ukrayna müzakerelerinin hâlen sonuca ulaşamaması ve Çin’de hızla artan Covid-19 vaka sayılarının; yeni karantina tedbirleri üzerinden Çin ve küresel ekonomi üzerinde oluşturması muhtemel büyüme baskısının etkisi ile risk iştahında yaşanan zayıflamayla başladık.

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarına göre; mevcut Cumhurbaikanı Emmanuel Macron, en yakın rakibi olan aşırı sağcı aday Marine Le Pen ile ikinci turda karşı karşıya gelecek. Bu konuda kamuoyu araştırma şirketlerinden Ipsos: yüzde 46’ya karşı yüzde 54’lük Macron üstünlüğü öngörürken, Ifop’un: Le Pen için yüzde 49’luk oy oranı hesaplaması, olası Frexit riski açısından bir miktar tedirginliğe neden oldu.

Rusya-Ukrayna gerilimine dair günün kritik açıklamaları Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan geldi. Lavrov: Ukrayna ile yeni müzakere turu öncesi askeri operasyonları durdurmayacaklarını söyledi. Lavrov, ayrıca: görüşmelere devam etmemek için hiçbir neden olmadığını belirtti. Lavrov’un: askeri operasyonların devam edeceğine yönelik söylemi de risk alma iştahına olumsuz etki etti.

Risk iştahına bir darbe de, son zamanlarda sıkça üzerine yoğunlaştığımız; Fed ve ECB gibi majör merkez bankalarının hızlı bir sıkılaştırma politikasına dönecekleri endişesiydi. Bu kapsamda, başta ABD olmak üzere; tahvil faizlerindeki yükselişler devam ederken, haliyle risk alma iştahı da olumsuz yönde etkilendi. Yatırımcıların güvenli liman olarak seçtiği ürünler ise; Ons Altın, Ons Gümüş ve İsviçre Frangı oldu.

Ekonomik takvimde açıklanan verilerde, İngiltere’nin; GSYİH, İmalat Üretimi, Sanayi Üretimi ve Ticaret Dengesi verileri aylık bazda beklentilerdem kötü gerçekleşmeler gösterdi.

Küresel tarafta, yukarıda saydığımız nedenlerle mevsim yeniden kışa dönerken; iç tarafta ise, gerek; ABD ve AB tarafı ile ilişkilerin düzeleceğine işaret eden haber akışları(geçtiğimiz Çarşamba akşamı ABD dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’ye F-16 satışına vize veren mektubu ile başlayan ılımlı süreç!), gerekse de; majör merkez bankalarının sıkılaştırma adımlarına TCMB’nin kayıtsız kalamayabileceğine dair beklentilerle adeta bahar havası vardı. Borsa’da görülen rekorların ardından, tahvil ve kur cephesinde de pozitif fiyatlamalar görüldü. Ekonomik takvimde sabah saatlerinde açıklanan ekonomik verilerde; TCMB’nin kayıt altında tuttuğu Ödemeler Dengesi’nin kritik alt kalemi olan Cari İşlemler Dengesi’nde, Şubat ayında 5 Milyar 154 Milyon Dolarlık açık verildi.  Böylece, ilk iki aylık Cari İşlemler Açığı; 12 Milyar 136 Milyon Dolar oldu. TÜİK tarafından açıklanan İşsizlik Oranı ise, Şubat ayında bir önceki aya göre 0.5 puanlık azalış ile yüzde 10.7 seviyesinde gerçekleşti.

Yeni Günün Ekonomik Takviminde; ABD ve Almanya’nın TÜFE Rakamları Kritik Olacak!

Yeni günde de, Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesinde açıklanacak olan anketler(ki IFOP’un yeni anketinde; Le Pen, düne göre 1.5 puan kaybetmiş durumda; Macron 52.5, Le Pen 47.5) ve adaylardan gelecek açıklamaları takipte olacağız. Yine, Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeleri de; ABD’de ve Almanya’da açıklancak olan TÜFE rkamları kapsamında, Fed ve ECB’nin politikalarına etkisi ve yine tahvil faizleri üzerinden piyasalara yansımaları açısından dikkatle  izleyeceğiz.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!