Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-121222.png

Günlük Forex Bülteni

ABD'de borsaları geçtiğimiz hafta satış ağırlıklı bir seyir izlerken, bu hafta gözler salı günkü enflasyon ve çarşamba günkü Fed'in faiz kararı ile Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarına çevrildi.
ABD'de üretici fiyatları Kasım'da arttı. Çalışma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, nihai talep için üretici fiyat endeksinin geçen ay %0,3 arttığını açıkladı. Ekim ayı verileri, ÜFE'nin daha önce bildirildiği gibi %0,2 yerine %0,3 arttığını gösterecek şekilde yukarı yönlü revize edildi. Kasım ayına kadar olan 12 aylık dönemde ÜFE, Ekim ayındaki %8,1'lik artışın ardından %7,4 arttı. Değişken gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, çekirdek ÜFE Kasım'da %0,4, yıllık bazda ise %6,2 arttı. Cuma günkü rapor, yüksek gıda maliyetleri nedeniyle mal fiyatlarının %0,1 arttığını gösterdi. Hizmet fiyatları %0,4'lük artışla üç ayın en güçlü yükselişini kaydetti. Daha önce üretim hattındaki fiyatları yansıtan ara talep için işlenmiş mal maliyetleri, enerji mallarındaki düşüşün öncülüğünde beşinci ayda da düştü.
Fransa Merkez Bankası Başkanı yaptığı açıklamada, Avrupa'daki enerji fiyat şokunun maliyetini hafifletmeye yönelik kamu tedbirlerin daha fazla artırılmaması ve önümüzdeki iki veya üç yıl içinde hafifletilmesi gerektiğini söyledi. Villeroy de Galhau, hükümetlerin bu tür önlemleri kalıcı bir şekilde karşılayamayacaklarını ve sonuçta mali yükün bazı firmalardan ve hanehalklarından vergi sistemi yoluyla diğerlerine ve borç yoluyla gelecek nesillere kaymasına neden olduğunu belirtti. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Galhau geçici bir durgunluğun göz ardı edilemeyeceği uyarısında bulundu. Villeroy, bunun merkezi bir senaryo olmadığını kaydetti. 2022'de büyümenin %2,6 olması beklenirken, enerji şokunun tüm ekonomiler için bir maliyet olduğunu vurguladı. Fransa’da bu yıl toplam enerji faturasının 47 milyar Euro artarak GSYİH'nın %1,9'u kadar olacağı tahmin ediyor.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü Kırgızistan'da düzenlenen Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) Zirvesi'nde Avrupa'daki gaz fiyatlarının Moskova'nın ortaklarına sattığından on kat daha yüksek olduğunun altını çizdi. Rusya devlet başkanı, Avrasya birliğine üye olan ulusların ekonomik büyüme kaydetmesinin beklendiğini, üye ülkelerde enerji tüketiminin ise önümüzdeki dönemde önemli ölçüde artacağının öngörüldüğünü kaydetti.
BDDK'nın RG'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle bankaların konsolide finansal tablolar esas alınarak hesaplanan yabancı para net genel pozisyon/özkaynak standart oranının mutlak değeri %5'i aşamayacak. Daha önce oran %20 olarak uygulanıyordu.
Japonya Merkez Bankası Pazartesi günkü son raporunda, Japonya Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) Kasım ayında Ekim ayına göre %0,6 arttığını duyurdu. Yıllık olarak fiyatlar %9,3 arttı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!