Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-120123.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Hisse senetleri Çarşamba günü, bugün açıklanacak olan enflasyon verilerinin azalmaya devam ettiğini göstereceği beklentileri ve bunun Fed’in faiz artırımını yavaşlatabileceğine dair iyimserlik öncesinde yükseldi. Benzin ve enerji fiyatlarındaki keskin düşüş nedeniyle tüketici enflasyonunun Aralık ayında bir önceki aya göre düşmesi bekleniyor. Piyasa beklentilerine göre, TÜFE için konsensüs tahmini aylık bazda %0,1 düşüş, ancak önceki yıla göre %6,5 artış yönünde. ABD enflasyon verileri Türkiye saatiyle 16.30’da açıklanacak.
Boston Federal Rezerv Başkanı Susan Collins Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yavaşlayan faiz artırımlarının merkez bankasına daha fazla esneklik sağlayacağını iddia ederek, Şubat ayında faiz oranlarının 25 baz puan artırılmasını desteklemeye yöneldiğini söyledi.
Mortgage Bankacıları Derneği'nin (MBA) Haftalık Mortgage Başvuruları raporu bir önceki okuma ile karşılaştırıldığında, 6 Ocak'ta sona eren haftada mortgage başvuruları %1,2 arttığını gösterdi. 30 yıllık sabit faiz oranı ilgili zaman diliminde %6,42 olarak kaydedildi. Mevsimsellikten arındırılmış Satın Alma Endeksi geçen haftaya göre %1 azaldı.
Çin'in tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), Kasım ayındaki % 1,6'lık artışın ardından Aralık ayında bir önceki yıla göre % 1,8 arttı. Fabrikaların ürünler için toptancılardan aldığı fiyatları yansıtan üretici fiyatları endeksi (ÜFE), Kasım'daki % 1,3'lük gerilemenin ardından Aralık'ta % 0,7 düştü. TÜFE içinde, Çin'de gıda fiyatları Aralık ayında bir önceki yıla göre %4,8 artarken, Kasım ayındaki %3,7'lik artışa kıyasla gıda dışı fiyatlar geçen ay %1,1 arttı ve Kasım ayına göre değişmedi. Çin’in temel gıda maddesi olan domuz eti fiyatları Aralık ayında bir önceki yıla göre %22,2 artarken, meyve fiyatları %11 arttı ve sebze fiyatları yıllık %8 düştü. Çin'in gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek tüketici enflasyon oranı, Kasım ayındaki % 0,6'dan Aralık ayında bir önceki yıla göre % 0,7 arttı.
Yomiuri gazetesinin Perşembe günü bildirdiğine göre, Japonya Merkez Bankası önümüzdeki hafta yapılacak politika toplantısında parasal genişlemenin yan etkilerini gözden geçirecek ve getiri eğrisindeki bozulmaları düzeltmek için ek adımlar atabilir.
Pekin'in pandemi kısıtlamalarının çoğunu kaldırma kararının uzun vadede dünyanın en büyük ikinci petrol ithalatçısındaki talebi artıracağı konusunda iyimser kaldığı için Çarşamba günü ham petrol vadeli fiyatları ılımlı bir şekilde yükseldi. Önceki gün, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bilgi İdaresi (EIA) , dünyanın petrol talebinin 2023'te günde toplam 100,48 milyon varile ulaşabileceğini ve Çin ve Hindistan'ın ham petrol tüketimini artırmasının muhtemel olduğunu öngörmüştü.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Olli Rehn, %2'lik ana enflasyon hedefine ulaşmak için faiz oranlarının hala önemli ölçüde artırılması gerektiğini söyledi. Rehn, "Oranlar kısıtlayıcı seviyelere ulaşmalı. Bu, bu kışın kalan toplantılarında önemli oran artışları anlamına geliyor" dedi.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Avusturya Ulusal Bankası (OeNB) Başkanı Robert Holzmann Çarşamba günü yaptığı açıklamada, enflasyonu orta vadeli hedef olan %2'ye zamanında indirmek için faiz oranlarında daha fazla önemli artışların gerekli olacağını belirtti.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ECB'nin enflasyonla mücadele etmek için önümüzdeki aylarda faiz oranlarında daha fazla artış yapmak zorunda kalacağını belirtti.
Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı verilere göre, ülkenin kamu gelirleri, Ocak-Eylül 2022'de bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 9,1 artarak 1 trilyon 261,2 milyar Euro, giderleri de % 1,5 yükselişle 1 trilyon 326,9 milyar Euro oldu. Böylece federal devlet, eyaletler ve belediyeleri kapsayan bütçe açığı, söz konusu dönemde 65,7 milyar avro olarak gerçekleşti. 2021'in aynı döneminde 150,2 milyar Euro bütçe açığı veren Almanya'nın, 2019'da 18,8 milyar Euro bütçe fazlası bulunuyordu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!