Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX120122.png

Günlük Forex Bülteni

FED Başkanı Powell’ın Senatodaki Açıklamaları Sonrasında, Risk İştahı Artış Gösterdi!

Küresel çapta dünkü işlem gününe; FED Başkanı Jerome Powell’ın, dün ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde yapacağı sunumun bir gün önce yayımlanan metninde; FED’in enflasyonda kalıcılığı önlemek için elindeki araçları kullanacağına dair ifadelerin etkisiyle risk alma iştahında görülen artışın devamı ile başladık.

Powell’ın sunumu öncesinde konuşan Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic: FED’den bu sene 3 faiz artırımı beklediğini, ancak yüksek enflasyon risklerinin dördüncü faiz artırımına doğru süreci götürdüğünü söyledi İlk faiz artırımının Mart ayında yapılmasının makul olacağına da vurgu yapan Bostic: bilançonun küçültülmesinin de bundan kısa süre sonra başlayabileceğini, ayda 100 milyar dolar veya daha fazla azaltımlarla; FED’in, finansal sistemden 1,5 Milyar Dolar likidite fazlasını kolaylıkla çekebileceğini sözlerine ekledi. Cleveland FED Başkanı Loretta Mester: “Eğer ekonomi Mart ayında da şuanki gibi olursa faiz artırımını desteklerim. Enflasyonun FED’in olmasını istediği yerin üzerinde kalması;  politika duruşunda yeniden ayarlamayı gerektirebilir”derken, Kansas City FED Başkanı Esther George da: “Şuan para politikasını normalleştirme zamanı. FED, ertelemeden bilançosunu düşürmeli” dedi.

FED Başkanı Powell’ın merakla beklenen Senato sunumunda yaptığı açıklamaların satır aralarında ise: “Hedefin üzerindeki enflasyon, bize ekonominin artık oldukça destekleyici politikaya ihtiyacı olmadığını gösteriyor. Bu yıl normalleşmiş politikaya dönmemiz neredeyse kesin. Bilançonun küçülmesine de imkan verebiliriz. FED’den bu yıl faizleri artırmasını, varlık artıtımlarını son ardirmesini ve bilançonun küçülmesine imkan vermesini bekliyorum. Enflasyona, maksimum istihdamdan daha fazla odaklanmamız gerek, elimizdeki araçları bunun için kullanacağız” söylemleri önemliydi. Ancak, sunum sonrasında yüzde 0.94 seviyesine kadar tırmanan ABD 2 yıllık tahvil faizleri, geri çekilmeye başlayınca risk alma iştahı da hızla artış gösterdi.

ECB adına konuşan baş ekonomist Philip Lane: “Enflasyonun orta vadede ECB'nin yüzde 2'lik hedefinin üzerinde kalacağına işaret eden fiyatlama davranışı görmüyoruz” dedi. Başkan Christine Lagarde ise: "Artan fiyatların pek çok insan için bir endişe olduğunu anlıyoruz ve bu endişeyi çok ciddiye alıyoruz. Ancak insanlar, bizim enflasyon bekleyişlerinin güçlü şekilde çıpalanması ve paramıza güven için çok önemli olan fiyat istikrarı taahhütümüzün sarsılmaz olduğuna güvenebilirler" dedi.

Yurt içi ekonomik takvimde, dün TCMB tarafından açıklanan 2021 Kasım ayı Ödemeler Dengesi’nde; Cari İşlemler Dengesi’nin 2 Milyar 681 Milyon ABD Doları tutarunda açık verdiği görüldü. Bu kapsamda, 2021 yılının ilk 11 ayındaki cari işlemler açığı 10 Milyar 816 Milyon ABD Doları oldu.

TCMB tarafından hazırlanan; Döviz hesaplarının TL mevduata dönüşüm esaslarında değişiklik yapılmasına ilişkin tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; şirket ve kurumlar da artık döviz hesabını TL mevduata dönüştürebilecek. Tüzel kişiler 6 ay veya 1 yıl vadeli TL mevduat hesabı açabilecek.

Türkiye'nin 10 yıllık tahvil faizi ilk defa yüzde 25'i geçerek rekor kırarken 3 yıldan uzun vadelerdeki tahvillerin faizi de faiz indirimlerinin başladığı 23 Eylül'den bu yana 650 baz puandan fazla artış kaydetti.

FED Başkanı Powell’ın Açıklamaları Sonrasında, Bugünkü ABD TÜFE Rakamları İyice Kritik Hâl Aldı!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminine; petrol yatırımcıları açısından önemli olan Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı haftalık ham petrol stokları verisi ile başladık. Ayrıca, gerek Çin ekonomisi gerekse de küresel ekonomi açısından önemli olan enflasyon rakamları da takip edildi. Günün devamında ise; Euro Bölgesi Sanayi Üretimi, Enerji Bilgi İdaresi’nin haftalık ham petrol stok ve ABD üretim rakamları takip edilecek. Özellikle de FED Başkanı Powell’ın, enflasyonla mücadeleye vurgu yapması sonrasında; ABD’de bugün açıklanacak olan TÜFE rakamları, piyasalarda yüksek oynaklığıa neden olabilir.

Ayrıa, majör merkez bankalarının yetkilikerinden gelecek açıklamalar ve Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler de fiyatlamalar açısından yine önem arz edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!