Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-110823.png

Günlük Forex Bülteni

  • ABD'de Temmuz ayına ilişkin tüketici enflasyonu verileri belli oldu. Gıda ve enerji hariç fiyatları kapsayan çekirdek enflasyon aralıksız ikinci ayında yüzde 0,2 oranında artış kaydetti. Manşet enflasyon aylık bazda beklentilere paralel açıklanırken, yıllık bazda yüzde 3,2 ile tahminin altında kaldı.
  • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ABD Merkez Bankası'nın(Fed) son aylarda çok yüksek olan enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek için çok çalıştığını söyledi.
  • San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, bugün tahminlerden düşük gelen enflasyon verisine rağmen Fed’in enflasyon hedefine ulaşmak için hala yapılması gerekenler olduğunu söyledi.
  • Fed yetkilileri faiz artışının devam edip etmeyeceği konusunda farklı görüşlere sahip. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ABD ekonomisinin bir "dönüm noktası"na ulaşırken, ABD Merkez Bankası'nın(Fed) enflasyonu düşürme mücadelesinde ilerleme kaydettiğini söyledi.Fed yönetim kurulu üyelerinden Michelle Bowman ise fiyat istikrarını sağlamak için faiz artışlarının devam etmesi gerekebileceğini belirtti.
  • Yeni Zelanda'da gıda fiyatları 2022 yılının başından bu yana ilk kez aylık bazda düşüş yaşadı ve enflasyon baskılarının hafiflemeye başladığına dair işaret verdi.
  • Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) petrol üretimi Temmuz'da bir önceki aya göre günlük 836 bin varil azalışla 27 milyon 310 bin varile geriledi.
  • ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Suudi Arabistan'ın üretim kesintilerinin petrol fiyatlarında yukarı yönlü baskı oluşturduğuna işaret ederek, bu yıl ve gelecek yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini yükseltti.
  • Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), savunma bakanlarına Nijer’de anayasal düzeni yeniden sağlamak için ihtiyat kuvvetlerini hazır hale getirme ve konuşlandırma talimatı verdi.
  • İran’ın başkenti Tahran’daki Evin Hapishanesi’nde bulunan 5 ABD’linin ev hapsine nakledildiği ve İran’ın esir takası ve fon anlaşmasıyla söz konusu 5 ABD’liyi serbest bırakabileceği öne sürüldü.
  • Meksika Merkez Bankası(Banxico), beklentiler doğrultusunda politika faizinde üst üste üçüncü toplantısında da değişikliğe gitmedi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!