Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD110522.png

Günlük Forex Bülteni

Dün, Fed Yetkililerinden Gelen Açıklamalar; Yine 50 Bp. ‘lık Faiz Artırımlarına İşaret Etti!

ABD tahvil faizlerinde, Bostic’in Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamalardaki güvercin tonun etkisiyle başlayan geri çekilmeler; dünkü açılışta da devam edince, piyasalara bir miktar moral oldu. Bunun yanı sıra, Rus petrolüne yasaklama getirmenin bir anda mümkün olmadığına yönelik gelen bazı açıklamalar da; petrol fiyatlarını baskılayarak risk alma iştahını destekledi. Gün içerisinde majör merkez bankaları cephesinden gelen bir çok açıklama yine takibimizdeydi. New York Fed Başkanı John Williams, diğer majör merkez bankaları yetkilileri gibi: Devam eden pandemi etkilerinin ve Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle kısa vadeli enflasyon baskıları ve küresel piyasalardaki belirsizliğin arttığını, ayrıca yumuşak inişe giden bir yol olduğunu belirtti. : “Faiz oranlarının bu yıl daha normal seviyeye gelmesi için, Fed’in hızlı şekilde hareket edeceğini de söyleyen Williams’ın, açıklamalarında en dikkat çeken yer ise; “önümüzdeki iki toplantı için 50 Bp’lik faiz artışları baz durum olarak mantıklı”  şeklindeki söylemiydi. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de: İki toplantıda daha 50 Bp. faiz artışı beklediğini ve enflasyonu düşürmek için faizleri hızlı şekilde yükseltmeleri gerektiğini söyledi. Nötr faize ulaşıldığı zaman, enflasyonun düzeyine bağlı olarak ekonomiye fren verip vermeyeceklerine karar verebileceklerini vurgulayan Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise: Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için ne gerekiyorsa yapacağına da dem vurdu. Fed ve BoE’nin faiz kararı sonrası dikkatler, Avrupa Merkez Bankası (ECB)’na da dönerken; bankanın bir çok yetkilisinin yanı sıra, uluslararası yatırım kuruluşlarından da faiz artırımı mesajları gelmeye devam ediyor.  Citibank, ECB’nin Temmuz ve Eylül aylarında 25 baz puan faiz arttırmasını beklediklerini belirtti. Dün akşamüzeri konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Joachim Nagel de: Gelecek ay açıklanacak projeksiyonların enflasyonda yükselişe işaret etmesi durumunda, faizlerin Temmuz'dan itibaren artırılması gerektiğini söyledi

Diğer yandan, Rus Doğal Gazı ve Petrolüne yönelik ambargo tartışmaları sürerken, dün Alman yetkililerden gelen açıklamaya göre: Almanya’nın, Rus Doğal Gazının aniden kesilmesi ihtimali karşısında kritik şirketlerin yönetimini ele almak dahil olmak üzere, bir acil durum paketi hazırladığı belirtildi. Ekonomik takvimde,  Almanya için açıklanan ZEW ekonomik hissiyatı ise; -41,0 seviyesinden -34,3’e toparlandı. ZEW Başkanı Wambach de: Yatırımcıların halen ekonomide bir kötüleşme beklediklerini, ama bu kötüleşmenin önceden beklenenden daha az olduğunu söyledi.

Yurt içi tarafta ise, TÜİK’in açıkladığı verilere göre; Mart ayında İşsizlik Oranı 0,4 puanlık artışla yüzde 11,5 seviyesine yükseldi. Kurlarda önceki gün oluşan yükselişlerin dün sabah saatlerinde de devam etmesi sonrasında, bazı kaynaklara dayandırılan; TCMB ve BDDK’nın, bankalardan kurumsal döviz işlemlerinin piyasanın likit olduğu 10:00-16:00 saatleri arasına çekilmesini istediğine yönelik haber akışı dikkat çekerken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun yayınladığı haftalık bültendeki verilere göre ise; kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarındaki miktar 782 Milyar TL’den 810,3 Milyar TL’ye yükseldi.  Çarşamba günü(Bugün) itfası yapılacak yaklaşık 12 Milyar TL’lik iç borçlanmayı finansman programı çerçevesinde dün düzenlenen 10 yıl vadeli tahvil ihalesinde; bileşik faiz yüzde 23.90 olurken, ihalede net satış 1,94 Milyar TL oldu. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2,27 Milyar TL’lik sabit kira getirili kira sertifikası ihraç ettiğini de duyurdu.

Bugünkü Ekonomik Takvimde Dikkatler; ABD TÜFE Rakamlarında Olacak!

Yeni işlem gününe, kritik veri olarak Çin’den gelen enflasyon rakamları ile başladık. Son zamanlarda yayılan Covid vakaları nedeniyle talep tarafında zayıflama beklenen ülkede, Tüketici Fiyatları’nın beklentilerin üzerinde artış göstermesi; talebin canlı kalmaya devam ettiği gözlemi ile piyasaları bir miktar rahatlattı. Günün devamında Almanya ve ABD’den gelecek TÜFE rakamlarının da kritik olacağı günde, ayrıca Fed ve ECB yetkililerinin yapacakları açıklamalar ile tahvil faizlerinde oluşabilecek hareketler de önem arz edecek. Yine, Rusya-Ukrayna meselesine dair gelişmeler de piyasalar üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!