Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD110422.png

Günlük Forex Bülteni

Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Birinci Turu Sonunda; Macron ve Le pen, İkinci Tura Kalacak!

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ana gündem maddelerimiz yine; Rusya-Ukrayna gerilimi ve Fed ve ECB gibi majör merkez bankalarının para politikalarını normalleştirmeye yönelik adımlarıydı. Geçtiğimiz günlerde, Ukrayna’nın Buça kentinde sivillerin öldürülmesine yönelik batılı ülkelerin tepkileri devam ederken, Cuma günü Ukrayna’nın doğusunda yer alan Kramatorsk kentindeki tren istasyonuna roket saldırısı düzenlendiği ve sivillerin öldüğüne dair yeni haber akışlarının da gelmesi sonrasında; müzakerelerde uzlaşı sağlanma ihtimaline dair soru işaretleri arttı. Buna karşın, Rusya cephesinden kafa karıştırıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Peskov: “Rusya'nın, Ukrayna'daki özel operasyonu; belirlenen hedeflere ulaşılması ve müzakere heyetinin çalışmalarının tamamlanması durumunda yakın gelecekte sona erebilir” dedi. Tüm bu gelişmeler ışığında; Avrupa Birliği Konseyi, Rusya’ya karşı 5. tur yaptırımları da geçtiğimiz Cuma günü açıkladı. Yeni yaptırımların arasında; Rusya’dan kömür ithalatının ve Rus gemilerine AB limanlarının yasaklanması yer alıyor.

Cuma günü Avrupa tarafında ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair anketler de takip edildi. Mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un anketlerde önde gösterilmesine karşın, AB karşıtı aşırı sağcı aday Marine Le Pen’in farkı azaltmış olması; tedirginlik oluşturmaya devam etti.

Yurt içi tarafta ise, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Çarşamba günü Kongre’ye gönderdiği mektupla; Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakmasının yankıları devam ediyor. Cuma günü geken haber akışlarında da; İngiltere’nin, Türkiye’ye yönelik savunma sanayi yaptırımlarını kaldırdığı belirtilirken, yine bu bağlamda; Türkiye, İtalya ve İngiltere savunma bakanlarının, İstanbul’da bir araya geleceği belirtildi. Sabah saatlerinde TCMB tarafından yayımlanan Nisan Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde ise; cari yılsonu TÜFE beklentisi Mart’ta açıklanan yüzde 40.47 seviyesinden yüzde 46.44’e yükseldi. Yılsonu Dolar kuru beklentisi ise 16.67’den 16.84’e yükseldi.

Yeni haftanın ilk işlem gününe; dün Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunun yankıları ile başladık. Seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre; mevcut Cumhurbaikanı Emmanuel Macron, en yakın rakibi olan aşırı sağcı aday Marine Le Pen’in 3 puan önünde ilk turu galip bitirecek. Seçimlerin bir diğer güçlü adayı, aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon ise; Le Pen’in 1,5 puan kadar arkasında 3.sırada yer almakta. Öyle ki, ilk sandık çıkış anketleri geldikten sonra, Melenchon’un: “Le Pen’e tek oy bile vermemelisiniz” şeklindeki sözleri ve yine Le Pen’i destekleyecek olan aşırı sağcı adaylardan Eric Zemmour’un, anketlerin 2 puan altında oy alması ile piyasa açılışında Euro’nun pozitif fiyatlama gösterdiğini gördük. Ancak, aşırı solcu Melenchon’un açıklamaları ve Le Pen ile siyasetin ayrı kutuplarında yer almalarına karşın; her ikisinin de Putin ile iyi ilişkiler içerisinde olması, ikinci turda Melenchon’un seçmenlerinin Le Pen’e oy verme ihtimalini canlı tuttu. Zira, IFOP tarafından düzenlenen ankette, ikinci tur için Le Pen’e verilen oy oranının yüzde 49 olarak çıkması da; olası bir Le Pen zaferi ve dolayısıyla Frexit ihtimali üzerinden Euro’yu yeniden baskı altına aldı. Günün devamında bu konuya dair gelişmeleri takipte olacağız.

Yine, Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar da; son haftalarda olduğu gibi gündemin en üst sıralarında olacak. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan bazı  önemli veriler ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamaları da piyasalar üzerindeki etkileri açısından izlemeye devam edeceğiz.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!