Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX110322.png

Günlük Forex Bülteni

Antalya’daki Rusya-Ukrayna Barış Müzakeresinin Çökmesi, ECB’nin Şahin Tavrı ve ABD Enflasyon Rakamları İle Risk İştahı Daraldı!

Küresel çapta, dünkü işlem gününün en önemli gündem maddeleri; Antalya’da Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları’nın yapacağı barış müzakeresi, Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın düzenleyeceği para politikası toplantısı ve ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) rakamlarıydı.

Antalya’da, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının düzenlediği müzakerlerden; sahadaki duruma ilişkin somut bir adım çıkmadı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’nın: “Rusya, halihazırda bir ateşkes ilan edecek gibi görünmüyor” sözleri sonrasında, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in açıklamalarında ve AB Liderler Zirvesi’nin taslak bildirisinde: Rusya’nın eylemlerine karşın her türlü tedbirin alınacağı ve baskının artırılacağına değinilmesi kritikti.

Öğleden sonra yapılan Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın para politikası toplantısının en önemli satır başları ise; APP(Varlık Alım Programı) kapsamındaki aylık net alımların Nisan’da 40 Milyar Euro, Mayıs’ta 30 Milyar Euro ve Haziran’da 20 Milyar Euro olacağı ve 3.çeyrekte APP’nin sona erdirileceğinin belirtilmesi ve yine varlık alımlarının sona erdirilmesinden kısa süre sonra kademeli olacak şekilde faiz artırımlarının başlatılabileceğinin vurgulanmasıydı. Açıklanan projeksiyonlarda: 2022 yılının büyüme tahmini yüzde 4.2’den yüzde 3.7’ye düşürülürken, enflasyon öngörüsü ise yüzde 3.2’den yüzde 5.1’e çıkartıldı. Karar metninden 45 dakika sonra basın toplantısı başlayan ECB Başkanı Lagarde ise: “Fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruma hedeflerimiz için ne gerekiyorsa yapacağız, enflasyonun yüzde 2 seviyesinde dengelenebilmesi için bütün enstrümanlarımızı uyarlamaya hazırız” şeklindeki sözleriyle; ECB’nin belirlenen para politikası duruşu için kararlılık mesajı verdi.

Lagarde’ın basın toplantısının başlangıcı ile aynı saate denk gelen ABD enflasyon verilerinde ise; aylık TÜFE yüzde 0.8 oranında artış gösterirken, böylece senelik TÜFE yüzde 7.5’den yüzde 7.9’a yükseldi ve son 40 yılın en yüksek seviyelerini yeniledi. Gıda ve Enerji Fiyatlarının ihmal edildiği Çekirdek TÜFE de; aylık yüzde 0.5’lik yükseliş sonrasında, senelik bazda yüzde 6.0’dan yüzde 6.4’e tırmandı.

Bugün, İç Tarafta Veri Takvimi Yoğun!

Bugünkü işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler, küresel çapta fiyatlamalar açısından yine önemli olacak.

Ekonomik takvimde ise, Pound varlıkları açısından; Sanayi/İmalat Üretimi ve GSYİH verileri, Euro açısından; Almanya TÜFE rakamları, Dolar varlıkları açısından; Michigan Üniversitesi anketleri ve TL açısından da; Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar, Cari İşlemler Dengesi ve TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları takip edilecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!