Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX110222.png

Günlük Forex Bülteni

ABD TÜFE Verileri Sonrasında;  Fed’in, Mart Ayında 50 Bp’lık Faiz Artırımı Beklentileri Yüzde 90’a Yaklaştı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; gerek jeopolitik risklere dair endişeler, gerekse de ABD’de açıklanacak olan TÜFE rakamlarının yüksek geleceğine dair Beyaz Saray’dan gelen açıklmaların etkisiyle; risk iştahında yaşanan bir miktar daralma ile başladık.

Önceki akşam ABD basınında yer alan haberler üzerine, açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü MariyaZaharova: "Ukrayna’ya saldıracağımızı ABD gazetelerinden öğreniyoruz. Kendimizi bu ülke ile ortak tarihe sahip bir halk olarak görürken ve üstelik bu gibi iddialar Kiev yönetimi ve Ukrayna Devlet Başkanı tarafından dahi eleştiriliyorken, nasıl saldırgan eylemler planlayabiliriz ki? Bu çok saçma" dedi. Zaharova’nın açıklamaları sonrasında risk iştahı kısmen toparlandı. Akabinde, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın; “Gerekirse Doğu Avrupa’ya daha fazla askeri birlik gönderebililiriz “ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın: “Rusya'nın, Karadeniz'de yapacağı tatbikat nedeniyle savunma pozisyonu alacağız” açıklamaları ise dikkat çekti.

ABD-Çin arasındaki Faz-1 ticaret anlaşması sorunu çözüm bulamazken, ABD Ticaret Odası'nın uluslararası işler başkanı Myron Brillant, Çin'in Faz 1 ticaret anlaşmasında öngörülen Amerikan malı ve hizmetleri alımı taahhütlerini yerine getirmesi için sürdürülen görüşmelerin başarısız olması halinde, Biden yönetiminin Çin'e yeni tarife soruşturması açabileceğini söyledi. Brilliant, Biden yönetiminin yeni Çin tarife soruşturması açılmasının yanı sıra başka seçenekleri de değerlendirdiğini belirtirken, uluslararası şirketler için adil bir rekabet ortamı oluşturulması talebinin yerine gelmesi için Pekin'e karşı müttefikleri ile birlikte çalışacağını da vurguladı.  Çin Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD'nin Çin mallarına yönelik ek tarifeleri kaldırmasını ve ticari işbirliği için koşullar yaratmak için yaptırımları ve baskıları mümkün olan en kısa sürede sona erdirmesini umduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi için GSYH büyüme tahminlerini; 2022 yılı için aşağı yönlü revize ederken, 2023 yılı için yükseltti. 2022 yılı enflasyon tahminleri ise hem Avrupa Birliği hem de Euro Bölgesi için yükseltti.

Avrupa Merkez Bankası, bankalara sağladığı sermaye ve kaldıraç teşviklerini uzatmayacağını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası Üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn: Belirsiz bir durumda para politikasını normalleştirme konusunda adım adım ilerlemenin daha iyi olacağını belirtti ve “Avrupa Merkez Bankası, enflasyonu yüzde 2’nin altında tutmak için elindeki mevcut tüm araçları kullanacak” dedi. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos: “Dünya genelinde merkez bankalarının faiz artırımlarına aynı anda başlamaları şart değil. Bizim ileri dönük yönlendirmemiz faizlerin hangi şartlarda yükseltileceğini açıkça gösteriyor. Bu şartların yerine gelmesi durumunda harekete geçeriz” şeklindeki açıklamalarda bulundu. Başkan Lagarde ise, yaptığı açıklamalarla; ECB'nin çok hızlı hareket etmesinin, ekonominin toparlanmasını engelleyebileceği konusunda uyardı ve “Hızlı faiz artırımının enflasyon sorununu çözmeyeceğini” söyledi.

Ekonomik takvimde dikkatlerin çevrildiği ABD verilerinde; aylık TÜFE yüzde 0.6 lik artış gösterirken, manşet veride buna paralel olarak beklentilerin üzerinde yüzde 7.5 seviyesine yükselerek; son 40 yılın en yüksek seviyelerini yeniledi. Çekirdek TÜFE’de de aylık bazda beklenti üzerinde yüzde 0.6 ‘lık artış görülürken, bu verinin senelik gerçekleşmesi yine beklenti üzerinde yüzde 6.0’ya yükseldi. Veriler sonrasında; ABD 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 1.64, 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.05 seviyelerini test ederken, Fed swapları Temmuz ayında 100 Baz puanlık faiz artışına işaret etti. CME’nin Fed Watch ekranında; Fed’in Mart ayında 50 Bp. faiz artırma ihtimali de yüzde 23 seviyesinden yüzde 87 seviyesine kadar tırmandı.

Veriler sonrasında açıklamalarda bulunan St.Louis FED Başkanı James Bullard: İkinci çeyrekte bilanço küçültmenin başlamasını ve Temmuz!a kadar 100 Bp. faiz artırımı yapılmasını beklediğini söyledi. Richmond Fed Başkanı Barkin ise: “Yarım puanlık faiz artırımına ihtiyaç duyulduğuna ikna olmalıyım” dedi.

İç Tarafta; TCMB Döviz Rezervleri Arttı, Yurt İçi Yerleşiklerin Yabancı Para Mevduatları Düştü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) brüt döviz rezervleri, 4 Şubat ile biten haftada; önceki haftaya göre 4 Milyar 80 Milyon Dolar artış gösterdi ve 75 Milyar 716 Milyon Dolar düzeyine geldi.

Yine, TCMB tarafından açıklanan verilere göre; bir önceki haftada 228 Milyar 162 Milyon Dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı, 4 Şubat ile sona eren haftada 225 Milyar 92 Milyon Dolar seviyesine geriledi.  Böylece, 24 Aralık’ta zirve yapan yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonları; 4 Şubat itibariyle 13.9 Milyar Dolar civarında çözülmüş oldu.

Fed’in, İlk Yarıyıl Para Politikası Raporu Açıklanacak!

Bugünkü ekonomik takvimde, İngiltere’den; GSYİH, Sanayi/İmalat Üretimi ve Ticaret Dengesi verileri açıklanacak. Almanya’dan; TÜFE rakamları, Türkiye’den; Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar ve Cari İşlemler Dengesi ve ABD’den Michigan Üniversitesi Anketleri takip edilecek.

Ayrıca, küresel tarafta; Dünkü ABD TÜFE rakamlarının yansımaları, Fed’in ABD Kongresi’ne her yıl Şubat ayında sunduğu 1. Yarıyıl Para Politikası Raporu, majör merkez bankalarının politikalarına yönelik yetkililerden gelecek açıklamalar ve jeopolitik meseleler, iç tarafta da; TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Beklenti Anketi, fiyatlamalar açısından önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvestin

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!